Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.10.2016
Eesti Perearst otsib ise haigla digiregistratuurist vastuvõtuaja (2) Eesti haiged saavad arsti juurde masuaegse säästukava järgi (5) Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Huligaan lahendas riiu kurikahoobiga Male Europarlament vaeb kellakeeramise mõttekust Laevakaitsjate kapten võitleb India vangistuses vähiga Hõõrdejõuga arvestav president Politsei palub abi kadunud tüdrukute leidmisel Eesti lühiuudised Majandus Saksa minister: ELi põllumajandus ei saaks toetusteta hakkama (1) Põllumeeste toetuste süsteem vajab ühtlustamist (2) Välismaa Aralsk ootab koju oma sadat kalalaeva (1) KOHALIK VAADE: Raha ja korruptsioon kuurortlinnas Võidujooksu Élyséesse juhivad Juppé ja Le Pen Arvamus Postimees 1996. aastal: must kroonika: vana naine võitis röövlid Peeter Järvelaid: Eesti maamehe õigusmaailm Juhtkiri: loomad kaubamajas ja lollid liikluses Neeme Korv: 400 x AK Jelena Skulskaja: isegi täitsa noortest saavad kord vanurid (2) Riigikapitalismi õis (3) EKI keelekool: kust on pärit eesti keele tüved? (2) Ahto Lobjakas: võibolla pole meid olemas Kultuur Eesti kultuuri täheatlas: maarahvast eestlasteks Ärasurnud maailma tüsistused Suur aken varjatud valguse ajaloos Üks omapärane tüdruk Nädala plaat. Proto-popi mõjutustega post-pop Aja auk. Tüütu Björk Vaata, emme! Kiilakas tädi! Nädala plaat. Vaiko Epliku luksuslik tihedus Sport Kalev/Cramo alistas hea teise poolajaga karika veerandfinaalis Rapla Spordi lühiuudised Superhoos Ott Tänak jahib karjääri neljandat pjedestaalikohta Rio olümpia dopingukontroll kui hale nali Hunt usub helgesse tulevikku Uued detailid Johaugi loos AK Suur aken varjatud valguse ajaloos Eesti kultuuri täheatlas: maarahvast eestlasteks Üks omapärane tüdruk Ärasurnud maailma tüsistused Peeter Langovitsi tagasivaade: Nüüd hakati Eesti teid teisiti remontima (3) Peeter Järvelaid: Eesti maamehe õigusmaailm Nädala plaat. Proto-popi mõjutustega post-pop Veneetsia muusikabiennaali päevik Aja auk. Tüütu Björk Vene politoloog: impeerium on vene identiteedi lahutamatu osa (21) Priit Pikamäe: Päevad, mis ajendasid küsima (1) Tarmo Uustalu: kas tehismõistus peaks aru andma? (2) Nädala plaat. Vaiko Epliku luksuslik tihedus Arter Postimehe nädalahoroskoop 29. oktoober – 4. november Kuri kloun jõudis Eestisse (21) Peaminister võtab naise. Enne kummutab vandenõujutud Kartulist, pisut teistmoodi Viis eredamat hetke Tallinna moenädalalt Ilona Leib: sõpruse mõõt Anastassia Kovalenko võitleb miljonite eurode ja sajandiksekundite pärast (1) Kellega koos me sõidame? Kurbade armastajate duell Kaie Kõrb: Keha on balletis ülioluline Karlsson katuselt seda ei andestaks Tassike šokolaadi terveks päevaks Mida vähem muretsed, seda õnnelikum oled Eesti julge nelik pingutas püstloodis kaljul tormiga võidu Teeme lolli teleka targaks! (2) Pühapiltide kannatlik päästmine Cadillac CT6 - härra suursaadik (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neeme Korv: 400 x AK

2 min lugemist
Neeme Korv FOTO: Eero Vabamägi / Postimees

«Vaata siia!» Postimehe peakujundaja Jaanus Koov vahetas arvamus- ja kultuurilisa AK esikülje päises järjekorranumbrit. Tõepoolest, sel laupäeval on lugejate ees 400. AK.

Midagi väga iseäralikku selles arvus ju tegelikult pole. Me pole nagu too tulnukast teadlane Mürakas veneaegses kultusmultikas «Kolmanda planeedi saladus», kelle meelest 400 palderjanitilga asemel saadud 402 tilka tähendas tema halvustamist. 400 või 402, toimetusele pole vahet. Niikuinii tuleb iga lehenumbrit teha kui esimest või viimast. Aga ümmargune arv on verstapost, mille juures oleks siiski paslik korraks peatuda.

AK geenides on olla ajast ees ja samas ajakindel. Võimatuna näiv ühitamine, ometi on seda tehtud juba ligi kümme aastat. Postimees alustas AKga majandusbuumi ajal, esimene toimetuse juht oli Kalle Muuli. Väljaanne elas üle ka masuaja kärped.

Ehkki mitte tehtud juubelinumbrina, kannab ka 400. AK sedasama DNAd, milles peegeldub kultuurikihte Postimehe ligi 160-aastasest ajaloost, kõigist peatoimetajatest ja leheomanikest. Fookuses ikka ühiskond ja kultuur. Sest kultuur on tähtis, õieti kõige tähtsam – Postimehes on seda alati mõistetud. Samas on AK ka nagu avalik mõttekoda, sest see sünnib ärksate kaasautorite ja lugejate abil. See on Eesti ajakirjanduspildis unikaalne arvamusplatvorm.

Ajakirjanikud, kes armastavad teadupärast sageli küsida «Mis tunne on?», usaldavad oma töös valikuid tehes sageli just sisetunnet. Iga päev faktide ja kommentaaride maailmas elades tekib intuitsioon. AK käsitles näiteks burkade kandmise üle peetud õiguslikku vaidlust Prantsusmaal ning Euroopa immigratsiooni juba siis, kui see Eestis veel avaliku tähelepanu keskpunktis ei olnud. Käesolevas AKs viib küberneetik Tarmo Uustalu meid hoopis tehisintuitsiooni problemaatikasse. Isegi kui vaistuga masinad jõuavad ühel päeval massirakendustesse, jäävad kesksed küsimused piiridest alles.

Suurem osa AK iganädalastest esseedest (aga miks mitte ka muust materjalist) on loetavad ka aastaid hiljem. Rääkimata tekstidest, millest juba on saanud aja- ja kultuurilugu. AK on näiteks intervjueerinud Umberto Ecot ja Doris Lessingit.

AK kirjutab kunstist, aga on ka ise kunstinähtus. Mulluse Eesti lehtede kujunduskonkursi  võitja, esiküljed noppinud ka rahvusvahelisi priise. Seetõttu on omamoodi märgiline, et AK 400. numbri esikaas (ning üks keskseid lugusid) räägib Annika Haasist.

AK ei ole seadnud eesmärgiks olla provokatiivne provokatsiooni pärast, aga mõneti kajastub selle väljaande kestmises samasugune protestivaim nagu fotokunstniku portreteeritud enesekindlates kiilaspäistes naistes. AK tegijad on veendunud, et mingi terviklik kese peab ju üha enam kildudeks rebitud maailmas olema.

Autor on AK toimetuse juhataja (numbrid 40400).

Seotud lood
28.10.2016 31.10.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto