P, 25.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ornitoloogid silmasid Pärnumaal Euroopas üliharuldast linnuliiki

Eesti linnuliikide nimistu sai 387. liikme
Pärnu Postimees
Ornitoloogid silmasid Pärnumaal Euroopas üliharuldast linnuliiki
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pärnumaal Kablis rõngastati eile ja täna kaks Eestis üliharuldast siberi raati.
Pärnumaal Kablis rõngastati eile ja täna kaks Eestis üliharuldast siberi raati. Foto: Mati Kose

Teisipäeva varahommikul märkas keskkonnaagentuuri spetsialist Jaak Tammekänd Pärnumaal Kablis lähipäevil Eestis esimest korda kohatud Siberi raati (Prunella montanella).

«See on müstika!» lausus Eesti linnuharulduste komisjoni esimees Margus Ots Eesti linnuliikide nimistusse 387. lisandunud Siberi raadi viimaste päevade vaatluste kohta Eestis ja meie naaberriikides. «See liik on üliharuldane eksikülaline: aastate peale on Siberi raati kogu Euroopas nähtud umbes 30 korral. Viimase nädala jooksul on teda märgatud aga juba ligikaudu 90 juhul, peamiselt Rootsis ja Soomes.»

Eestis oli eilse seisuga kirja saanud neli haruldase külalise vaatlust. Esimest korda märkas Siberi raati Pärnu linnumees Margus Ellermaa eelmisel reedel Ruhnu saarel, üleeile ja eile hommikul rõngastati kaks haruldust Kablis, samuti on lindu vaadeldud Saaremaal Sõrve säärel.

Ots ütles, et Siberi raat on Euroopas väga haruldane külaline, sest teisel pool Uuraleid elutsev liik rändab tavaliselt talvituma Kagu-Aasiasse. Tema sõnul sattusid need linnud Euroopasse ilmselt ilmastiku mõjul: kaasa aitasid pikalt valitsenud kõrgrõhkkond ja tuuleolud.

Märksõnad
Tagasi üles