Sisukord
Arvamus
Postimees
28.10.2016
Eesti Tartus keedab ja küpsetab kvaliteedimärgiga kokk Graafik: haiglate digiregistratuuris haigutab tühjus (12) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Kaljulaid alustas Virumaast Linnaosavanem käis tööajast Savisaarega reisil Eesti lühiuudised, 28.10 Muusikamees suure algustähega Õigusriiklus püsib au sees (2) Majandus Suur samm edasi: e-maksuamet muutub aastaringselt avatud arvepidamisplatvormiks (1) Taavi Kotka: minu missioon Eesti riigi ees sai täidetud (2) Välismaa Saksa sotsid üritavad Merkelit võistlustulle kiskuda Välismaa lühiuudised 28.10.2016 Türgi välisminister hoiatas Tallinnas Euroopat Türgi isoleerimise eest NATO astub vastu ebameeldivalt huvitavale ajale Viis Baltimaid katvat NATO turvakihti Arvamus Päeva karikatuur: ääremaa palgalõhe Ilmar Tomusk: digielu peavad tasakaalustama päris raamatud Juhtkiri: oi-oi, kui rumalad on patsiendid (1) Henrik Roonemaa: praegu võtsid röstrid pool internetti maha, homme võtavad ülejäänu (4) Hans Väre: kõik lehed ei lange Postimees 1936. aastal: surnutele ei anta rahu Raul-Allan Kiivet: tervishoiukulusid tuleb suurendada (18) Volli Kalm: Eesti keelesõja ebasiirad võitlused (6) Martin Ehala: tekib kahtlus, et Eesti Keele Instituut on riigile ristiks kaelas (3) Kultuur Konstantin Raikin: usun, et enamuse taga ei seisa tõde (2) Eesti pole Venemaa Sport Poksisangar tegi tulevikuks tähtsa avalduse Spordi lühiuudised Johaug: kummaline, et inimesed ei usu mind Hunt ja Bengals tulevad Londonisse Kullamäe: nuriseda pole mõtet, on ka häid asju Saa hakkama või sured! Rehvitootjate vihane võitlus saab jätkuda Tarbija Lapimaal löövad lusti nii suured kui ka väikesed Tartu Darwini kõrvakiil Suvine õiteilu talletus kangaisse Usuteaduskond 25: ajastu lemmiklaps jõudis varasesse täisikka Võõrliigid areenil: keskkonnainspektorid väisasid kirgi kütvat loomatsirkust (1) Jarno Laur: Rail Livonia tulgu (1) Tartus keedab-küpsetab sellel nädalal Saksa tippkokk Arvi Liiva: kas otsetee on ikka õigeim tee? (1) Sulgpallijuuniorid sõitsid tähtsale turniirile Nullkuluelu elav neiu: prügikasti pole vajagi (1) Paari aasta pärast valmib Elvas ujulaga spordihoone Kunstimälestist soovite osta? Aga palun! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1936. aastal: surnutele ei anta rahu

1 min lugemist
Lääne-Virumaal asuv Dellingshausenite kabel. FOTO: Internet

Hauakabelid kannatavad uudishimuliste lõhkumise all. Otsitakse peidetud varandusi.

Virumaal on rohkesti vanu mõisnikkude matmispaiku, mille juures on ka hauakabelid. Tavaliselt on ümbruskonnas peaaegu iga matmispaiga kohta liikvel jutte sinna koos mõisnikkudega maetud suurtest varandustest. Rakvere läheduses Kloodi endise mõisaomaniku sugukonnal on praeguse Ridala talu maa peal maa-alune võlvitud matmispaik, kus aastate jooksul on mitmel korral sees käidud. Varanduseotsijad on sealt aga pettunult lahkuma pidanud, sest peale luukerede matmispaik midagi muud ei sisalda.

Kuna see matmispaik asub sügaval maa sees, siis on sinna ligipääs suuresti raskendatud. Võlvitud ruumi lakke murti auk sisse, ja sealt lastakse nüüd köiega endid alla. Kuna see hauakabel kellelegi ei kuulu, siis ei tunne keegi mingit huvi sissetungijate eemalehoidmiseks.

Puutumata pole jäänud teinegi hauakabel, mis asub Rägavere mõisa läheduses, väikeses metsatukas. Kabel ehitati kunagise Mõdriku ja teiste ümberkaudsete mõisade omaniku Kaulbarsi poolt ning kabeli ümbrusesse moodustati väikene kalmistu. Sinna maeti suguvõsa liikmeid ja hilisemal ajal kohalikus lahingus langenud vabadusvõitlejaid. Nüüd kabeliruumi põrand on aga täielikult segi tuhnitud, uksed ja aknad kadunud.

Ka Udriku mõisa juures asus vana kabel, mis kuulus krahv Rehbinderi järeletulijatele. Paar aastat tagasi saatis üks selle suguvõsa järeletulijatest ühele vanale mõisateenijale raha ja käskis vana hauakabeli ära hävitada. Mees muretseski lõhkeainet ja lasi vana kabeli õhku. Siingi oli kabeli hävitamise põhjuseks asjaolu, et uudishimulikud rahu ei andnud sinna maetud surnutele, vaid käisid sealt «peidetud varandusi» otsimas.

28.10.1936

Seotud lood
    27.10.2016 29.10.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto