Sisukord
Arvamus
Postimees
28.10.2016
Eesti Tartus keedab ja küpsetab kvaliteedimärgiga kokk Graafik: haiglate digiregistratuuris haigutab tühjus (12) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Kaljulaid alustas Virumaast Linnaosavanem käis tööajast Savisaarega reisil Eesti lühiuudised, 28.10 Muusikamees suure algustähega Õigusriiklus püsib au sees (2) Majandus Suur samm edasi: e-maksuamet muutub aastaringselt avatud arvepidamisplatvormiks (1) Taavi Kotka: minu missioon Eesti riigi ees sai täidetud (2) Välismaa Saksa sotsid üritavad Merkelit võistlustulle kiskuda Välismaa lühiuudised 28.10.2016 Türgi välisminister hoiatas Tallinnas Euroopat Türgi isoleerimise eest NATO astub vastu ebameeldivalt huvitavale ajale Viis Baltimaid katvat NATO turvakihti Arvamus Päeva karikatuur: ääremaa palgalõhe Ilmar Tomusk: digielu peavad tasakaalustama päris raamatud Juhtkiri: oi-oi, kui rumalad on patsiendid (1) Henrik Roonemaa: praegu võtsid röstrid pool internetti maha, homme võtavad ülejäänu (4) Hans Väre: kõik lehed ei lange Postimees 1936. aastal: surnutele ei anta rahu Raul-Allan Kiivet: tervishoiukulusid tuleb suurendada (18) Volli Kalm: Eesti keelesõja ebasiirad võitlused (6) Martin Ehala: tekib kahtlus, et Eesti Keele Instituut on riigile ristiks kaelas (3) Kultuur Konstantin Raikin: usun, et enamuse taga ei seisa tõde (2) Eesti pole Venemaa Sport Poksisangar tegi tulevikuks tähtsa avalduse Spordi lühiuudised Johaug: kummaline, et inimesed ei usu mind Hunt ja Bengals tulevad Londonisse Kullamäe: nuriseda pole mõtet, on ka häid asju Saa hakkama või sured! Rehvitootjate vihane võitlus saab jätkuda Tarbija Lapimaal löövad lusti nii suured kui ka väikesed Tartu Darwini kõrvakiil Suvine õiteilu talletus kangaisse Usuteaduskond 25: ajastu lemmiklaps jõudis varasesse täisikka Võõrliigid areenil: keskkonnainspektorid väisasid kirgi kütvat loomatsirkust (1) Jarno Laur: Rail Livonia tulgu (1) Tartus keedab-küpsetab sellel nädalal Saksa tippkokk Arvi Liiva: kas otsetee on ikka õigeim tee? (1) Sulgpallijuuniorid sõitsid tähtsale turniirile Nullkuluelu elav neiu: prügikasti pole vajagi (1) Paari aasta pärast valmib Elvas ujulaga spordihoone Kunstimälestist soovite osta? Aga palun! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Volli Kalm: Eesti keelesõja ebasiirad võitlused

3 min lugemist
Volli Kalm FOTO: Sille Annuk

Võitlus iseseisva Eesti Keele Instituudi nimel pole võitlus eesti keele püsimise eest, vaid ohus on mõnus ja häirimatu iseolemine, õhuke, kuid kindel riigi leib, kirjutab Tartu Ülikooli rektor Volli Kalm.

Tellijale Tellijale

«Kas siis selle maa keel…» või «riik hülgab eesti keele…» ja «Tartu Ülikool tahab alla neelata eesti keele hoidmise kantsi» on mõned väljatulistamised Eesti Keele Instituudi (EKI) tuleviku üle näiliselt toimuvas võitluses. On see tõesti lahing eesti keele säilimise nimel või kumab sealt tagant midagi muud? Tulistajate ning arvajate pulsi rahunedes võiks üle vaadata, mille eest või vastu ikkagi võitlus käib ja kust jookseb rindejoon.

Taustaks mõned faktid. Jaanuaris 2014 kiitis riigikogu heaks strateegia «Teadmistepõhine Eesti 2014–2020», öeldes: «Toetada kõrgkoolide ja teadus- ja arendusasutuste vastutusvaldkondade arendamist, struktuurseid muutusi, keskendumist põhitegevustele ning asutuste võrgustiku korrastamist.»

Kuu hiljem otsustas vabariigi valitsust nõustav Teadus- ja Arendusnõukogu (TAN) tellida Gunnar Okilt raporti eesmärgiga saada vastavaid soovitusi ehk ettepanekuid Eesti kõrgkoolide ja teadusasutuste võrgu ja tööjaotuse korrastamiseks, konkurentsivõime ja ühiskonda panustamise suurendamiseks.

TANi raport, tuntud ka Oki raportina, tegi oma sõnumitooja töö ära ja algatas elavad diskussioonid, lisades detaile ja otsekohesust riigikogu juba aasta varem soovitatud reformidele. Hilisem elu on paraku näidanud, et mitmed seaduseandjad isegi pole enam nõus strateegiaga, mille täitmist tegevvõimu poolt nad tegelikult kontrollima peaks. Aga pole märganud seda ka ära muuta.

Plaanitud arengute taustal saatis Tartu Ülikool (TÜ) 17. juunil 2015 EKI-le kirja, öeldes: «Toetudes ülikooli ja EKI pikaajalisele ja tulemuslikule õppe-, teadus- ja arendustöö alasele koostööle ning ülikoolis käimasolevatele reformidele, teen ettepaneku alustada läbirääkimisi kahe teadusasutuse põhitegevuste edasiseks integreerimiseks, sealhulgas ühinemisvõimaluste arutamiseks eesmärgiga edendada emakeelset kõrgharidust ning suurendada meie uurimisgruppide panust maailma keelelise ja kultuurilise mitmekesisuse edendamiseks …»

Oli see rünnak või EKI allaneelamise katse? 

27.10.2016 29.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto