R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Harju maakohus mõistis suuravarii põhjustaja tingimisi vangi

Piret Lakson
Harju maakohus mõistis suuravarii põhjustaja tingimisi vangi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Harju maakohus mõistis eilsel istungil süüdi ja mõistis tingimisi vanglakaristuse 23-aastasele Gregor Kobingile (praeguse nimega Oliver Kobing), kes põhjustas möödunud aasta maikuus Tallinna Keskturu juures 13 vigastatuga suuravarii.

Kohus mõistis noormehe süüdi liiklusnõuete rikkumises, millega on ettevaatamatusest tekitatud mitmele inimesele raske tervisekahjustus, ning määras talle karistuseks neli aastat tingimisi vangistust. Lühimenetluse tõttu vähendati karistust kolmandiku võrra, seega on lõplik karistus kaks aastat ja kaheksa kuud. See aga ei kuulu täitmisele, kui Kobing ei pane kolme aasta jooksul toime uut kuritegu.

Prokurör Rainer Amur soovinuks, et kohus mõistaks süüalusele kaheksa kuud šokivangistust, ent kohus ei pidanud sellist karistust õigeks. Kohtunik põhjendas kohtusaalis otsust ette lugedes, et juhtunust on möödas juba poolteist aastat ning Kobing on selle aja jooksul käitunud igati seaduskuulekalt. Ka pärast teo toimepanemist ei nõudnud prokuratuur Kobingu kohest vahistamist, samuti ei kohaldatud talle tõkendit, mis on raskete kuritegude korral reegliks.

Amur ütles pärast istungit Postimehele, et prokuratuur ei ole otsusega rahul, kuid samas ei saa nad ka enam midagi teha, sest lühimenetluse tõttu ei ole võimalik otsust edasi kaevata. Positiivseks pidas ta seda, et kohus rahuldas kannatanute nõuded suhteliselt suures ulatus.

Kohtunik märkis, et süüdistatav on oma süüd tunnistanud, tehtut kahetsenud ja oma teo raskusest aru saanud ning ka oma viimases sõnas ütles Kobing, et ei möödu päevagi, mil ta oma tegu ei kahetse, ning ta on nõus tegema kõik, et kannatanutele tehtu heastada.

Kohtuniku sõnul ei saa karistuse mõistmisel olla eesmärgiks kättemaks, vaid isiku õiguskuulekasse ellu pööramine seaduses sätestatud mõjutusvahenditega. Mõistetavalt ei ole kannatanute seisukohalt mitte ükski karistus piisavalt karm, ent kohtunik põhjendas, et Oliver Kobing on noor mees, kellel on terve täiskasvanuelu alles ees.

Lisakaristusena võetakse Kobingult kaheks ja pooleks aastaks juhtimisõigus. Veelgi enam, noormees ei tohi kolme aasta jooksul tarbida alkoholi ja ta peab osalema kriminaalhooldaja määratud sotsiaalabiprogrammis.

Lisaks peab Kobing hüvitama tsiviilhagid kogusummas 45 000 eurot 2019. aasta 24. oktoobriks. Ühtlasi peab ta tasuma riigi tuludesse menetluskulud 2714,40 eurot ositi 12 kuu jooksul. Süüdlaselt mõisteti osaliselt välja ka kannatanute menetluskulud, mis on kokku 4000 eurot.

Kaitsja Urmas Simon ütles Postimehele, et Kobingul saab kindlasti olema väga keeruline kannatanutele kahju hüvitada, seda eriti meie majanduslikes tingimustes.

Kohtuotsusele võivad süüdistatav, tema kaitsja ja kannatanu 15 päeva jooksul apellatsiooni esitada. Sellest soovist teatatakse otsuse teinud kohtule kirjalikult seitsme päeva jooksul alates kohtuotsuse resolutiivosa kuulutamisest. Kannatanute esindaja vandeadvokaat Indrek Sirk märkis, et veel pole kindel, kas kannatanud soovivad apellatsiooni esitada.

Gregor Kobing ilmus esimest korda avalikult kohtu ette 5. oktoobril, mil selgus, et ta kannab nüüd nime Oliver. Kohtusaalis tunnistas ta oma süüd. Istungi lõpus lausus ta läbi pisarate, et on valmis tegema kõik, et kannatanutele tehtu heastada. «Ei ole ühtegi päeva, kus ma tehtut ei kahetseks,» lausus ta.

Toona veel 22-aastane Gregor põhjustas eelmise aasta 16. mai hommikul Tallinnas Tartu maanteel liiklusõnnetuse, milles sai vigastada 13 inimest, neist üks eluohtlikke ja kolm raskeid vigastusi. Ekspertiisi hinnangul sõitis ta 50 km/h alas kiirusega 103 km/h. Noormees oli eelnevalt alkoholi tarvitanud, ent ta ei olnud kriminaalses joobes. Tal tuvastati alkoholi piirmäära ületamine (0,55 mg/g), mis on väärteole vastav tegu.

Tagasi üles