Sisukord
AK
Postimees
29.10.2016
Eesti Perearst otsib ise haigla digiregistratuurist vastuvõtuaja (2) Eesti haiged saavad arsti juurde masuaegse säästukava järgi (5) Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Huligaan lahendas riiu kurikahoobiga Male Europarlament vaeb kellakeeramise mõttekust Laevakaitsjate kapten võitleb India vangistuses vähiga Hõõrdejõuga arvestav president Politsei palub abi kadunud tüdrukute leidmisel Eesti lühiuudised Majandus Saksa minister: ELi põllumajandus ei saaks toetusteta hakkama (1) Põllumeeste toetuste süsteem vajab ühtlustamist (2) Välismaa Aralsk ootab koju oma sadat kalalaeva (1) KOHALIK VAADE: Raha ja korruptsioon kuurortlinnas Võidujooksu Élyséesse juhivad Juppé ja Le Pen Arvamus Postimees 1996. aastal: must kroonika: vana naine võitis röövlid Peeter Järvelaid: Eesti maamehe õigusmaailm Juhtkiri: loomad kaubamajas ja lollid liikluses Neeme Korv: 400 x AK Jelena Skulskaja: isegi täitsa noortest saavad kord vanurid (2) Riigikapitalismi õis (3) EKI keelekool: kust on pärit eesti keele tüved? (2) Ahto Lobjakas: võibolla pole meid olemas Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: maarahvast eestlasteks Ärasurnud maailma tüsistused Suur aken varjatud valguse ajaloos Üks omapärane tüdruk Nädala plaat. Proto-popi mõjutustega post-pop Aja auk. Tüütu Björk Vaata, emme! Kiilakas tädi! Nädala plaat. Vaiko Epliku luksuslik tihedus Sport Kalev/Cramo alistas hea teise poolajaga karika veerandfinaalis Rapla Spordi lühiuudised Superhoos Ott Tänak jahib karjääri neljandat pjedestaalikohta Rio olümpia dopingukontroll kui hale nali Hunt usub helgesse tulevikku Uued detailid Johaugi loos AK Suur aken varjatud valguse ajaloos Eesti kultuuri täheatlas: maarahvast eestlasteks Üks omapärane tüdruk Ärasurnud maailma tüsistused Peeter Langovitsi tagasivaade: Nüüd hakati Eesti teid teisiti remontima (3) Peeter Järvelaid: Eesti maamehe õigusmaailm Nädala plaat. Proto-popi mõjutustega post-pop Veneetsia muusikabiennaali päevik Aja auk. Tüütu Björk Vene politoloog: impeerium on vene identiteedi lahutamatu osa (21) Priit Pikamäe: Päevad, mis ajendasid küsima (1) Tarmo Uustalu: kas tehismõistus peaks aru andma? (2) Nädala plaat. Vaiko Epliku luksuslik tihedus Arter Postimehe nädalahoroskoop 29. oktoober – 4. november Kuri kloun jõudis Eestisse (21) Peaminister võtab naise. Enne kummutab vandenõujutud Kartulist, pisut teistmoodi Viis eredamat hetke Tallinna moenädalalt Ilona Leib: sõpruse mõõt Anastassia Kovalenko võitleb miljonite eurode ja sajandiksekundite pärast (1) Kellega koos me sõidame? Kurbade armastajate duell Kaie Kõrb: Keha on balletis ülioluline Karlsson katuselt seda ei andestaks Tassike šokolaadi terveks päevaks Mida vähem muretsed, seda õnnelikum oled Eesti julge nelik pingutas püstloodis kaljul tormiga võidu Teeme lolli teleka targaks! (2) Pühapiltide kannatlik päästmine Cadillac CT6 - härra suursaadik (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vene politoloog: impeerium on vene identiteedi lahutamatu osa

4 min lugemist
Politoloog Vassili Žarkov FOTO: Erakogu.

Vene politoloog ja ajaloolane Vassili Žarkov räägib intervjuus Postimehele Venemaad haaranud hurraa-patriotismist, impeeriumiidentiteedist ja sellest, miks pole tänapäevalgi kuhugi kadunud nõukogulik mentaliteet ja elulaad.

Tellijale Tellijale

-Nõukogude Liit lagunes juba 25 aastat tagasi, aga homo soveticus eksisteerib tänini. Kuidas on võimalik, et riiki ennast enam pole, kuid nõukogude inimene oma eripärase mõtlemis- ja käitumismustriga on jäänud?

See on seotud sellega, et alles on põlvkonnad, kes elasid ja kasvasid Nõukogude Liidus. Need inimesed moodustavad enamiku neist, kes võtavad endistes liiduvabariikides vastu poliitilisi otsuseid, eeskätt kehtib see Venemaa kohta.

Erinevalt Balti riikidest oli Venemaal nõukogulikku elukorraldust 70 aastat järjest, põhimõtteliselt kolm inimpõlve. Selle aja vältel hävitati ettekujutus mingist muust elukorraldusest kui see, mida me enda peal Liidus tunda saime. Inimesed ei tunne teistsugust elu.

Homo soveticus kujunes mitme põlvkonna vältel. Need vanakesed, keda mäletan 1980. aastatest, olid vähem nõukogude inimesed kui hilisem komsomolipõlvkond, kes sündis 1960. aastatel ja on üles kasvatatud nõukogude vaimus. Nemad on suuresti need, tänu kellele homo soveticus Nõukogude Liidu lagunemise üle elas.

-Mis üldse muudab praegusaegse nõukogude-rudimentidega inimese kuidagi eriliseks?

Põhiline homo soveticus’ega seonduv probleem on absoluutne anoomia: ühiskondlikud väärtused, mis eksisteerisid vabas maailmas, osutusid neile vastuvõetamatuks. Peale selle on homo soveticus’e teadvus seatud nii, et mingisuguseid väärtusi ei eksisteerigi, vaid elus panevad kõik paika sotsiaaldarvinistlikud jõud.

Seetõttu ei usu need inimesed ei demokraatiasse ega valikuvabadusse ega sellesse, et mingeidki reegleid peaks järgima. Just nemad on need, kes pargivad auto sinna, kuhu on keelatud parkida, või invaliidikohale. Sest kui keegi ei näe, siis ei juhtu midagi. Need inimesed varastavad kõikjalt, kus võimalik, ja peavad end kohatult üleval ka näiteks rahvusvahelisel areenil.

Tänapäevane homo soveticus on valelik ja arg olend, kes teeb panuse jõule, kui võib seda endale lubada. Kui ta kohtab ise jõudu, siis ehmub, tardub ja vaikib. Nõukogude inimene teab, et tööga pole võimalik elus midagi saavutada, ja panustab seepärast alatusele, isiklikele sidemetele, seaduse mittetundmisele ja eiramisele. Ma ise loodan, et põlvkonnavahetusega muutuvad asjad Venemaal ja mujal Ida-Euroopas paremaks.

-Venelased Venemaal ja väljaspoolgi peavad tähtsaks impeeriumi sellisena, nagu seda mõisteti 19. sajandil: suur territoorium, toormemajandus, sõjalised võidud kuskil kaugetel maadel. Miks see nii on?

See, kuhu sattus Venemaa pärast Nõukogude Liidu lagunemist, on tupiktee. Vene rahvuslik identiteet on lahutamatu impeeriumist.

Kes üldse on venelased? Kuni revolutsioonini 1917 olid venelased talupojarahvas ja Venemaa agraarmaa. Kui keegi võeti sõjaväkke, oli see tragöödia. Kuulake vene rahva sõdurilaule – need on kurvad. Venelastele ei meeldinud eriti sõdida ja ka Veebruarirevolutsioon algas ju soovist mitte sõdida.

Bolševikud seevastu vaatlesid Venemaad oma utoopilise maailmavallutusplaani platsdarmina, mõistes, et maailmarevolutsioon ei tule homme, vaid selleks on vaja valmistuda. Nad tegid panuse Nõukogude Liidu muutmisele militaarimpeeriumiks.

28.10.2016 31.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto