Sisukord
Arvamus
Tänane leht
24.10.2016
Eesti Yana Toom Keskerakonna juhi valimistest: seekord olen valmis lõpuni minema Pikamäest sai ELi kõrgemate kohtute president (1) Savisaare toetajad tajuvad ühe ajastu lõppu (1) EELK kogudustes alustasid pühapäevakoolid Riik katab Ärma talu kulud ka edaspidi (1) Soome keeltekeskus tegutseb oma seaduse alusel Majandus Urmas Puhkan: Arro Keraamika astub väga julge sammu Sobiva tehase leidmiseks läks kaks aastat Tallinna börs peaaegu rekordtasemel Tulekul on Eesti oma Iittala Meediahiiud loovad impeeriumi Välismaa AJA PEEGEL: Ungarlaste vabaduselootus purunes kiiresti Lähis-Ida konflikt keeb täie hooga Ameerika otsib ajaloolise küberrünnaku korraldajat Arvamus Madis Veskimägi: peatage ärimeditsiin (2) Jaak Aab: haldusreformi vead tekitavad segaduse aastateks Maarja Vaino: tundekasvatusest (9) Taavi Minnik: «moraalimajakatest» ja nende puudumisest (8) Juhtkiri: kes pääseb Valgesse Majja? Scott Abel: Obama rasked lõpupäevad ja ähvardavad ohud Päeva karikatuur: Trumpi trumbid Kultuur Krahli poiste menukomöödia Mees, kes võis kanda lühikesi viigipükse Sport Võimas Embrich ja esikohaväärilised varunaised Kangert näitas kõvas konkurentsis, milleks võimeline on Kalev/Cramo eksis Minskis liialt ja sai teise kaotuse Meistrite liigas säranud Kohila peatreener: see pole veel kohale jõudnud Põhjala ragbilahing ehk amatööride püha päev Ultrasportlane nihutas õlle ja peekoni toel inimvõimete piire (1) Tarbija Postimehe katse: peenralt korjatud mullane salat osutus importkaubast puhtamaks Tasub teada: milliste toiduvarudega toime tulla kriisiolukorras Salatikasvataja Jamie Oliveri moodi süüa ei teeks Toiduohutuses kehtivad viis põhireeglit Tartu Vanal tuletõrjeredelil turnimine maksis elu Inglanna trotsis lennul külma ilma ja Vene tolli (1) Linnasekretär Jüri Mölderi vastus kriitikale: kaasav eelarve võib olla tööriist ka eramaal Kriminullid tõid öisesse koolimajja elevust Alanud nädalal näeb Tartus rahvusvahelist tipptennist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maarja Vaino: tundekasvatusest

3 min lugemist
Maarja Vaino FOTO: Videokaader

Inimkond on viimastel aastasadadel püüelnud suurema ratsionaalsuse poole. Kas sellega on liiga kaugele mindud, küsib kolumnist Maarja Vaino.

Tellijale Tellijale

Viimasel ajal on kombeks saanud tõsiste ja pika järelmõjuga teemade puhul öelda: võtame emotsioonid maha. Tõsi, kui tunded kasvavad üle pea, on raske säilitada selget mõtlemist.

Samas ei ole teravad teemad (immigratsioon, haldusreform, presidendivalimine jm) muutunud sedavõrd kriitiliseks, et võiks rääkida emotsionaalsest kaaperdamisest – seisundist, kus oma tunnetetulva enam ei kontrollita. Emotsionaalsuse-faktor on pigem mängu toodud siis, kui on vaja vastase argumente tühistada. Tundelisus on otsekui iseenesestmõistetavalt midagi miinusmärgilist. Seal, kus tuvastatakse «emotsioon», muutuvad argumendid alamõõdulisteks.

Euroopalik mõtlemine on ratsionaalsust ülistanud ja ühiskondlikus elus kehtestanud valgustusajastust alates. Uusaegne maailmapilt soovis põhineda kalkuleerival majandamisel ja ratsionaalsel, objektiveerival teadmisel. Otsuseid tehes ongi ju mõistlik lähtuda faktidest ja püüda säilitada tervet mõistust.

Ometi oleme jõudnud olukorda, kus ratsionaalsusele tuginemine kipub kalduma äärmusesse. Tervemõistuslikkus (nn talupojamõtlemine) on siin-seal asendunud agressiivse ratsionalismiga, mis on välja lülitanud inimese vaimsed/tundelised sfäärid. Seesugune mõtteviis lähtub seisukohast, et inimene saab kõige temasse puutuva üle ise vabalt otsustada.

Olgu näiteks või veendumus, et inimese sugu, rahvus, identiteet jne on mõistuspärased «konstruktsioonid», mille võib soovi korral välja vahetada nagu riidetüki. Paraku eitab selline suhtumine asjaolu, et inimese elus on terve hulk kontrollimatuid ja hõlmamatuid tegureid. Lugu ei olekski nii hull, kui agressiivne ratsionaalsus ei oleks hakanud kõikjal kehtestama oma veendumusi tõe pähe.

22.10.2016 25.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto