Sisukord
Kultuur
Postimees
29.10.2016
Eesti Perearst otsib ise haigla digiregistratuurist vastuvõtuaja (2) Eesti haiged saavad arsti juurde masuaegse säästukava järgi (5) Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Huligaan lahendas riiu kurikahoobiga Male Europarlament vaeb kellakeeramise mõttekust Laevakaitsjate kapten võitleb India vangistuses vähiga Hõõrdejõuga arvestav president Politsei palub abi kadunud tüdrukute leidmisel Eesti lühiuudised Majandus Saksa minister: ELi põllumajandus ei saaks toetusteta hakkama (1) Põllumeeste toetuste süsteem vajab ühtlustamist (2) Välismaa Aralsk ootab koju oma sadat kalalaeva (1) KOHALIK VAADE: Raha ja korruptsioon kuurortlinnas Võidujooksu Élyséesse juhivad Juppé ja Le Pen Arvamus Postimees 1996. aastal: must kroonika: vana naine võitis röövlid Peeter Järvelaid: Eesti maamehe õigusmaailm Juhtkiri: loomad kaubamajas ja lollid liikluses Neeme Korv: 400 x AK Jelena Skulskaja: isegi täitsa noortest saavad kord vanurid (2) Riigikapitalismi õis (3) EKI keelekool: kust on pärit eesti keele tüved? (2) Ahto Lobjakas: võibolla pole meid olemas Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: maarahvast eestlasteks Ärasurnud maailma tüsistused Suur aken varjatud valguse ajaloos Üks omapärane tüdruk Nädala plaat. Proto-popi mõjutustega post-pop Aja auk. Tüütu Björk Vaata, emme! Kiilakas tädi! Nädala plaat. Vaiko Epliku luksuslik tihedus Sport Kalev/Cramo alistas hea teise poolajaga karika veerandfinaalis Rapla Spordi lühiuudised Superhoos Ott Tänak jahib karjääri neljandat pjedestaalikohta Rio olümpia dopingukontroll kui hale nali Hunt usub helgesse tulevikku Uued detailid Johaugi loos AK Suur aken varjatud valguse ajaloos Eesti kultuuri täheatlas: maarahvast eestlasteks Üks omapärane tüdruk Ärasurnud maailma tüsistused Peeter Langovitsi tagasivaade: Nüüd hakati Eesti teid teisiti remontima (3) Peeter Järvelaid: Eesti maamehe õigusmaailm Nädala plaat. Proto-popi mõjutustega post-pop Veneetsia muusikabiennaali päevik Aja auk. Tüütu Björk Vene politoloog: impeerium on vene identiteedi lahutamatu osa (21) Priit Pikamäe: Päevad, mis ajendasid küsima (1) Tarmo Uustalu: kas tehismõistus peaks aru andma? (2) Nädala plaat. Vaiko Epliku luksuslik tihedus Arter Postimehe nädalahoroskoop 29. oktoober – 4. november Kuri kloun jõudis Eestisse (21) Peaminister võtab naise. Enne kummutab vandenõujutud Kartulist, pisut teistmoodi Viis eredamat hetke Tallinna moenädalalt Ilona Leib: sõpruse mõõt Anastassia Kovalenko võitleb miljonite eurode ja sajandiksekundite pärast (1) Kellega koos me sõidame? Kurbade armastajate duell Kaie Kõrb: Keha on balletis ülioluline Karlsson katuselt seda ei andestaks Tassike šokolaadi terveks päevaks Mida vähem muretsed, seda õnnelikum oled Eesti julge nelik pingutas püstloodis kaljul tormiga võidu Teeme lolli teleka targaks! (2) Pühapiltide kannatlik päästmine Cadillac CT6 - härra suursaadik (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Üks omapärane tüdruk

2 min lugemist
David Almond «Minu nimi on Mina» FOTO: Raamat

Mina McKee on tüdruk, kellele meeldib puu otsas istuda, linde jälgida ja lugusid kirjutada. Ta elab oma emaga kahekesi suure aiaga majas ega käi koolis, sest tema jaoks on kool nagu linnupuur. Klassikaaslased ütlesid talle tihti, et ta on kummaline või peast põrunud, aga tegelikult tahtis ta lihtsalt olla selline, nagu ta on, vaba ja õnnelik, kuigi võib-olla, kui endale tõtt tunnistada, ka pisut üksildane.

Tellijale Tellijale

Mina ja kooli lahkhelid on vähemal või rohkemal määral ilmselt paljudele lastele ja lapsevanematele tuttavad ja isegi kui ei ole, pakuvad nii kaasaelamist kui ka mõtlemisainest. «Püüd olla hea tüdruk tegi mind mõnikord väga kurvaks,» pihib Mina päevikule, olles kirjeldanud üht episoodi emakeeleõpetajaga, kes tahtis, et tüdruk kirjutaks korraliku plaani järgi ühe korraliku ja reeglipärase loo. Aga kui Mina hakkas lugu kirja panema, elas see oma elu ja ta sai õpetajalt noomida, et lugu ja plaan ei klapi kokku.

Nii tulevad raamatus elavalt esile kindlameelse ja eneseteadliku ning võib-olla pisut omamoodi lapse vastuhakk ja sobimatus rangesse koolisüsteemi. Kuigi minu lemmikõpetajad olid emakeeleõpetajad ja neis tundides mul muresid ei olnud, mäletan isegi range ülesehitusega kirjandite ja kirjade kirjutamise painet või soovi rääkida ja arutleda hoopis teistel teemadel kui tunniplaanis kirjas. Minale meeldib lugeda luulet ja mõtiskleda sõnade tähenduse üle, kirjutada vahel terve lehekülje pikkuseid lauseid ning oma sõnu välja mõelda ja käia öösiti öökulle vaatamas. Tema isa on surnud ning ükskord arvas ta, et saab minna allilma ja ta tagasi tuua.

28.10.2016 31.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto