Sisukord
Arvamus
Postimees
28.10.2016
Eesti Tartus keedab ja küpsetab kvaliteedimärgiga kokk Graafik: haiglate digiregistratuuris haigutab tühjus (12) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Kaljulaid alustas Virumaast Linnaosavanem käis tööajast Savisaarega reisil Eesti lühiuudised, 28.10 Muusikamees suure algustähega Õigusriiklus püsib au sees (2) Majandus Suur samm edasi: e-maksuamet muutub aastaringselt avatud arvepidamisplatvormiks (1) Taavi Kotka: minu missioon Eesti riigi ees sai täidetud (2) Välismaa Saksa sotsid üritavad Merkelit võistlustulle kiskuda Välismaa lühiuudised 28.10.2016 Türgi välisminister hoiatas Tallinnas Euroopat Türgi isoleerimise eest NATO astub vastu ebameeldivalt huvitavale ajale Viis Baltimaid katvat NATO turvakihti Arvamus Päeva karikatuur: ääremaa palgalõhe Ilmar Tomusk: digielu peavad tasakaalustama päris raamatud Juhtkiri: oi-oi, kui rumalad on patsiendid (1) Henrik Roonemaa: praegu võtsid röstrid pool internetti maha, homme võtavad ülejäänu (4) Hans Väre: kõik lehed ei lange Postimees 1936. aastal: surnutele ei anta rahu Raul-Allan Kiivet: tervishoiukulusid tuleb suurendada (18) Volli Kalm: Eesti keelesõja ebasiirad võitlused (6) Martin Ehala: tekib kahtlus, et Eesti Keele Instituut on riigile ristiks kaelas (3) Kultuur Konstantin Raikin: usun, et enamuse taga ei seisa tõde (2) Eesti pole Venemaa Sport Poksisangar tegi tulevikuks tähtsa avalduse Spordi lühiuudised Johaug: kummaline, et inimesed ei usu mind Hunt ja Bengals tulevad Londonisse Kullamäe: nuriseda pole mõtet, on ka häid asju Saa hakkama või sured! Rehvitootjate vihane võitlus saab jätkuda Tarbija Lapimaal löövad lusti nii suured kui ka väikesed Tartu Darwini kõrvakiil Suvine õiteilu talletus kangaisse Usuteaduskond 25: ajastu lemmiklaps jõudis varasesse täisikka Võõrliigid areenil: keskkonnainspektorid väisasid kirgi kütvat loomatsirkust (1) Jarno Laur: Rail Livonia tulgu (1) Tartus keedab-küpsetab sellel nädalal Saksa tippkokk Arvi Liiva: kas otsetee on ikka õigeim tee? (1) Sulgpallijuuniorid sõitsid tähtsale turniirile Nullkuluelu elav neiu: prügikasti pole vajagi (1) Paari aasta pärast valmib Elvas ujulaga spordihoone Kunstimälestist soovite osta? Aga palun! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Henrik Roonemaa: praegu võtsid röstrid pool internetti maha, homme võtavad ülejäänu

3 min lugemist
Henrik Roonemaa FOTO: Toomas Huik

Eelmisel reedel oli pool internetti mitu tundi maas. See tähendab, et sellised teenused nagu Twitter, Spotify, Netflix, PayPal, mitmed ajalehed ja muud ajakirjandusväljaanded ning kümned veebilehed polnud kättesaadavad.

Tellijale Tellijale

Olen selle nädala jooksul kohanud rahulikke optimistlikke eestlasi, kes ütlesid, et no mis siis ikka, elu läks ju edasi, maailm ei jäänudki seisma. Ei jäänud jah, aga läinudreedene rünnak oli päris hull mitmel põhjusel.

Väiksemad neist on rahalised. Rünnaku all kannatanud veebisaidid lugesid oma kahjud kokku, ja eks see hindamine ole keeruline, aga nad räägivad sajast miljonist dollarist. See on tegemata jäänud äri hind.

Teine põhjus on ühiskondade toimimine. See, kui Netflix ja isegi Amazon mõnda aega ei tööta, pole ühiskonna jaoks eriti hull lugu, aga kui internetist eemaldada mõneks ajaks reaalajauudiste närvikeskus Twitter ja näiteks CNN, BBC, The Guardian, The Telegraph ja veel mõned uudisesaidid, hakkab pilt palju hullem paistma. Isegi strateegiliselt täpselt valitud paaritunnine infosulg või maailmale tähendada väga palju. Ühiskonnad põhinevad infovahetusel ning infovahetus põhineb meil tänapäeval internetil ja paljuski teenustel nagu Twitter ja muud sellised.

Kolmas ja palju hullem on see, millele reedene rünnak osutas. Tegemist oli ühe kõigi aegade võimsaima küberrünnakuga, millesarnast polnud näiteks USAs nähtud aastaid, kui üldse. Meie veel mäletame, kuidas oli 2007. aastal elada küberünnaku all olevas riigis, aga maailmal sellises ulatuses kogemus puudus.

Jah, üksikuid saite on muidugi rünnatud, aga seekord polnud see rünnak mitte ühe saidi, vaid kogu interneti infrastruktuuri vastu. Ei rünnatud saite, vaid DNS-servereid, mis on osa internetti püsti hoidvast süsteemist.

27.10.2016 29.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto