Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
25.10.2016
Eesti Alkoturiste pannakse jälgima kaamerad (20) Politsei uus kärpekava koondab juhte (2) Leiger hakkab peagi Eesti poole liikuma Harju maakohus mõistis suuravarii põhjustaja tingimisi vangi Minister lubas EKI ja TÜ liitmist põhjalikult kaaluda Majandus Pool ERMi eelarvest kulub muuseumihoone ülalpidamisele (6) IMF soovitab riigitöötajate arvu kiiremini vähendada (3) Talendijaht L’Orealis: noored ei viitsi töövestlusele tulla Välismaa Vargad eemale Kabuli moodi: autol rehvid puruks KOHALIK VAADE: Hispaania valitsuskriis saab lõpuks lahenduse Prantsusmaa asus Calais’ Džunglit sulgema Hispaania ministrid peavad Vene sõjalaevade võõrustamise eest vastust andma Bulgaarias arenes põgenike rahulolematus protestideks Venemaa ehitab endale kaitsekilpi Aleppost Arktikani Arvamus Ahto Lobjakas: prantsuse paabel Deutsche Welle Vene osakonna juht: ma kardan, et Kreml on kaotanud reaalsustaju (11) Marti Aavik: kas küüditamine oli õigustatud, Yana Toom? (55) Juhtkiri: Kuidas teha riigireformi? Politsei näitab eeskuju Postimees 1929. aastal: õunad kallid, müüa ei osata Keeleteadlaste üleskutse: kas siis selle maa keel polegi enam tähtis? (6) Nils Niitra: madallend vahendatud reaalsuses Kultuur Biffy Clyro: šotlastele meeldib kaevelda Sport Ebanormaalselt pika dopinguloo uus peatükk (2) Noored kuked jäävad veel ettemääratud finalistide varju Kas poolsoomlasest saaks vääriline vormel-1 sarja maailmameister? Klavan peaks tõusma kuuajalise pausi järel taas algkoosseisu Tarbija Mis on järgmised sammud Marsi-võidujooksus? (1) Tartu Tartmuse direktor uurib New Yorgi kunstielu Ettelugemise võitis x-faktoriga Tartu tüdruk Supilinnas on müüa olematu korter Tänavahooldajad lubasid esimeseks lumesajuks valmis olla (1) Elluastujad jumalale suuri lootusi ei pane Tähtvere vald teeb uusi ühinemisettepanekuid Tartu ei kavatse panna tänavaile kasutatud riiete konteinereid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tähtvere vald teeb uusi ühinemisettepanekuid

2 min lugemist
Laeva, Puhja, Tähtvere ja Tartu vald pidasid ühinemisplaane, mille tulemusel pidi tekkima ligi 13 000 elanikuga suur ühisvald. FOTO: Laeva vald

Kuigi aeg teha ettepanekuid omavalitsuste ühinemisläbirääkimiste pidamiseks lõppes tänavu 1. oktoobril, otsustas Laeva, Tartu ja Piirissaare vallaga ühinemisläbirääkimisi pidava Tähtvere valla volikogu teha sellise ettepaneku oma teistelegi naabritele.

Reedesel istungil tegi Tähtvere vallavolikogu üksmeelselt ühinemisläbirääkimiste pidamiseks ettepaneku Ülenurme, Nõo, Kambja ja Haaslava vallavolikogule ning Tartu linnavolikogule.

Tartuga seotud elu

«Intriigi siin ei ole, ühinemisläbirääkimised Laeva, Tartu ja Piirissaare vallaga jätkuvad, need läbirääkimised on kulgenud ladusalt,» ütles Tähtvere vallavolikogu esimees Urmas Tartes. «Nende valdadega uue omavalitsuse moodustamiseks vastuolu ei ole, territoriaalselt oleks see ühtne mudel.»

Ühinemisläbirääkimiste pidamise ettepanekuga Ülenurme vallale tuli välja Tähtvere vallavolikogu osa liikmeid. «Neile ei meeldi Laeva, Tartu ja Piirissaare vallaga ühinemise plaan,» selgitas Urmas Tartes. «Nii tehti ettepanek vaadata ka Ülenurme valla poole, millega meil on suur ühisosa.»

Selle plaani päevakorrale tulekul ei saanud volikogu jätta aga kõrvale kõige suuremat naabrit, Tartu linna.

«Meie elukorraldus on Tartu linnaga väga seotud, ei ole ühtegi argumenti, miks Tartu peaks võimaliku ühinemisvariandina välja jääma,» märkis Urmas Tartes. «Meie noored õpivad Tartu gümnaasiumides, Ilmatsalu põhikoolis käib Tartu lapsi. Lisaks töötavad paljud tartlased meie vallas tegutsevates ettevõtetes, näiteks A. Le Coqi logistikakeskuses ja Lasita Majas.»

Nii ongi Tähtvere vallas nüüd ühinemisel töös kolm suunda, mis põhinevad erineval loogikal. «Üks on üht, teine teist ja kolmas kolmandat moodi tugev ühinemissuund,» ütles volikogu esimees. «Ma ei näe üheski suunas ühtegi ületamatut probleemi.»

Kuid Tähtvere volikogu on reedel töösse võetud kahe uue ühinemissuunaga haldusreformi rongist maha jäänud, sest ühinemisläbirääkimiste pidamise ettepanekute tegemise aeg lõppes 1. oktoobril.

«Aga paljud vallad käivad haldusreformi seaduse pärast kohut, ilmselt saab veel muutusi teha, kui on vaja,» vastas volikogu esimees. «Valitsus ei tohiks siin olla rangelt tähtaegu taga ajav segaja, valitsus peaks arvestama rahva soovidega.»

Rahvaküsitlus

Nüüd tuleb Ülenurme, Nõo, Kambja ja Haaslava vallavolikogul ning Tartu linnavolikogul otsustada, kas Tähtvere pakkumine ühinemisläbirääkimisi pidada võetakse vastu või ei. «Ilmselt ei otsusta naabrite volikogud seda enne, kui on selgunud meie rahvaküsitluse tulemused,» märkis Urmas Tartes.  

Mida Tähtvere valla elanikud võimalikest ühinemisvariantidest arvavad ning milliste naabritega soovitakse kõige enam leivad ühte kappi panna, selgitatakse välja 31. oktoobrist 11. novembrini korraldatavas rahvaküsitluses.

«Kindlasti ei tule küsitlus anonüümne ja vaid risti tõmbamine sobiva variandi taha,» ütles vallavolikogu esimees. «Soovime, et inimene oma valikut ka põhjendaks.»

Seotud lood
24.10.2016 26.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto