Sisukord
Arvamus
Tänane leht
26.10.2016
Eesti Ebareaalsed tähtajad teevad tee-ehitajad murelikuks (3) Mälumäng Võltsruupiate vahetamine tõi Tavidile suure kahju (5) Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Oravad loodavad mugavat purelemist (5) Tagakülg Eesti elanikel napib teadmisi hädaolukorraks Haiglad on hädas ravi vastustavate patsientide ohjeldamisega Kolme abituriendi elu nõudnud avarii põhjus jääb ilmselt saladuseks (4) Hukkunud sõprade huvid: filmindus, ajakirjandus, ajalugu Liikluspolitseinik: noored mehed kipuvad oma võimeid üle hindama Majandus Nissani ja Renault’ juht haaras ka Mitsubishi rooli Majanduse lühiuudised Kruuda tegi Tere võlausaldajale ninanipsu Välismaa Talupojad tõmbasid leedu linnarahvale koti pähe Välismaa lühiuudised 26.10.2016 KOHALIK VAADE: Kas väike Valloonia saadab CETA prügikasti? NATO Vene laevade võõrustamist ei arvusta (2) Arvamus Õiguskantsler Ülle Madise: presidendi otsevalimine tooks priiskava show' ja silmamoondused (54) Erkki Bahovski: lämmatamine või käpikud? (3) Päeva karikatuur: õigusemõistmine päevavalgele Juhtkiri: tunneme kaasa Joosep Värk: istungid avalikuks (1) Ragne Kõuts: maakonnaleht ja omavalitsuse infoleht – «kõlvatu» konkurents? Postimees 1935. aastal: revolutsioon Kreetal? Sport Peep Pahv: kummalise kohtu ebausaldusväärsed reeglid (2) Rahasadu Singapuris ja domineerija kadumine Sportlased teevad ise ajakirjandust Küsimus Eesti jalgpalliturul: kes on valmis järgmiseks sammuks? Tallinn Ebareaalsed tähtajad teevad tee-ehitajad murelikuks (3) Tarbija Kolm tervise jaoks üliolulist hormooni Kõike tasuks süüa mõistlikes kogustes Tartu Mees jättis külmas vees elu Kolme lapsega perekond ehitab liikluslinnakut Ilm keerab soojemaks tagasi Jõulusära jõuab tänavu ka äärelinna Sõbrad aitavad uputuses kannatanud sõpru Vastses loomekeskuses saab keevitada ja kududa, freesimisest rääkimata Tugipere ema ja isa südamesse mahub ka tumeda minevikuga laps (1) Lapse saatust muutev otsus, mis seob pere kogu eluks Kasuperede mentor: ainult heast tahtest ei piisa Maanteeamet pooldab neljarajalist teed Tartust Tallinna (6) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Õiguskantsler Ülle Madise: presidendi otsevalimine tooks priiskava show' ja silmamoondused

5 min lugemist
Ülle Madise FOTO: Õiguskantsleri kantselei

Presidendivalimiste korra muutmisel tuleb analüüsida, mida üks või teine käik õieti kaasa toob. Näiteks otsevalimiste puhul teeksid presidendi rolli asjus rahvast eksitavat kampaaniat lõpuks kõik, kirjutab õiguskantsler Ülle Madise.

Tellijale Tellijale

Eestile riigipea valimine on pea alati logisenud. Kõiki praeguse valimiskorra võimalusi on (kuri)tarvitatud. Kasti on lastud tühje ja rikutud sedeleid nii riigi- kui valimiskogus. «Päriskandidaate» on hoitud vaid valimiskogu tarvis. 2006. aastal pani kaks fraktsiooni hääletamise salajasuse proovile otsusega, millega keelati oma saadikutel osavõtt valimistest. Vaid üks trikk on veel kasutamata: see, et riigikogu voorudes ühtki kandidaati üles ei seatagi.

Äsjane pikk ja dramaatiline presidendivalimiste saaga on toonud riigikogu lauale kõikmõeldavaid ideesid valimiskorra muutmiseks. Seepärast tundub mõistlik vaadelda pakutavate muudatuste riigiõiguslikke tagajärgi. Vaid loogiline, mitu sammu ette vaatav analüüs annab vastuse, kas uus valimiskord aitab ära hoida või vähemasti kahandada mineviku ebameeldivusi, ning testib samal ajal ka süsteemi kindlust võimalike kuritarvituste vastu.

Kõige rohkem on siiani juttu olnud kandidaatide esitamise korra ja tühjade või rikutud sedelite tähenduse teemal. Viimasega saaks tegelda ka põhiseadust muutmata, tavakorras ja vabariigi presidendi valimiste seadust täpsustades. Mõistele «osavõtnute enamus» on võimalik anda ka kvooruminõude puudumisele viitav tähendus.

Kui põhiseaduse autorid oleksid andnud nn valgele sedelile tõkendi kaalu, oleksid nad selle põhiseaduse rakendamise seadusesse kirja pannud. Valimistulemuste kindlakstegemisel on seega võimalik arvestada ka üksnes poolthääli.

Kandidaatide ülesseadmise korra ja riigikogu valimisvoorude arvu muutmine eeldab kindlasti põhiseaduse parandamist. Kandidaadi ülesseadmist nn rahvaalgatuse korras ehk 10 000 või 25 000 allkirjaga tasub kindlasti vaagida, sellele vaatamata, et tegu oleks pika sammuga otsevalimiste poole, mille puudustest edaspidi.

Mida aga muudaks näiteks kandidaatide varasem registreerimine? Tundub, et õigupoolest ei midagi sisulist peale selle, et valikuprotsess muutuks veelgi pikemaks ja endale (erakondliku) toetuse otsimine veelgi varasemaks. Need, kes ise soovivad riigipeaks saada, ja need, keda sellele kohale tahetakse esitada, tulevad nagunii välja ja astuvad avalikku arutellu enne ametlikku registreerimispäeva, st kandidaadi kandidaadina.

25.10.2016 27.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto