Sisukord
Eesti
Tänane leht
01.11.2016
Eesti Tagakaas Alender soovitab Kaljurannal Tallinna linnapeaks kandideerida (8) Eestil tuleb leida uus päästemudel Peatselt pääseb trammilt lennukile kuiva jalaga (2) Facebookil ei õnnestu SMSi tappa Hodorkovski tuleb Tallinna ilmselt detsembris (15) Majandus Kella keeramine viib lehmad stressi (4) Uustulnukad: 11 ettevõtet, mis jõudsid ka suurettevõtete nimistusse Prominentsed väljalangejad: need ettevõtted kukkusid 100 suurima edetabelist välja (1) Eelmise aasta TOP100: suurettevõtete käibed ja kasumid kukuvad (3) Välismaa Itaallased elasid üle põrgu, kuid halvim võib olla alles ees Viimati tunnistati rootslane pühakuks tänavu KOHALIK VAADE: Presidendi otsevalimised ei teeks eestlasi õnnelikumaks Paavst tuli Lundi luterlastega leppima KOHALIK VAADE. Tants transponderite ümber ehk kuidas Venemaa NATO lõksu püüdis (1) Arvamus Sirje Niitra: kes on sõbrake? (1) Tarmo Pikner: mis on ühist isejuhtival autol ja pensionäril? (8) Juhtkiri: järjekordne piinlik, ehkki sisutu leke (1) Uku Vainik: vajame toidu tasakaalukat maksustamist (2) Olev Remsu: mütoloogia surub peale (14) Päeva karikatuur Postimees 1937. aastal: Saksamaal korraldab riigivõim tööliste palku Kultuur «Vägi» - ühe väikese rahvuskultuuri püüe end kehtestada (1) Sport Kalev teenis pallikaotuste kiuste Ühisliiga esimeses kodumängus võidu Tennisemaailma paha poiss otsib abi psühholoogilt Segaduse ja riiu tõttu ära jäänud mängu võit anti TTÜ-le Eesti korvpallist – oma süsteem ja selle puudumine Skandaalne Mehhiko GP tõi rohkelt tülisid Tallinn Peatselt pääseb trammilt lennukile kuiva jalaga (2) Tarbija Facebookil ei õnnestu SMSi tappa Idufirma pakub küberkaitset Tartu Lumi ajas kummiboksid umbe Külad lahkuvad vallast veel enne haldusreformi Tartu tänavune jõulupuu on väike, aga ideaalse kujuga Pool sajandit tagasi peeti eesti ajakirjanduse 200. aastapäeva ettevaatlikult, kuid esinduslikult Staažikas tantsukool saab päris oma kodu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hodorkovski tuleb Tallinna ilmselt detsembris

2 min lugemist
Mihhail Hodorkovski FOTO: SCANPIX

Tallinna oma poliitilise liikumise asutamiskongressi asupaigana kaalunud Kremli kriitik Mihhail Hodorkovski otsustas siiski Helsingi kasuks, kuid siia saabub kümme aastat trellide taga istunud endine Vene suurärimees ilmselt detsembris. 

Liikumine Avatud Venemaa valmistub organisatsiooni asutamiskongressiks, et otsustada struktuur ja viis, kuidas osaleda tulevikus poliitikas ja valimistel, et võidelda Vladimir Putini režiimi, propaganda ning korruptsiooniga. Kui organisatsiooni eesmärgid on teada, siis õiguslik vorm on veel ebaselge. Hodorkovski on varem öelnud, et parteid sellest liikumisest ei saa.

Konverents peaks toimuma 12. ja 13. novembril ning kogunemisest võtab osa sadakond liiget.

Vene meedia kirjutab, et kongress, kuhu sõidavad kokku kõik asutajaliikmed, ka Hodorkovski ise, korraldatakse mõnes Euroopa pealinnas Venemaa külje all, kuhu oleks mugav koguneda.

«Ma saan öelda, et konverents toimub kas Tallinnas, Helsingis või Vilniuses, aga praegu ei ole asukoht veel kindel,» kinnitas Postimehele Hodorkovski pressiesindaja Olga Pispanen eile.

Täna kinnitas Hodorkovski pressiesindaja, et konverents toimub praeguste plaanide kohaselt siiski Helsingis, kuid Hodorkovski jõuab Tallinna ilmselt detsembris. Nimelt toimub 7. detsembril siin tseremoonia, kus tunnustatakse objektiivse meediakajastuse eest nii Vene kui välisriikide ajakirjanikke. Hodorkovski tuleb pressiesindaja kinnitusel Tallinnas toimuvale üritusele ise kohale.

See, et Avatud Venemaa suuremat poliitilist jõudu kogub, sai selgeks tänavu suvel. Juunis avalikustas liikumine 19 opositsiooniaktivisti nime, keda toetati riigiduuma valimistel.

«Mul on väga hea meel, et oleme leidnud võimude põletatud maa taktikast hoolimata meie riigis noori, võimekaid ja poliitiliselt aktiivseid inimesi, kes on valmis tõestama ennast riigiduuma saadikukandidaadina,» ütles eksiilis elav Hodorkovski juunis Londonist video vahendusel.

Hodorkovski kinnitas ka, et projekt Avatud Venemaa ei lõpe duumavalimistega.

Hodorkovski pani liikumisele aluse 2014. aasta septembris, et koondada Euroopa-meelsed venelased Putini võimu vastu. «Vähemusel on mõju, kui ta on organiseeritud,» ütles Hodorkovski liikumist välja kuulutades. Samas rõhutas ta toona, et liikumine on ühesuguse mõtteviisiga inimeste internetiplatvorm, mitte partei.

Vanglast vabanedes tõotas Hodorkovski poliitikast eemale jääda, kuid projekt viitas kohe alguses poliitilistele ambitsioonidele.

«Me pooldame seda, mida nimetatakse euroopalikuks valikuks, ehk õigusriigi põhimõtete alusel juhitavat riiki. Me oleme veendunud, et väide «Venemaa ei ole Euroopa» on vale ja seda surutakse ühiskonnale sihilikult peale,» ütles ta.

Vene kohus mõistis endise naftafirma Jukos juhi Hodorkovski 2005. aasta mais ja 2010. aasta detsembris 14 aastaks vangi maksupettuse, riisumise ja rahapesu eest. Ta vabanes 2013. aasta 20. detsembril, kui Putin rahuldas tema armuandmispalve.

Seotud lood
31.10.2016 02.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto