Sisukord
Majandus
Tänane leht
19.10.2016
Eesti Siht on paigas ja meeskond võtab vormi (5) Uue meetodiga saab mõõta koolide panust Euroliit uurib Ärma talule toetuse andmist Poliitikud peavad Reformi- ja Keskerakonna valitsust võimalikuks Vana rehepeksumasin lõgistas läbi kolm rõuku vilja Mereteadlaste hinnagul sarnaneb Väikese väina seisukord ülejäänud rannikumere omaga Majandus Michal: riigifirmad lähevad erakätesse poliitilistel eesmärkidel (1) Börs vajab suurettevõtteid Finantsnõustaja: Elering tuleks börsile viia (4) Välismaa Neonatsi DNA teeb kadunud tüdruku juhtumi veelgi mõistatuslikumaks (1) Vihje uutele sanktsioonidele pani Venemaad tegutsema Sissipealik Motorola surm tekitab küsimusi (2) Põgenikust süürlane: imestan, kui lihtne see oli (2) Arvamus Priit Humal: kas Rail Baltic on Eesti Nokia? (6) Mart Raudsaar: reptiilid ja debiilid (4) Urmas Paet: Euroopa kaitseliit enne, kui on hilja (1) Taavi Minnik: uue ida-lääne vastasseisu võidab lääs (10) Postimees 1994. aastal: Vene sõjaväelased summutasid Estonia appikutse (21) Päeva karikatuur Juhtkiri: koolidest ja edetabelitest, ilma emotsioonideta (1) Kultuur Tööd alustas Eesti esimene Iselugeja Eesti moekunsti kullad ja hõbedad Sport Uus ring algab, olümpiat taga ei nuteta Aroni õpipoisiaasta suures peres Toyota palkas ülikogenud rallipaari (1) 26 sekundit, mis tõid Tartule valusa kaotuse Euroliiga ässa hinnatakse lõpuks ka ookeani taga Tarbija Hirmutav Coxsackie viirus levib ka Eestis Kui kõht ei taastu pärast sünnitust Tartu Kihutajad pöörasid hiljuti tasandatud metsatee mülkaks Masin lõgistas vilja justkui kellavärk Kristel Kalda: Tartu, Montréal ja meie kollektiivne kujutlusvõime Märt Põder: miks ma seekord ei hääletanud? Eestlane reisib kaugetele maadele palju, terviseohte trotsides Teklikottide äri loonud noored võtsid sihiks Skandinaavia Toidupank päästab ennekõike toitu riknemisest ja alles siis inimesi näljast (4) Doktor Margus laiendas ajutiselt kodutute varjupaika (1) Linnakirjanik peab oma rolli esmalt paberile panema Meelelahutus Koomiks Sudoku

Finantsnõustaja: Elering tuleks börsile viia

4 min lugemist
Superia Corporate Finance'i partner Henrik Igasta. FOTO: Peeter Langovits

 Aastaid on finantsringkondades ja avalikkuses käinud arutelu selle üle, miks ei ole Eesti riik alates Eesti Telekomi üliedukast börsile minekust aastal 1999 viinud börsile ühtki endale kuuluvat firmat. 

Tellijale Tellijale

Põhjendusi on mitmesuguseid, kuid valdavalt jääb riigi valitsejatest mulje, et otsest vajadust riigile kuuluvaid firmasid börsile viia pole. Kapitali polevat vaja ei ettevõtetel ega riigil. Ja isegi kui riik saaks mõne firma börsile viimisest raha, poleks see ju niikuinii eelarvekõlblik tulu ehk seda ei saaks eelarves kasutada. Lisaks levib arusaam, et riigile kuuluvad börsikõlblikud firmad on strateegilised ja riik peab neid kontrollima. Seda kõike arvestades tekib küsimus, milleks riskeerida oma poliitilise kapitaliga. Seega, nii poliitilise huvi vähesus, üleüldine visioonitus, hirm tundmatuse ees, asjatundmatus ja ehk ka vahepeal pead tõstnud riigikapitalism on peamised põhjused, miks riigile kuuluvate äriühingute börsile viimise jutt kuhugi jõudma ei kipu.

Riik ei mõtle investori või ettevõtja kombel omanikuväärtuse maksimeerimisele. Kahjuks. Kui riik nõnda mõtleks, üritaks ta kapitaliturge enda huvides maksimaalselt tööle panna ja majandustsüklite võimalikku mõju ette planeerida, seda nii riigile kuuluvate varade väärtuse kui ka riigi rahastamise seisukohast.

18.10.2016 20.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto