Sisukord
Arvamus
Postimees
01.11.2016
Eesti Tagakaas Alender soovitab Kaljurannal Tallinna linnapeaks kandideerida (8) Eestil tuleb leida uus päästemudel Peatselt pääseb trammilt lennukile kuiva jalaga (2) Facebookil ei õnnestu SMSi tappa Hodorkovski tuleb Tallinna ilmselt detsembris (15) Majandus Kella keeramine viib lehmad stressi (4) Uustulnukad: 11 ettevõtet, mis jõudsid ka suurettevõtete nimistusse Prominentsed väljalangejad: need ettevõtted kukkusid 100 suurima edetabelist välja (1) Eelmise aasta TOP100: suurettevõtete käibed ja kasumid kukuvad (3) Välismaa Itaallased elasid üle põrgu, kuid halvim võib olla alles ees Viimati tunnistati rootslane pühakuks tänavu KOHALIK VAADE: Presidendi otsevalimised ei teeks eestlasi õnnelikumaks Paavst tuli Lundi luterlastega leppima KOHALIK VAADE. Tants transponderite ümber ehk kuidas Venemaa NATO lõksu püüdis (1) Arvamus Sirje Niitra: kes on sõbrake? (1) Tarmo Pikner: mis on ühist isejuhtival autol ja pensionäril? (8) Juhtkiri: järjekordne piinlik, ehkki sisutu leke (1) Uku Vainik: vajame toidu tasakaalukat maksustamist (2) Olev Remsu: mütoloogia surub peale (14) Päeva karikatuur Postimees 1937. aastal: Saksamaal korraldab riigivõim tööliste palku Kultuur «Vägi» - ühe väikese rahvuskultuuri püüe end kehtestada (1) Sport Kalev teenis pallikaotuste kiuste Ühisliiga esimeses kodumängus võidu Tennisemaailma paha poiss otsib abi psühholoogilt Segaduse ja riiu tõttu ära jäänud mängu võit anti TTÜ-le Eesti korvpallist – oma süsteem ja selle puudumine Skandaalne Mehhiko GP tõi rohkelt tülisid Tallinn Peatselt pääseb trammilt lennukile kuiva jalaga (2) Tarbija Facebookil ei õnnestu SMSi tappa Idufirma pakub küberkaitset Tartu Lumi ajas kummiboksid umbe Külad lahkuvad vallast veel enne haldusreformi Tartu tänavune jõulupuu on väike, aga ideaalse kujuga Pool sajandit tagasi peeti eesti ajakirjanduse 200. aastapäeva ettevaatlikult, kuid esinduslikult Staažikas tantsukool saab päris oma kodu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sirje Niitra: kes on sõbrake?

2 min lugemist
Sirje Niitra FOTO: Postimees.ee

Viimasel ajal on siit ja sealt kostnud jutte sooneutraalsest või sooteadlikust kasvatusest. Sooteadlikkus võiks keeleliselt võttes tähendada pigem seda, et inimene on oma soost väga teadlik ja käitub vastavalt.

Aga ei, Soomes ja Rootsis olevat juba olemas sellised lasteaiarühmad, kus pole enam poisse ja tüdrukuid, vaid kõik on justkui ühest soost. Ja mis siis meilgi muud üle jääb, kui uudsest ideest kiiresti õppust võtta.

Ühes telesaates rääkiski juba üks siinne lasteaiakasvataja, et neil kutsutakse lapsi ühise nimetusega sõbrakesteks, mitte poisteks ja tüdrukuteks. Ja et nii tore oli, kui Oskar ühel päeval punasemummulises kleidikeses ja punastes lakk-kingades rühma tuli. Võibolla tõesti. Aga päris kindlasti oli neidki lapsi, kes seda väikest poissi võõristavalt vaatasid ja omavahel naeru kihistasid...

Aastatuhandeid on koolis poisse valmistatud ette mehe ja tüdrukuid naise rolliks. Seda dikteerib meile ka loodus – me lihtsalt oleme erinevad nii kehalt kui loomult ning endiselt sünnitavad ja imetavad lapsi naised.

Ma ei arva, et see on halb, et tüdrukutele käsitöötunnis õmblemist ja poistele puutööd õpetatakse. Mis ei tähenda, et vahelduseks võiks ka vastupidi teha. Liiga kramplikult soostereotüüpidest kinni hoida pole tõesti mõtet, sest maailm meie ümber on muutunud.

Mul pole ka midagi selle vastu, kui avalikud tualetid poleks jagatud nii, et naiste WC uste taga lookleb pikk saba ja meeste omad seisavad tühjalt. Ehkki ka siin annavad soolised erinevused pahatihti negatiivselt tunda ja enamik naisi eelistaks seda intiimset paika jagada pigem ikka ainult oma sookaaslastega.

Kindlasti ei tohiks kedagi diskrimineerida tema soo pärast ja sama tööd tegevatele naistele peaks meestega võrdset palka maksma. Aga siiski ei sobi kõik tööd üheväärselt mõlemale ja selle, mida keegi tegema hakkab, paneb elu ise paika.

Ka inimeste seksuaalsed eelistused on sügavalt tema enda ja mingil määral ka ta perekonna asi. Igal juhul ei puutu see võõrastesse, kes kellega käib või magab. Ja see on koht, kus tuleks tõesti ilmutada senisest hoopis enam sallivust.

Mu tütar, kes ootab praegu tütart, palus roosat värvi beebirõivaid mitte osta. Sest ta ei soovi kasvatada pisikest üksnes roosas pitsivahus. Aga ma ei ole kindel, et see pisike tüdrukuke veidi suuremaks saades ise printsessiriideid soovima ei hakka. Umbes sama juhtus mu pojaga, kui keeldusin talle mängurelvi ostmast. Ta nimelt võttis suvalise puutüki ja kõmmutas ikka sellega kõik vaenlased maha.

Looduse vastu pole mõtet sõdida. Kui ikka naine tahab olla naine ja mees oma mehelikkust välja näidata, siis las nii jäädagi. Inimesel on elus palju rolle ja üks olulisemaid neist abikaasa, naise või mehe roll.

Seotud lood
    31.10.2016 02.11.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto