R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Hispaania ministrid peavad Vene sõjalaevade võõrustamise eest vastust andma

Postimees
Hispaania ministrid peavad Vene sõjalaevade võõrustamise eest vastust andma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
16. oktoobril Ceuta sadamas peatunud Vene korvett Zelenõi Dol Bosporusel.
16. oktoobril Ceuta sadamas peatunud Vene korvett Zelenõi Dol Bosporusel. Foto: Reuters/ScanPix

Hispaania välisministril José Manuel García-Margallol ja kaitseminister Pedro Morenésel tuleb lähinädalail vastata küsimusele, kuidas saab nende riigifirmale kuuluv sadam võõrustada Süüria konfliktis osalevaid Vene sõjalaevu.

Selle möödunud nädalal ka ingliskeelsesse meediasse taasilmunud asjaolu kohta lubavad neilt ametlikult küsida Kataloonia eraldumismeelse Esquerra Republicana de Catalunya partei parlamendisaadikud. Nad viitavad muuseas samuti Ameerika internetiajalehe Huffington Post möödunudnädalasele artiklile, mis kandis pealkirja «Samal ajal kui Aleppo põleb, varustab Hispaania Vene mereväge».

Nagu Huffington Post märgib, tegeleb Venemaa Süüria diktaatori Bashar al-Assadi toetuseks tsiviilisikute valimatu pommitamisega, ja seda on juba iseloomustatud kui sõjakuritegu. «Sellegipoolest jätkavad mõned Euroopa riigid Venemaale sõjalise toetuse pakkumisega,» märgib leht. «Neist kõige märkimisväärsemalt Hispaania.»

Viimati käisid venelased Hispaaniale kuuluvas Ceuta enklaavis Põhja-Aafrikas sadamapeatusel 16. oktoobril. Need olid korvetid Zeleny Dol ja Serpuhhov ning üks puksiir.

Foto: GraphicNews

«Selline käitumine on sobimatu 21. sajandi NATO liitlasele,» leidis Huffington Post.

«NATO peaks tegema kõige kõrgemal tasemel selgeks, et peab igasugust toetust Vene mereväele Vene agressiooni valguses täiesti sobimatuks,» soovitas leht. «Hispaanial pole veel liiga hilja hakata õigesti käituma.»

Tänavu aprillis avaldasid Vene laevade Ceuta-käikude vastu protesti 11 europarlamendi liiget. Nende eestvedaja oli samuti katalaan – liberaalsesse Convergència Democràtica de Catalunya parteisse kuuluv Ramon Tremosa i Balcells. Protestinoodi allkirjastajate seas oli ka Eesti reformierakondlane Kaja Kallas.

Saadikud märkisid ELi kõrgele esindajale Federica Mogherinile saadetud kirjas, et Venemaa pruugib Hispaania riigifirmale Puertos del Estado kuuluvaid Ceuta sadamarajatisi regulaarselt 2011. aastast.

Aprillikuise seisuga oli Hispaania sadamasse saabunud vähemalt 57 Venemaa sõjalaeva, sealhulgas hävitajad, fregatid, dessantlaevad ja isegi ründeallveelaev. Huffington Posti andmeil on alates Ukraina kriisi puhkemisest 2014. aastal Ceutas käinud vähemalt veerandsada Hispaania laeva.

«Mõned Venemaa laevastiku visiidid on olnud kummalise ajastusega,» märkisid saadikud. «Näiteks 2014. aasta aprilli samal nädalal, kui EL teatas uutest Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonidest, võttis Hispaania Ceutas vastu Venemaa hävitaja Viitseadmiral Kulakov ja kaks tankerlaeva, Dubna ja Sergei Ossipov.

«Kas komisjoni asepresident ja liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja on teadlik käimasolevast Hispaania ja Venemaa vahelisest operatsioonist, mis aitab Venemaal säilitada oma positsiooni Mustal merel ja Ukraina konfliktis?» pärisid saadikud Mogherinilt. «Kas komisjoni asepresident ja liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja leiab, et Hispaania sõjaline koostöö Venemaaga on kooskõlas Venemaa Föderatsioonile kehtestatud piiravate meetmetega?»

Loole lisab nüanssi ka asjaolu, et kuigi Ceuta kuulub NATO liikmesriigile Hispaaniale, ei loeta seda ometigi alliansi territooriumiks. Nii Ceuta kui hispaanlaste Põhja-Aafrika enklaav Melilla jäeti 1982. aastal, kui Hispaania NATOsse astus, kõrvale, arvestades riski, et nende piirkondade vastu võiks huvi tunda ka Maroko.

Kõige närvilisemaid signaale on Vene laevade Ceuta-visiitide kohta ilmunud Briti ja USA meedias. Neil riikidel on Vene madrustele puhkepause andvale enklaavile kõige lähemal paiknevaid omi sõjalisi ressursse – brittidel Gibraltar ja USA mereväel Rota baas Hispaania põhiterritooriumil Cádizi provintsis.

Märksõnad
Tagasi üles