Sisukord
Arvamus
Tänane leht
27.10.2016
Eesti Kose vallas läks tuleroaks lipumastivabrik Eesti lühiuudised Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Halduskulud kerkisid kui pärmiga Kallas sooviks kohta erakonna juhatuses (1) Tagakülg Oravad ja auesimees rääkisid suud puhtaks Majanduse lühiuudised Savisaar käis linnavalitsuses ja sõitis Moskvasse Pättide jalavarjud koondatakse politsei andmebaasi Andmekaitse tõttu veninud ühistranspordiuuring saab kevadeks valmis Riik maksab sama töö eest Tallinnas ja mujal erinevat palka (12) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti Pank hoiatab hoiu-laenuühistutega seotud riskide eest (1) Marati uued omanikud tahavad tõsta brändi tuntust Jaanus Vihand: ühistuline ettevõtlus hoiab ära rumalad otsused Välismaa Meedia surve tõi Ceuta-probleemi NATOsse Kogu liitlaspataljon on platsis hiljemalt Kevadtormiks ISIS valis Boko Haramile uue juhi Välismaa lühiuudised 27.10 Arvamus Inge Suder: meditsiin arstib ka majandust Priit Humal: Rail Balticu praegune lahendus vääribki kriitikat (5) Juhtkiri: madalam palk Tallinnast ääremaale ei meelita Raul Heido: peame perevägivalda kuriteoks, aga vägivallatsejat kurjategijaks ei pea? (2) Jaak Urmet: elu ilma laikideta (1) Postimees 1991. aastal: elu on 3,7 korda kallim Kultuur Meele(olu)line ja pingevaba keskpäevane teatriõhtu Sport Spordi lühiuudised Tartu kaotas Prantsusmaal suurelt Varumeeste lahingus röövis penalti Klavanilt nullimängu Supertiimi hooaeg algas masendavalt Treenerite seas levinud seksimüüt lükati teaduslikult ümber Kangert jätkab ikkagi abimehena: mulle meeldib see roll Kas loos luhtas Eesti võrkpallurite suure võimaluse? Tallinn Andmekaitse tõttu veninud ühistranspordiuuring saab kevadeks valmis Tarbija Koduloomad muutuvad aina eksootilisemaks Tüütud lutikad tungivad taas kodudesse Tartu On viimane aeg kinnitada lapse huviringis osalemine Legendaarne vutimängija annab lahkumisetenduse Peetri kooli ajaloolise maja taastamine algas lammutusega Ettepanek: nädalavahetusel tulgu prügiauto aia taha hiljem Vanaemad – vutt-vutt-vutt perekooli! Inimene püüab kuivendamisega rikutud soid loodusele tagasi anda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Inge Suder: meditsiin arstib ka majandust

2 min lugemist
Inge Suder FOTO: Erakogu.

Küllap on kõik kuulnud diagnoosi, et Eesti majanduskasv kiratseb juba pikemat aega. Ravist oleme samuti kuulnud: eksport peab kasvama. Apteeki minnes on aga pilt nukker, sobivaid ravimeid ekspordi edendamiseks paistab nappivat.

Tegelikult ei napi, ka president Kersti Kaljulaid tõi oma ametisseastumise kõnes välja, et eksportima peaks peale toodete ka teenuseid. Üks kõrgema lisaväärtusega teenuseid on kahtlemata meditsiiniteenus. Inimesed on valmis maksma nii enda kui ka oma lähedaste tervise eest.

Meditsiiniteenuste eksport aitab meie pideva rahapuuduse all ägavale tervishoiusüsteemile vajalikku lisaraha hankida. Eelmisel aastal oli meditsiiniteenuste ekspordi maht ligi 10 miljonit eurot ja seda hoolimata Venemaa turu jäätumisest. Tänavu on oodata ekspordikasvu ligi 10 protsenti.

Peale naaberriikide Soome, Läti, Rootsi ja Venemaa on meditsiiniteenuste ekspordi kasvavad turud endised SRÜ riigid Kasahstan, Ukraina ja Aserbaidžaan.

Kindlasti võib just Kasahstani osas tekkida küsimus, kas nii kaugele tasub meditsiiniteenusega üldse proovima minna. On ju Tallinn Kasahstani peamisest ärikeskusest Almatõst ligi 4000 km kaugusel – sama kaugel kui näiteks Aasia metropolid Hongkong ja Shanghai. Meie viimase paari aasta kogemus näitab, et tasub proovida ja nutikas tegutsemine toob üsna kiiresti reaalseid tulemusi. Praeguseks on juba sadakond Kasahstani patsienti saanud ravi Eestis.  

Kasahhid on valmis kvaliteetse teenuse eest väga korralikult maksma ja maksujõulisi kliente on seal omajagu. Kvaliteetne teenus sisaldab nende jaoks kindlasti ka personaalset lähenemist ja isiklikku suhtlust, muidu pole mõtet seal äri tegema hakata.

See omakorda tähendab, et vaja on võtta aega, minna ise kohale ja suhtevõrgustikku arendada. Ainult veebilehe, telefoni ja e-kirja abil pole võimalik Tallinnast Almatõsse või ka Bakuusse meditsiiniteenust müüa.

Sellistes riikides on oluline riigi ja erasektori tihe koostöö: riigijuhid ja diplomaadid peavad aitama avada uksi, et ettevõtjad saaksid äri ja suhtevõrgustikku arendada. Meie viimaste aastate praktiline kogemus Kasahstanis ja Aserbaidžaanis näitab, et eduka suhtevõrgu loomine ilma Eesti diplomaatide abita on väga keeruline. Sind lihtsalt ei võeta tõsiselt. Loodetavasti neis riikides Eesti diplomaatiline kohalolek jätkub, kuigi viimaste kuude uudised ei anna ses osas kindlust juurde.

SRÜ riikide arste ja patsiente huvitavad meditsiiniteenustest just keerukamad ja tippkvaliteediga protseduurid, näiteks vähiraviga seotud valdkondades. Almatõs on meeste keskmine eluiga ainult 50 ja naistel 55 aastat ning üks peamine surma põhjus ongi vähk. Seni on jõukam elanikkond end ravinud peamiselt Iisraelis ja Saksamaal, kuid meie tugevus on peale meditsiiniteenuste väga hea hinna-kvaliteedi suhte kindlasti korralik vene keele oskus. See on oluline nii haigele kui ka tema lähedastele, kes reisivad haigega tihti koos.

Ekspordist huvituvaid meditsiiniettevõtteid ühendav Medicine Estonia klaster soovib lähiaastatel kindlasti nii Kasahstanis kui ka Aserbaidžaanis tegevusmahte kasvatada, sest seal on meie vastu positiivne huvi olemas. Me peame selle huvi ära kasutama.

Iga välispatsientide toodav lisaeuro aitab suures plaanis ravida ka meie eksporti ja majandust, kuid see pole peamine. Lisaraha võimaldab väärikamalt hinnata meie oma arste ja õdesid, hoida neid Eestis ja seeläbi saavutada kõige olulisem eesmärk – pakkuda meie oma Eesti inimestele tipptasemel ravi.

Seotud lood
    26.10.2016 28.10.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto