Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.11.2016
Eesti Eutanaasia teema jagab meedikud kahte leeri (36) Surija sõnum jääjatele: seadustage eutanaasia (12) Opositsioon kogub Rõivase umbusaldusavaldusele allkirju Simsoni sõnul jätab Savisaar kaotamise kellelegi teisele Kaheksandalt korruselt kukkunud lapsel oli kõvasti õnne Talviku sõnul ootavat päästeametit muutused «Eesti laulule» esitati rekordiliselt 242 laulu (1) Rehvivahetajate käed tööd täis Kaljulaid ütles kirikule ära (75) Majandus Suurettevõtted ei leia Eestis rahale kohta Ossinovski sai Läti raudteelt hiiglasliku kahjunõude ja politseiuurimise Laenufirma juht: Pensionifondide tihedam vahetamine ei ole hea mõte Välismaa Trump jõudis küsitluse põhjal Clintonile järele Ida ja lääne vahel kahestunud Moldova valib presidenti Uus tulude deklareerimise kord paljastas Ukraina riigiteenistujate edevuse Afganistan jääb sõjas uimastitega alla Rootsis aitavad uusi tulijaid endised põgenikud (5) Arvamus Nikolai Karajev: kuidas hävitada pool Tallinna (38) Juhtkiri: eutanaasia Pandora laegas (7) Anne Samlik: praegune Nordica pole enam see, mis kevadel (1) Mart Raudsaar: oskust – ja leiba! Postimees 1995. aastal: prokurör nõuab Narva pätile surmanuhtlust Tiiu Kuurme: isanda käe jälg (6) Kultuur Lauri Sommer: iga elu on jutustus Kümme punkti Brightoni Bowiele Sport Rallimaailma tipus lüüakse kaardipakk uuesti segi Vägeva etenduse pakkunud Kohila oli üllatusele lähedal Saksamaa väravatemasinast puusepp lõpetas karjääri Kas Murray suur hetk jõuab tõesti kätte? Vormelibossi verine idee Rahvusvahelise poksiliidu vanad haavad kisti lahti Tarbija Homöopaatilisi preparaate müüakse apteegis kõrvuti ravimitega Tartu Aldjas täidab lapse salasoovi Võsavillemid murdsid elamise lähedal kolm tõujäära, neljas vaagub hinge (1) Mäksa tahab suurvalda, Luunja ajab sõrgu vastu Linn küsib uue IT-keskuse kohta rahva arvamust Hüüame hurraa, haarame rehad-labidad-harjad ning teeme kalmud korda. Kas ikka on nii lihtne? Paljude suurmeeste kalmudel vohavad umbrohi ja unustus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: eutanaasia Pandora laegas

2 min lugemist
Illustreeriv foto. FOTO: SCANPIX

Tänases Postimehes käsitletakse eutanaasiat, mis viib meid paratamatult küsimuseni, kas inimestele tuleks anda voli selle üle, kuidas ja millal surra. See teema on aeg-ajalt varemgi Eesti ühiskonnas esile kerkinud, kuid seoses meie elanikkonna vananemisega peame tulevikus olema paratamatult valmis põhjalikumaks aruteluks halastussurma üle.

Tegu on keeruka probleemiga, kuna peame arvestama, et õigus surmale ei saa lähtuda ei põhiseadusest ega teistest õigusaktidest, vaid lääneliku humanismi väärtustest, mille mõjul on viimastel kümnenditel legaliseeritud eutanaasia Beneluxi maades, Kanadas ja Kolumbias. Põhimõtteliselt sarnaneb eutanaasiaga ka Šveitsis 1942. aastal seadustega lubatud abistatud enesetapp, mis tähendab seda, et arst ei vii eutanaasiat mitte ise läbi, vaid kirjutab patsiendile elust lahkumiseks välja surmava doosi ravimit. Samasugune tava on ka mõnedes Ameerika osariikides.

Kui räägime eutanaasiast ja selle lubamisest või keelamisest, tulevad meile esmajoones silme ette meditsiinikeeles terminaalses seisundis haiged ehk need, kes on jõudnud elu ja surma piirile ning piinlevad väljakannatamatute valude käes. Nagu näitab aga Lääne-Euroopa vastav praktika, on küsimus, millistel juhtudel eutanaasiat lubada ja millistel mitte, palju sügavam ja mitmekihilisem.

Lääne-Euroopa üldhariduskoolides esimesest kuni viimase klassini õppekavva kuuluv humanism rajaneb valikuvabadusel, igaühe võõrandamatul õigusel iseseisvalt otsuseid langetada ning teaduslikel teadmistel põhineval ilmalikul eetikal.

Selle järgi laieneb eutanaasiavõimalus ka neile, kes ei kannata mitte ainult füüsiliste, vaid ka psühholoogiliste valude käes. Nii on näiteks Belgias eriti viimastel aastatel kasvanud nende hulk, keda ei ajenda vabasurma minema mitte füüsilised põhjused, vaid ka sotsiaalsed probleemid ning väsimus elust. Vastavate kliinikute poole pöörduvate patsientide hulgas on hüppeliselt kasvanud nende osakaal, kes rõhuvad psühholoogilistele hädadele – see ulatub juba pooleni. Ka rahvusvaheline meedia on viimastel kuudel elavalt kajastanud lugusid depressiooni või mitmesuguste psühholoogiliste traumade all kannatajatest, kes on valinud eutanaasia.

Eutanaasia tee võib olla palju libedam, kui meile esmapilgul tundub. Sellistele tõsistele sammudele peab eelnema põhjalik arutelu ja analüüs ning see ei saa põhineda vaid ideoloogilistel kaalutlustel nagu neis läänemaades, kus eutanaasias on eelkõige nähtud progressimärki ning tunnust, et riik on jõudnud ülima ilmalikkuseni, heites kõrvale mõnegi varasema religioonist lähtuva moraalinormi. Tagajärjeks on olnud kahtlane eksperiment, mis annab tunnistust pigem puudujääkidest psühholoogilise abi kvaliteedis.

Seotud lood
01.11.2016 03.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto