Sisukord
Eesti
Tänane leht
24.10.2016
Eesti Yana Toom Keskerakonna juhi valimistest: seekord olen valmis lõpuni minema Pikamäest sai ELi kõrgemate kohtute president (1) Savisaare toetajad tajuvad ühe ajastu lõppu (1) EELK kogudustes alustasid pühapäevakoolid Riik katab Ärma talu kulud ka edaspidi (1) Soome keeltekeskus tegutseb oma seaduse alusel Majandus Urmas Puhkan: Arro Keraamika astub väga julge sammu Sobiva tehase leidmiseks läks kaks aastat Tallinna börs peaaegu rekordtasemel Tulekul on Eesti oma Iittala Meediahiiud loovad impeeriumi Välismaa AJA PEEGEL: Ungarlaste vabaduselootus purunes kiiresti Lähis-Ida konflikt keeb täie hooga Ameerika otsib ajaloolise küberrünnaku korraldajat Arvamus Madis Veskimägi: peatage ärimeditsiin (2) Jaak Aab: haldusreformi vead tekitavad segaduse aastateks Maarja Vaino: tundekasvatusest (9) Taavi Minnik: «moraalimajakatest» ja nende puudumisest (8) Juhtkiri: kes pääseb Valgesse Majja? Scott Abel: Obama rasked lõpupäevad ja ähvardavad ohud Päeva karikatuur: Trumpi trumbid Kultuur Krahli poiste menukomöödia Mees, kes võis kanda lühikesi viigipükse Sport Võimas Embrich ja esikohaväärilised varunaised Kangert näitas kõvas konkurentsis, milleks võimeline on Kalev/Cramo eksis Minskis liialt ja sai teise kaotuse Meistrite liigas säranud Kohila peatreener: see pole veel kohale jõudnud Põhjala ragbilahing ehk amatööride püha päev Ultrasportlane nihutas õlle ja peekoni toel inimvõimete piire (1) Tarbija Postimehe katse: peenralt korjatud mullane salat osutus importkaubast puhtamaks Tasub teada: milliste toiduvarudega toime tulla kriisiolukorras Salatikasvataja Jamie Oliveri moodi süüa ei teeks Toiduohutuses kehtivad viis põhireeglit Tartu Vanal tuletõrjeredelil turnimine maksis elu Inglanna trotsis lennul külma ilma ja Vene tolli (1) Linnasekretär Jüri Mölderi vastus kriitikale: kaasav eelarve võib olla tööriist ka eramaal Kriminullid tõid öisesse koolimajja elevust Alanud nädalal näeb Tartus rahvusvahelist tipptennist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pikamäest sai ELi kõrgemate kohtute president

2 min lugemist
Riigikohtu esimees Priit Pikamäe FOTO: Margus Ansu

Riigikohtu esimees Priit Pikamäe valiti kõigi Euroopa Liidu liikmesriikide kõrgemaid kohtuid ühendava organisatsiooni presidendiks. Reedel Hispaania pealinnas Madridis toimunud Euroopa Kõrgemate Kohtute Presidentide Ühenduse koosolek lõppes uue presidendi valimisega, valituks osutuski Pikamäe.

Nii Pikamäele kui ka kogu Eesti kohtusüsteemile on see rahvusvahelises plaanis suur tunnustus, kuna Pikamäe on alles esimene idaeurooplane, kes 2004. aasta kevadel loodud ühenduse etteotsa valiti.

Kõigi Euroopa Liidu 28 liikmesriigi ning vaatlejaliikme staatuses olevate Liechtensteini, Montenegro ja Norra tsiviil- ja kriminaalvaidlusi lahendavate kõrgemate kohtute esimehi koondava ühenduse senised presidendid on tulnud Prantsusmaalt, Suurbritanniast, Taanist, Austriast, Hollandist ja Iirimaalt. Senimaani juhtiski ühendust iirlane Susan Denham.

Pikamäe oli kaks aastat tagasi ka esimene Balti riikidest pärit kõrgema kohtu esimees, kes valiti ühenduse kümneliikmelisse juhatusse. Viimased kaks aastat täitiski ta ühenduses juhatuse liikme rolli ning järgmised kaks aastat kestab tema ametiaeg ühenduse presidendina. 42-aastasest Pikamäest saab esinduse esimees järgmise aasta 1. jaanuaril.

Riigikohtu esimehe sõnul on tema eesmärk uues ametis tihendada kõrgemate kohtute omavahelist koostööd ja infovahetust.

«Senisest enam soovime tugevdada suhteid Euroopa Inimõiguste Kohtu ja Euroopa Liidu Kohtuga. Euroopa Liidu õiguse ja Euroopa inimõiguste konventsiooni üha suureneva mõjujõu tõttu on need kontaktid olulised nii riigiüleste kohtute arvamuse saamiseks kui ka ülemkohtute riigisiseste positsioonide selgitamiseks,» lausus Pikamäe.

Pikamäe nimetamine ühenduse presidendiks toob Eesti kõrgemale kohtule kaasa eesistumise alates järgmise aasta 1. jaanuarist. Riigikohus saab suurema rolli organisatsiooni tegevuse kujundamisel, samuti tuleb hakata korraldama ühenduse juhatuse kohtumisi ning iga kahe aasta tagant toimuvat kohtunike üldkogu.

Pikamäest sai riigikohtu esimees 2013. septembris. 2006. aastal riigikohtunikuks valitud Pikamäe oli aastatel 2010–2013 riigikohtu kriminaalkolleegiumi esimees. Ta on õppinud Tartu Ülikoolis ning täiendanud ennast Prantsusmaal Poitiers’ ja Pariisi ülikoolis.

Kõrgemate üldkohtute presidentide võrgustiku iga-aastastel üldkoosolekul arutatakse juhtimis- ja haldusküsimusi ning projekte, milles võrgustik osaleb. Ühist huvi pakkuvaid küsimusi saavad võrgustiku liikmed arutada kollokviumidel.–

Seotud lood
    22.10.2016 25.10.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto