Sisukord
Juhtkiri
Postimees
31.10.2016
Eesti Konkursi Noortebänd 2016 võidu noppis The Notes Dilbert Mälumäng Palju õnne Male Horoskoop Eesti köök paneb Prantsuse sõdurite vapruse proovile (1) Tapa linnakus vajatakse tuhandet uut voodikohta (3) Majandus Eesti pensionifondid on kehvimad (20) Rail Baltic annab Supilinna aktivistile aru (6) Eesti looduskosmeetika pürib Aasiasse Välismaa PILTUUDIS: Itaaliat raputas aastakümnete tugevaim maavärin Hispaania suutis poliitilisest kriisist välja rabeleda Välismaa lühid Clintoni välispoliitika tuleb ilmselt Obama omast teravam (5) AJA PEEGEL. Tapjaklounid ja massihüsteeria käsiraamat Arvamus Päeva karikatuur: IRLi imelised muutumised Evelyn Kaldoja: Hispaania ebaõnn Juhtkiri: Isamaa valikud ja komistuskivid (3) Postimees 1924. aastal: Inglismaal erakordne valimisaktiivsus Lugeja kiri: kandidaat 51 häälega ja valimiskogu 500-liikmeliseks (2) Ilmar Raag: Eesti riiklik ideoloogia algab mitmekesisuse tunnistamisest (4) Kultuur Ja ma naeran et ma nutan... Kultuuri lühid Sport Spordi lühiuudised Klavan tippkonkurentsis, Vassiljev särab Jalgpall vs jalgpall: üks punkt Ameerikale Hunt: vaim on väsinud, pean patareisid laadima Flora komistas lõpusirgel, kulla jagab kolmik Eelmine Eesti esitõstja vanal tasemel tagasi ja paljulubav debüüt Tarbija Korteri asemel mõttelise osa ostjail tekib probleeme Postimees katsetab: klassikaline puding teeb uuenduslikele tuule alla Tartu Jahimehed tabasid Piirissaarel šaakali (1) Riia tänava vastset asfalti tuli kohe hakata paikama Tartu jalgpalli suurkuju tahab vutikarussellist puhata Elva piltnik pakkis pillid kotti Täiustatud kariljoni kuulas sadu tartlasi sadu märkamata Paar lõi tantsu 24 tundi järjest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Isamaa valikud ja komistuskivid

2 min lugemist
FOTO: Pilt videost

Presidendivalimistel sirgjooneliselt oma rida ajanud ja edu saavutanud Isamaa ja Res Publica Liit jätkab eneseotsinguid, kaalub nimevahetust ning üritab end üsna jõuliselt koalitsioonis kehtestada. Kohaliku omavalitsuse volikogude valimised tuleval sügisel on IRLile kahtlemata tõsine eksam, millest sõltub nii erakonna kui ka selle esimehe Margus Tsahkna edasine käekäik.

IRLi populaarsuse langus näib Tsahkna ajal olevat küll peatunud, kuid nähtavat hüpet ülespoole pole õnnestunud teha. Mullu juunis, kui Tsahkna IRLi etteotsa kerkis, toetas erakonda TNS Emori uuringus kaheksa protsenti küsitletuist. Aasta ja mõni kuu hiljem on reiting punktipealt samasugune. Kuid ei maksa unustada, et Tsahkna asus kukkuva populaarsusega partei etteotsa. Toetajaid kaotati nii Vabaerakonnale kui ka EKRE-le ning kevadistel riigikogu valimistel saadi eelmise korraga võrreldes koguni üheksa mandaati vähem. Enne suurkogu puhkes erakonnas skandaal, kui liitus hulk kriminaalse taustaga inimesi.

Pühapäeval erakonna volikogul tegi Tsahkna ettepaneku koonduda (taas) erakonnaks Isamaa, mis märgiks nii organisatsioonilist kui ka sisulist muutust. Ühtlasi nentis ta, et «tänane valitsus on muutumas seisaku mootoriks» ning «peenhäälestus peab lõppema», saates nii kriitikanoole Reformierakonna poole. Nimi nimeks, otsustusjulgus ja -tahe on Eestile kahtlemata vajalikud, aga esiteks ollakse ju praegu ise valitsuses, teiseks tahaks valija kuulda rohkem ideid kui pateetilisi sõnu.

Neid värskeid mõtteid läheb erakonnal hädasti vaja juba kiiremas korras. Meenutagem, et eelmistel kohalikel valimistel oli IRL edukas – seda tulemust tuleb neil 2017. aasta oktoobris kaitsta ning mõistagi võidelda esmajoones hea tulemuse nimel Tallinnas. Keskerakonna senise juhi Edgar Savisaare tagandamine – kongress, kus esimeest valitakse, on juba eeloleval laupäeval – tähendab kindlasti pealinna ainuvõimupiruka ümberjagamist.

Muutused Keskerakonnas tekitavad poliitilisel maastikul uue olukorra. See tähendab, et kõhklusliiduks ristitud valitsuskoalitsioon ei pruugi senisel moel hambad ristis koos edasi minna. Küllap just sellest annab märku ka IRLi volikogul kõlanud dramaatilisevõitu toon.

Ei saa öelda, et suuri asju Eestis üldse ei tehta. Olgu või näiteks haldusreform, mis pikka aega on olnud just IRLi teema ning liigub nüüd valitsuserakondade koostöös edasi. Võimalik on rasket vankrit edasi vedada, ent pöörates libedale teravuste teele, võidakse end muutuval poliitilisel maastikul leida hoopis opositsioonis. IRLi enda retoorikat kasutades tuleb neil endalt küsida, kumb rada on kasulikum isamaale ja (võimalikule tulevasele) Isamaale.

Seotud lood
    29.10.2016 01.11.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto