Sisukord
Arvamus
Postimees
24.10.2016
Eesti Yana Toom Keskerakonna juhi valimistest: seekord olen valmis lõpuni minema Pikamäest sai ELi kõrgemate kohtute president (1) Savisaare toetajad tajuvad ühe ajastu lõppu (1) EELK kogudustes alustasid pühapäevakoolid Riik katab Ärma talu kulud ka edaspidi (1) Soome keeltekeskus tegutseb oma seaduse alusel Majandus Urmas Puhkan: Arro Keraamika astub väga julge sammu Sobiva tehase leidmiseks läks kaks aastat Tallinna börs peaaegu rekordtasemel Tulekul on Eesti oma Iittala Meediahiiud loovad impeeriumi Välismaa AJA PEEGEL: Ungarlaste vabaduselootus purunes kiiresti Lähis-Ida konflikt keeb täie hooga Ameerika otsib ajaloolise küberrünnaku korraldajat Arvamus Madis Veskimägi: peatage ärimeditsiin (2) Jaak Aab: haldusreformi vead tekitavad segaduse aastateks Maarja Vaino: tundekasvatusest (9) Taavi Minnik: «moraalimajakatest» ja nende puudumisest (8) Juhtkiri: kes pääseb Valgesse Majja? Scott Abel: Obama rasked lõpupäevad ja ähvardavad ohud Päeva karikatuur: Trumpi trumbid Kultuur Krahli poiste menukomöödia Mees, kes võis kanda lühikesi viigipükse Sport Võimas Embrich ja esikohaväärilised varunaised Kangert näitas kõvas konkurentsis, milleks võimeline on Kalev/Cramo eksis Minskis liialt ja sai teise kaotuse Meistrite liigas säranud Kohila peatreener: see pole veel kohale jõudnud Põhjala ragbilahing ehk amatööride püha päev Ultrasportlane nihutas õlle ja peekoni toel inimvõimete piire (1) Tarbija Postimehe katse: peenralt korjatud mullane salat osutus importkaubast puhtamaks Tasub teada: milliste toiduvarudega toime tulla kriisiolukorras Salatikasvataja Jamie Oliveri moodi süüa ei teeks Toiduohutuses kehtivad viis põhireeglit Tartu Vanal tuletõrjeredelil turnimine maksis elu Inglanna trotsis lennul külma ilma ja Vene tolli (1) Linnasekretär Jüri Mölderi vastus kriitikale: kaasav eelarve võib olla tööriist ka eramaal Kriminullid tõid öisesse koolimajja elevust Alanud nädalal näeb Tartus rahvusvahelist tipptennist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kes pääseb Valgesse Majja?

2 min lugemist
Hillary Clinton ja Donald Trump pärast tänast debatti. FOTO: SCANPIX

Presidendivalimistel ookeani taga läheneb valimispäev, 8. november, mil ameeriklased otsustavad lõplikult, kellest saab järgmiseks neljaks aastaks Ühendriikide president. 19. oktoobril toimus Las Vegases kolmas ja viimane presidendikandidaatide debatt. Need debatid ei toonud vabariiklasele Donald Trumpile samasugust edu kui eelvalimised, kus tal Vabariikliku Partei juhtfiguuride õuduseks õnnestus just tänu oma tahumatule suuvärgile saada partei presidendikandidaadi nominatsioon.

Ehkki Trumpi etteasted kahel viimasel debatil olid tehtud koduse töö tõttu paremad kui esimesel korral, võib öelda, et presidendidebattide võitja oli demokraat Hillary Clinton. Kui debattide eel lahutas kandidaate küsitlustel napp poolteist või kaks protsenti, siis vahetult pärast viimast debatti oli Clintoni edumaa Trumpi ees seitse protsenti, mis praeguseks on kahanenud neljale protsendile. Oluline on aga see, et Trump, kes suutis seisu võrdsustada küll võtmetähtsusega Ohio osariigis, ei suutnud sama Floridas, kus Clintonil on endiselt edumaa.

Meedia ootab traditsiooniliselt nendel debattidel ühte kõlavat fraasi, millega üks kandidaat vastase nokauteerib või siis vastupidi viib jalad alt hoopis tal endal. Las Vegase debatt seda pakkus, kui Trump teatas, et ei pruugi valimiste lõpptulemusi tunnistada. Demokraadid võimendasid seda fraasi üle, kuna isegi kui asi peaks tõepoolest selleni minema, on pretsedent juba olemas möödunud kümnendist, kui 2000. aastal keeldusid George W. Bushi võitu tunnistamast mitmed juhtivad demokraadid eesotsas Hillary Clintoniga.

Clinton läheb 8. novembri valimispäevale vastu vaieldamatu favoriidina. Donald Trumpil ei jää üle muud, kui teha põhimõtteliselt sama, mida tegi Bush noorem 2000. aasta valimistel: mobiliseerida kõik oma toetajad ja loota, et võidus juba ette veendunud Clintoni toetajad jätavad valimisjaoskondadesse ilmumata. Teine võimalus oleks üritada kaasa tõmmata valijaid erinevatest kihtidest, Trumpi puhul on see aga välistatud. Tema toetajaks on valge meesterahvast töölisklassi esindaja, kes pärit perifeeriast, kellel, emba-kumba, kas ei õnnestunud saada kolledžiharidust, või kui see õnnestus, siis tuleb ülejäänud elu kulutada sellele, et viletsavõitu töökohal rabades saaks maksta tagasi selleks võetud üüratu õppelaenu.

Nii või teisiti on valimiste lõplik tulemus kuni 8. novembrini lahtine. Ja ka see ei pruugi anda lõplikku selgust, kuna juba enne seda räägitakse siin-seal ühe või teise kandidaadi tagandamisest, mis eeldaks senatis 2/3 häältest või esindajatekojas lihthäälteenamust. Pole saladus, et nartsissistist Trumpi põlgavad ühtviisi nii demokraadid kui ka vabariiklaste juhid, vara on veel ka öelda, millise arengu saavad Clintoniga seotud skandaalid. Kui Trump pärast presidendiks valimist senisest veelgi enam Trumpina jätkaks, oleks see üks võimalik stsenaarium.

Seotud lood
22.10.2016 25.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto