Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

KOHALIK VAADE: Presidendi otsevalimised ei teeks eestlasi õnnelikumaks

Sotsialistliku Partei presidendikandidaadi Igor Dodoni toetaja Chisinaus. FOTO: AFP/SCANPIX

Kallis Eesti, teie edukatest presidendivalimistest on möödas juba kuu. See protsess andis teile õiguse väljendada rahulolematust süsteemiga, mis tegi teid samavõrd vaatlejaks kui ükskõik millist välismaalast. Mõned teie hulgast tahaksid, et see süsteem muutuks.

Tellijale Tellijale

Kuid kui arvate, et see, et parlament valib presidendi, on segane institutsionaalne leiutis, siis parlamentaarse süsteemi poolpresidentaalseks muutmine, kus rahvas saaks riigipead valida, hägustaks olukorda veelgi ning usutavasti ei teeks see ka teid rahulolevamaks.

Alustada võiks sellest, et õigusalasest vaatepunktist ei teeks niisugune reform olukorda nii palju selgemaks, kui võiks eeldada. Tõesti, siis oleks rahval presidenti valides otsene sõnaõigus, kuid mida sellega saavutatakse? Otsusega anda riigipeale suured õigused kaasnevad ka seadusandlikest organitest sõltumatud struktuurilised muudatused. Sellised «presidentaalseid režiime» Euroopast ei leia.

31.10.2016 02.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto