Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (2) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? Herman Kelomees: linnainimeste maaelu Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (1) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tähtvere vald teeb uusi ühinemisettepanekuid

2 min lugemist
Laeva, Puhja, Tähtvere ja Tartu vald pidasid ühinemisplaane, mille tulemusel pidi tekkima ligi 13 000 elanikuga suur ühisvald. FOTO: Laeva vald

Kuigi aeg teha ettepanekuid omavalitsuste ühinemisläbirääkimiste pidamiseks lõppes tänavu 1. oktoobril, otsustas Laeva, Tartu ja Piirissaare vallaga ühinemisläbirääkimisi pidava Tähtvere valla volikogu teha sellise ettepaneku oma teistelegi naabritele.

Reedesel istungil tegi Tähtvere vallavolikogu üksmeelselt ühinemisläbirääkimiste pidamiseks ettepaneku Ülenurme, Nõo, Kambja ja Haaslava vallavolikogule ning Tartu linnavolikogule.

Tartuga seotud elu

«Intriigi siin ei ole, ühinemisläbirääkimised Laeva, Tartu ja Piirissaare vallaga jätkuvad, need läbirääkimised on kulgenud ladusalt,» ütles Tähtvere vallavolikogu esimees Urmas Tartes. «Nende valdadega uue omavalitsuse moodustamiseks vastuolu ei ole, territoriaalselt oleks see ühtne mudel.»

Ühinemisläbirääkimiste pidamise ettepanekuga Ülenurme vallale tuli välja Tähtvere vallavolikogu osa liikmeid. «Neile ei meeldi Laeva, Tartu ja Piirissaare vallaga ühinemise plaan,» selgitas Urmas Tartes. «Nii tehti ettepanek vaadata ka Ülenurme valla poole, millega meil on suur ühisosa.»

Selle plaani päevakorrale tulekul ei saanud volikogu jätta aga kõrvale kõige suuremat naabrit, Tartu linna.

«Meie elukorraldus on Tartu linnaga väga seotud, ei ole ühtegi argumenti, miks Tartu peaks võimaliku ühinemisvariandina välja jääma,» märkis Urmas Tartes. «Meie noored õpivad Tartu gümnaasiumides, Ilmatsalu põhikoolis käib Tartu lapsi. Lisaks töötavad paljud tartlased meie vallas tegutsevates ettevõtetes, näiteks A. Le Coqi logistikakeskuses ja Lasita Majas.»

Nii ongi Tähtvere vallas nüüd ühinemisel töös kolm suunda, mis põhinevad erineval loogikal. «Üks on üht, teine teist ja kolmas kolmandat moodi tugev ühinemissuund,» ütles volikogu esimees. «Ma ei näe üheski suunas ühtegi ületamatut probleemi.»

Kuid Tähtvere volikogu on reedel töösse võetud kahe uue ühinemissuunaga haldusreformi rongist maha jäänud, sest ühinemisläbirääkimiste pidamise ettepanekute tegemise aeg lõppes 1. oktoobril.

«Aga paljud vallad käivad haldusreformi seaduse pärast kohut, ilmselt saab veel muutusi teha, kui on vaja,» vastas volikogu esimees. «Valitsus ei tohiks siin olla rangelt tähtaegu taga ajav segaja, valitsus peaks arvestama rahva soovidega.»

Rahvaküsitlus

Nüüd tuleb Ülenurme, Nõo, Kambja ja Haaslava vallavolikogul ning Tartu linnavolikogul otsustada, kas Tähtvere pakkumine ühinemisläbirääkimisi pidada võetakse vastu või ei. «Ilmselt ei otsusta naabrite volikogud seda enne, kui on selgunud meie rahvaküsitluse tulemused,» märkis Urmas Tartes.  

Mida Tähtvere valla elanikud võimalikest ühinemisvariantidest arvavad ning milliste naabritega soovitakse kõige enam leivad ühte kappi panna, selgitatakse välja 31. oktoobrist 11. novembrini korraldatavas rahvaküsitluses.

«Kindlasti ei tule küsitlus anonüümne ja vaid risti tõmbamine sobiva variandi taha,» ütles vallavolikogu esimees. «Soovime, et inimene oma valikut ka põhjendaks.»

Seotud lood
20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto