Sisukord
Arvamus
Postimees
02.11.2016
Eesti Eutanaasia teema jagab meedikud kahte leeri (36) Surija sõnum jääjatele: seadustage eutanaasia (12) Opositsioon kogub Rõivase umbusaldusavaldusele allkirju Simsoni sõnul jätab Savisaar kaotamise kellelegi teisele Kaheksandalt korruselt kukkunud lapsel oli kõvasti õnne Talviku sõnul ootavat päästeametit muutused «Eesti laulule» esitati rekordiliselt 242 laulu (1) Rehvivahetajate käed tööd täis Kaljulaid ütles kirikule ära (75) Majandus Suurettevõtted ei leia Eestis rahale kohta Ossinovski sai Läti raudteelt hiiglasliku kahjunõude ja politseiuurimise Laenufirma juht: Pensionifondide tihedam vahetamine ei ole hea mõte Välismaa Trump jõudis küsitluse põhjal Clintonile järele Ida ja lääne vahel kahestunud Moldova valib presidenti Uus tulude deklareerimise kord paljastas Ukraina riigiteenistujate edevuse Afganistan jääb sõjas uimastitega alla Rootsis aitavad uusi tulijaid endised põgenikud (5) Arvamus Nikolai Karajev: kuidas hävitada pool Tallinna (38) Juhtkiri: eutanaasia Pandora laegas (7) Anne Samlik: praegune Nordica pole enam see, mis kevadel (1) Mart Raudsaar: oskust – ja leiba! Postimees 1995. aastal: prokurör nõuab Narva pätile surmanuhtlust Tiiu Kuurme: isanda käe jälg (6) Kultuur Lauri Sommer: iga elu on jutustus Kümme punkti Brightoni Bowiele Sport Rallimaailma tipus lüüakse kaardipakk uuesti segi Vägeva etenduse pakkunud Kohila oli üllatusele lähedal Saksamaa väravatemasinast puusepp lõpetas karjääri Kas Murray suur hetk jõuab tõesti kätte? Vormelibossi verine idee Rahvusvahelise poksiliidu vanad haavad kisti lahti Tarbija Homöopaatilisi preparaate müüakse apteegis kõrvuti ravimitega Tartu Aldjas täidab lapse salasoovi Võsavillemid murdsid elamise lähedal kolm tõujäära, neljas vaagub hinge (1) Mäksa tahab suurvalda, Luunja ajab sõrgu vastu Linn küsib uue IT-keskuse kohta rahva arvamust Hüüame hurraa, haarame rehad-labidad-harjad ning teeme kalmud korda. Kas ikka on nii lihtne? Paljude suurmeeste kalmudel vohavad umbrohi ja unustus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tiiu Kuurme: isanda käe jälg

4 min lugemist
Tiiu Kuurme FOTO: Tallinna Ülikool.

Ühiskonna poolelt on täiesti ebapiisav, kui üksikuid seadusesilma alla sattunud mehi karistatakse lähisuhtevägivalla eest vaid tingimisi, kirjutab kasvatusteadlane Tiiu Kuurme.

Tellijale Tellijale

Olen seltskondlikel olemistel pidanud mitu korda kuulma üht ja sama anekdooti. Mees, kes veetnud soospetsiifiliselt aega joovastavate jookide seltsis, tuleb hilisõhtul koju. Sõna lausumata peksab ta naise läbi. Oimetu naine küsib: «Mille eest?» «Oleks põhjust olnud, oleks maha löönud», saab ta vastuse. See seltskondlike olemiste lisapala pälvib alati rõkkava naerupahvaku. Naljakas ju. Nii suhtub perevägivalda minu rahvas, eestlased. Olenemata erialast, ametist ja diplomist, teeb nii meestele kui ka naistele ikka väga nalja, kui naine saab peksa ja selgub, et põhjust polegi.

10. oktoobri Postimehes oli pealkiri «Elukaaslast jõhkralt peksnud mees pääses tingimisi vangistusega». Kirjutise täitsid peamiselt üksikasjalikud kirjeldused ebainimlikest piinamisstseenidest, sealjuures lapseootel naise piinamisest. Ajakirjanik oli hinnangutes ettevaatlik. Jõhkrus ja piinamine olid tegelikud, tagajärg tegijale aga tingimisi, pluss sunniraha õigusabi eest. Nii vähe maksab siinses ühiskonnas naise alandus, naise valu, ja ilmselt ka naise elu, kui meenutada meediast varasemate kohtuprotsesside otsuseid. Kuigi seaduse järgi võinuks karistada vangistusega (hiljem selgus küll, et selline oli naise enese soov). Need kirjeldused ei pärine 19. sajandist, vaid tänasest päevast, toimumispaigaks riik, kes soovib kuuluda eesrindlike klubisse.

On igati tervitatav, et paarisuhtevägivald on nüüd seadusega karistatav, et politsei tuleb (loodetavasti) kohale, et seadusesilm võtvat asja tõsiselt ja tegutsevad naiste ja laste varjupaigad. Neis ei näi klientuurist puudust tulevat.

Siinses mentaalsuses on kombeks süüd otsida nõrgemas pooles, ohvris. Ohvri roll on iseenesest ju häbiväärne. Peksa saanut tabavad tihti pilge ja halvakspanu. Millegipärast peab end halvasti tundma see, kes räägib, ent mitte see, kes teeb. Asi on piinlik ja ebamugav, see häirib meie enesega rahulolu, ei oska justkui aidata ning teeme parem, nagu seda poleks. Pealegi ei saavat keegi teine sinna midagi parata, lahenda ise oma probleemid!

Perevägivald Eesti Vabariigis õitseb siin sügavalt juurdunud mentaliteedi tõttu, et mees tohib. Temaga ei juhtu midagi.

01.11.2016 03.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto