Sisukord
Arvamus
Postimees
31.10.2016
Eesti Konkursi Noortebänd 2016 võidu noppis The Notes Dilbert Mälumäng Palju õnne Male Horoskoop Eesti köök paneb Prantsuse sõdurite vapruse proovile (1) Tapa linnakus vajatakse tuhandet uut voodikohta (3) Majandus Eesti pensionifondid on kehvimad (20) Rail Baltic annab Supilinna aktivistile aru (6) Eesti looduskosmeetika pürib Aasiasse Välismaa PILTUUDIS: Itaaliat raputas aastakümnete tugevaim maavärin Hispaania suutis poliitilisest kriisist välja rabeleda Välismaa lühid Clintoni välispoliitika tuleb ilmselt Obama omast teravam (5) AJA PEEGEL. Tapjaklounid ja massihüsteeria käsiraamat Arvamus Päeva karikatuur: IRLi imelised muutumised Evelyn Kaldoja: Hispaania ebaõnn Juhtkiri: Isamaa valikud ja komistuskivid (3) Postimees 1924. aastal: Inglismaal erakordne valimisaktiivsus Lugeja kiri: kandidaat 51 häälega ja valimiskogu 500-liikmeliseks (2) Ilmar Raag: Eesti riiklik ideoloogia algab mitmekesisuse tunnistamisest (4) Kultuur Ja ma naeran et ma nutan... Kultuuri lühid Sport Spordi lühiuudised Klavan tippkonkurentsis, Vassiljev särab Jalgpall vs jalgpall: üks punkt Ameerikale Hunt: vaim on väsinud, pean patareisid laadima Flora komistas lõpusirgel, kulla jagab kolmik Eelmine Eesti esitõstja vanal tasemel tagasi ja paljulubav debüüt Tarbija Korteri asemel mõttelise osa ostjail tekib probleeme Postimees katsetab: klassikaline puding teeb uuenduslikele tuule alla Tartu Jahimehed tabasid Piirissaarel šaakali (1) Riia tänava vastset asfalti tuli kohe hakata paikama Tartu jalgpalli suurkuju tahab vutikarussellist puhata Elva piltnik pakkis pillid kotti Täiustatud kariljoni kuulas sadu tartlasi sadu märkamata Paar lõi tantsu 24 tundi järjest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ilmar Raag: Eesti riiklik ideoloogia algab mitmekesisuse tunnistamisest

4 min lugemist
Ilmar Raag FOTO: Loco Studio/ERR

Eesti riiklik ideoloogia algab mitmekesisuse tunnistamisest, ka põhiseaduses kohtame eri tahete väljendusi, kirjutab Ilmar Raag.

Tellijale Tellijale

Kas olete märganud, et Eesti Vabariigi põhiseadus on vähemalt ühes punktis sarnane piibli ja koraaniga? Kõigis neis tekstides võib korraga leida suvalises küsimuses nii poolt- kui ka vastuväiteid.

Väga paljud defineerivad Eesti põhiseadust rahvusriikluse manifestina. Seda isegi negatiivses võtmes. Näiteks, kui kaks aastat tagasi tuli välja uudis, et antud loo autorist saab psühholoogilise kaitse nõunik, siis oli nn Twitteri avangardi hulgas neid, kes mõistsid uudise hukka, kuna Eesti riigis sai nende meelest tegemist olla eelkõige rahvusluse propagandaga. See üllatas mind, sest ise ma ei oleks kogu riigi strateegilist kommunikatsiooni sugugi nii kitsalt sidunud.

Veidi teistsugust lähenemist pakkus umbes aasta tagasi Ülle Madise. Ühel konverentsil esitas ta retoorilise küsimuse: «Millega algab Eesti põhiseadus? Mis on kirjutatud selle teksti preambulis?» Niisugune küsimus tundus kulunud retoorikavõttena vähemalt 92. aastast saadik ja minagi arvasin, et järgneb asjalik tõdemus, et Eesti riik «peab tagama eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade». Kuid ei. Mõtliku häälega teatas õiguskantsler, et Eesti riik «on rajatud õiglusele ja õigusele». Siinkohal jättis mu süda kaks lööki vahele. Tõepoolest, need sõnad on eespool rahvuse ja kultuuri säilimist.

29.10.2016 01.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto