Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast Kolmejalgsed vallandasid liiklusraevu (1) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (1) Sipsik elab veel! Läti ema eksirännakud Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (11) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Pehme talv paneb rannad uut tasakaalu otsima AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (8) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab Arter Liis Velsker: mõtlesin, et paneks kogu raha selle alla, et lihtsalt ennast hävitada Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (1) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: järjekordne piinlik, ehkki sisutu leke

2 min lugemist

Samal ajal kui ameeriklaste meeli hoiavad endiselt ärevil Hillary Clintoni kirjavahetuse lekked, korraldab meie prokuratuur ise koomilisevõitu, piinlikke lekkeid. See ei ole esimene kord, kui prokurörid on Edgar Savisaare kaitsjatele oma majasisest kirjavahetust kogemata edasi saatnud.

Seekordne leke ei paljastanud ju küll mitte midagi tõsist, ent juba ainuüksi lekkimise fakt ise on kahtlemata piinlik. Võib-olla peaks prokuratuur nüüd korraldama suure e-posti-õppuse? Koostama juhendi selle kohta, millal võib vajutada nuppu «saada», ning mida kõike enne selle vastutusrikka sammu astumist kontrollima peab? Saatma prokurörid e-posti-koolitusele?

Väike inimlik eksitus? Ühtpidi muidugi. Teistpidi on kurb näha, et isegi sedavõrd suure avalikkuse tähelepanu all olevas asjas ei suudeta hoiduda väikestest apsakatest, mida otse loomulikult kasutatakse ära uurimise ja laiemalt kogu õigusemõistmise naeruvääristamiseks.

Kodanik Edgar Savisaarele on raske ette heita, et ta kasutab oma positsiooni tugevdamiseks kõiki talle kättesaadavaid vahendeid. Sealhulgas prokuröride avalikku naeruvääristamist nende e-posti-saamatuse pärast. Ilmselt ei ole neil paaril prokuröride isekeskis vahetatud kirjareal kohtuasjas mingisugust kaalu. On ametlikud dokumendid ja on tõendid, mis viiakse kohtu ette kaalumiseks. Just nende üle saavad vaielda Savisaare advokaadid.

Poliitik Edgar Savisaar peab aga kohtuasjaga paralleelselt laialdast võitlust avalikkuses. Selle eredaim ja piinlikem ilming läks Tallinna töörahvale mäletatavasti maksma hulga raha, kui kevadel etendati Tallinna TVs lausa seriaali «Savisaar». Selle munitsipaal-Bollywoodi oopuse mõte oli näidata Savisaarele osaks saavaid kannatusi, mida põhjustab süütule vanale ja haigele mehele «poliitiliselt kallutatud õiguskaitseorganite» pahatahtlikkus.

Sari võis ju olla oma saamatuses koomilinegi, ent see oli osa laiemast kampaaniast, millega külvati sihiteadlikult usaldamatust kogu õigusemõistmise suhtes. Sellega samas taktis ilmusid arvamused, mis seadsid küsimuse alla kogu poliitilise korruptsiooni uurimise mõttekuse, ning ettepanekud kärpida uurimisasutuste tiibu. Sellise mõtteviisi leviku mõju oleks aga hoopis laiem kui ühe konkreetse poliitiku kohtuasi. Tegelikult tähendaks see tagasikäiku kogu Eesti ühiskonnale, mis on rühkinud lähemale madala korruptsioonitasemega Põhjamaadele.

Seda enam on tähtis, et ei prokurörid ega teised uurimises ja kohtumõistmises osalevad inimesed ei annaks ise väikestki toitu vandenõuteooriatele kallutatusest ja tagakiusamisest. Nii suure avalikkuse huvi all olevates kohtuasjades võivad erilise sisulise kaaluta pisidetailidki mõjutada seda, millise mulje saab kujundada kogu õigusemõistmisest.

Seotud lood
    21.02.2020 22.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto