Hüüame hurraa, haarame rehad-labidad-harjad ning teeme kalmud korda. Kas ikka on nii lihtne?

Rudolf Kallase haud. FOTO: Margus Ansu

Kellele siis ikkagi kuuluvad suurmeeste hauad? Räämas kalmude probleem ärgitas Ülejõe Akadeemia «rektoraadis» ehk Tartu linnamuuseumis kokku kutsuma vestlusringi, milles osalemas kultuuriloolise pärandiga seotud inimesed. Et kokkutulek liiga õhku täis ei valguks, on kutsutud ka Tartu linna asutuse Kalmistu juhataja ajaloolane Enn Veenpere (pildil).

Tellijale Tellijale

Veenpere annab olukorrast arvude keeles ülevaate: Tartu linna asutusel Kalmistu on hallata 77 hektarit, millel asub 37 000 kalmu. Igapäevast korrastust teeb siin 10–12 inimest.

Ta räägib, et muinsuskaitseamet on võtnud kõik linnas asuvad kalmistud tervikuna kaitse alla. Kavandatavad restaureerimistööd tuleb kooskõlastada kultuurimälestiste kaitse spetsialistidega. Linnavalitsuselt saab ja muinsuskaitseametilt on võimalik taotleda restaureerimiseks toetust. Kuid seda jätkub eelkõige avariiolukordade kõrvaldamiseks. Näiteks tänavu taastati Telleri kabeli katus, tuleval aastal tuleb korda teha fassaad. Kalmistute ala on aga suur.  «Vajadused ja võimalused on tasakaalust väljas,» nendib Veenpere.

01.11.2016 03.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto