Sisukord
Arvamus
Tänane leht
24.10.2016
Eesti Yana Toom Keskerakonna juhi valimistest: seekord olen valmis lõpuni minema Pikamäest sai ELi kõrgemate kohtute president (1) Savisaare toetajad tajuvad ühe ajastu lõppu (1) EELK kogudustes alustasid pühapäevakoolid Riik katab Ärma talu kulud ka edaspidi (1) Soome keeltekeskus tegutseb oma seaduse alusel Majandus Urmas Puhkan: Arro Keraamika astub väga julge sammu Sobiva tehase leidmiseks läks kaks aastat Tallinna börs peaaegu rekordtasemel Tulekul on Eesti oma Iittala Meediahiiud loovad impeeriumi Välismaa AJA PEEGEL: Ungarlaste vabaduselootus purunes kiiresti Lähis-Ida konflikt keeb täie hooga Ameerika otsib ajaloolise küberrünnaku korraldajat Arvamus Madis Veskimägi: peatage ärimeditsiin (2) Jaak Aab: haldusreformi vead tekitavad segaduse aastateks Maarja Vaino: tundekasvatusest (9) Taavi Minnik: «moraalimajakatest» ja nende puudumisest (8) Juhtkiri: kes pääseb Valgesse Majja? Scott Abel: Obama rasked lõpupäevad ja ähvardavad ohud Päeva karikatuur: Trumpi trumbid Kultuur Krahli poiste menukomöödia Mees, kes võis kanda lühikesi viigipükse Sport Võimas Embrich ja esikohaväärilised varunaised Kangert näitas kõvas konkurentsis, milleks võimeline on Kalev/Cramo eksis Minskis liialt ja sai teise kaotuse Meistrite liigas säranud Kohila peatreener: see pole veel kohale jõudnud Põhjala ragbilahing ehk amatööride püha päev Ultrasportlane nihutas õlle ja peekoni toel inimvõimete piire (1) Tarbija Postimehe katse: peenralt korjatud mullane salat osutus importkaubast puhtamaks Tasub teada: milliste toiduvarudega toime tulla kriisiolukorras Salatikasvataja Jamie Oliveri moodi süüa ei teeks Toiduohutuses kehtivad viis põhireeglit Tartu Vanal tuletõrjeredelil turnimine maksis elu Inglanna trotsis lennul külma ilma ja Vene tolli (1) Linnasekretär Jüri Mölderi vastus kriitikale: kaasav eelarve võib olla tööriist ka eramaal Kriminullid tõid öisesse koolimajja elevust Alanud nädalal näeb Tartus rahvusvahelist tipptennist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: «moraalimajakatest» ja nende puudumisest

2 min lugemist
Taavi Minnik. FOTO: Erik Prozes

Viimaste sündmustega seoses on meedias jälle olnud juttu «moraalimajakatest» ehk neist, kes peaksid justkui tervele ühiskonnale teatud mõttes orientiiriks olema. Põhjanaelaks teelistele. Mõned inimesed on avaldanud ka arvamust, et meie ühiskond ei vajagi «moraalimajakaid».

Paraku postkommunistlikes ühiskondades «moraalimajakateta» veel läbi ei saada. Näiteks korruptsiooni levikul mängib olulist rolli just nimelt isiklik eeskuju («tee nagu mina»). Korruptsioon ise on oma olemuselt aga hallitusseen – kui võimalus antakse, siis levib see kõigis suundades.

Kui vaadata viimaseid korruptsiooniskandaale Eestis, siis üheks läbivaks jooneks on see, et inimeste ring, kes ebaseaduslikust või moraalses plaanis küsitavast käitumisest teab, on palju suurem kui vaid teo toimepanijad. Kuid kui valida on näiteks vajalike institutsioonide informeerimise või vaikimise vahel, valitakse meie spetsiifilise ajaloolise kogemusega kultuuriruumis siiski viimane, kuna «koputamist» loetakse üldjuhul häbiväärsemaks kui varastamist.

«Moraalimajakad» on endiselt tarvilikud, et räpaste kätega edasi kanduv nakkus, milleks korruptsioon kahtlemata on, poliitika- ja majanduselus ei leviks. Nagu ütles professor Preobraženski Mihhail Bulgakovi «Koera südames»: «Kui hakkaksin klosetis potist mööda laskma ja teised minu järel, siis on tulemuseks korralagedus klosetis. Korralagedus ei saa algust aga mitte klosetis, vaid peades.»

Vajame väärikaid inimesi, kes oleksid võimelised näitama eeskuju nii suuremale kollektiivile kui ka tervele ühiskonnale. Viimase puhul on oluline presidendi roll, kes peaks eeskujuna olema puhtamast puhtam – ilma patuta. Demokraatlikus riigis on see nii ja teisiti ei ole võimalik. Presidendi töö ei käi kaheksast viieni ja esmaspäevast reedeni, president ollakse 24 tundi ööpäevas ja seitse päeva nädalas. Kes sellest aru ei saa, ärgu sellesse kõrgesse ametisse parem kandideerigu.

Viimastel nädalatel on mõnes arvamusloos kritiseeritud ka eesti meediat selle eest, kuidas on kajastatud eelmise presidendi eraelu. Ossikükk ja õhukitarr on muljetavaldavad ja lahedalt noortepärased ning nende kajastamine okei, aga oletame, et kui tulevikus mõni Eesti president peaks näiteks teismelise kombel motorolleril noore pruudi või peiu poole kimama, siis see poleks enam see, mida meedia peaks kajastama. Või ka tohiks. Tegelikult on riigijuhtide ja nende perekonnaliikmete eraelu salastatud vaid totalitaarsetes ning autoritaarsetes riikides. Kui vaatame kas või Ameerika Ühendriike, siis seal on teada isegi iga presidendi laste käik kohvikusse või ööklubisse. On loomulik, et valijad tunnevad huvi oma poliitikute eraelu vastu.

Seotud lood
22.10.2016 25.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto