Sisukord
Kultuur
Postimees
05.11.2016
Eesti Palju õnne Horoskoop Male Rõivas: mingit kriisi ma ei järeldaks (1) Tagakülg Можно на русском, aga vastan eesti keeles (6) Savisaar jätab Paidesse minemata Järvamaa uued süütamised tekitavad küsimusi eelmiste kohta Eesti lühiuudised Oravad said semudelt kambaka Savisaare mängukann (4) Ühel pool Tšornobõl, teisel pool lilleaed Hooldekodus on liiga vähe kohti (3) Eesti mees, kes saab liigutada vaid pead: toetan eutanaasiat, aga praegu läheb mul selle soovimiseks liiga hästi (5) Dilbert Ojasalu kahtleb dividendide tulumaksu alandamises Mälumäng Majandus Ojasalu kahtleb dividendide tulumaksu alandamises Majanduse lühiuudised Alanud on Nordica erastamine (1) Välismaa Kalale Araali merele: saaki tuleb nagu muda! Eile jõustus üleilmne Pariisi kliimalepe Trump ajab New Yorgile hirmu nahka Prantsusmaa parempoolsed otsivad presidenti Välismaa lühiuudised 05.11 Arvamus Juhtkiri: Eesti poliitika tõehetk (8) Taavi Minnik: Steven Seagal – nüüdsest kuulus Venemaa näitleja ja Putini esipensionär (6) Postimees 1991. aastal: Viljandi ja Võru dessantüksused ei lahku niipea Lehma lellepoeg keset kampaaniat (1) Savisaare mängukann (4) Oviiri verine poolkuu (1) Volkswageni kõrvetus Kultuur Presidendi toimik Ülo Sooster, teaduse mõtestaja Eesti kultuuri täheatlas: eksistentsiaalne eestlus Impeeriumi varemeil Aja auk. Elton John esineb Nõukogude Liidus Olemisest. Duaalsusest. Lihtsalt Surm? Vist mitte veel... H&M-i suvine müük Mutantsümfoonia Tema, kelle poole on oldud teel nagu silmapiiri poole Sport Piltuudis: Kaks väravat visanud Eesti kaotas Peep Pahv: mitte lihtsalt võistlus, vaid riigi visiitkaart Vägev lõppmäng selgitab meistri... võib-olla M-Sport tahab järgmisel aastal MM-tiitlit. Mis saab Tänakust? Seim võib tõusta MM-pronksile, kuid rahalist preemiat enam ei saa Avo Keele jahimehejuttudele kinnitust otsimas Tallinn Ühel pool Tšornobõl, teisel pool lilleaed AK Impeeriumi varemeil Aja auk. Elton John esineb Nõukogude Liidus Olemisest. Duaalsusest. Lihtsalt Surm? Vist mitte veel... Mutantsümfoonia H&M-i suvine müük Juri Felštinski: Trump on Kremli mõjuagent Ameerikas (19) David Satter: Clintoni võit viiks Ameerika kriisi ja ohustaks maailma Doktoritöö uuris, kuidas suhtuda levivatesse uue vaimsuse õpetustesse (4) Tema, kelle poole on oldud teel nagu silmapiiri poole Läbi ränga ajavoolu Arter Kaja Kallas: viisakuse salakeel (2) Kes minevikku ei mäleta… Parem kummaline kui kaunis Kui vaim on terve, on terve ka keha Savisaare süsteemi säravad ja kustunud tähed (3) Kuidas sündis suurim HIV müüt? (1) Ballett, see kuninglik tants... Ain Anger: igaüks peab leidma oma tarkuse (1) Mummukeste pähklised juustud (1) Bonaparte muutus Bonaks Kindaaeg on käes! Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Eesti kultuuri täheatlas: eksistentsiaalne eestlus

1 min lugemist
Kalevipoeg (lk 271, fragment) aastal 2009 kirjastuse SE&JS üllitatud «Kalevipojas», mille on illustreerinud ja kujundanud Andres Tali. FOTO: Repro

«Minu silmis ei ole eesti rahval enam võimet iseseisvaks rahvuslikuks toodanguks ega enam kõrva lihtsa, mittekunstilise loodusluule jaoks, pärast seda kui see on moonutatud ja rikutud temale pealesurutud koolmeistrite ja köstrite kirjandusega. /---/ Nüüd, kui töö valmina mu ees seisab ja ta algus kohe maailma peab astuma, teatan, et võistlus eesti natsionaaleepose loomiseks / - - - / jääb lahti igaühe jaoks. Vähemalt minu «Kp-l» ei ole kõige vähemat pretensiooni nõnda kõrgelennulise tiitli järele ega taha ta olla poeetiline kunstiteos, vaid ainult kogu rahva tõesti elavaid saagasid, mida olen püüdnud teatavas korras üksteisega ühendada.»

Tellijale

Nii pessimistlikult hindab eestlaste võimekust kultuurrahvana kevadel 1857 ilmunud «Kalevipoja» esimese ande eessõnas Friedrich Reinhold Kreutzwald. Tema kohustus olevat vaid säästa rahvaluule jäänuseid kui «kõneleva mineviku ausammast» lõplikust hävingust, «enne kui rahvake ise täitsa ära on imetud teda tõmbava kahe pooluse poolt». Lauluisa peab siin silmas eestlaste võimalikku assimileerumist mõnda suuremasse (saksa või vene) kultuuri.

August Annist oletab, et  Kreutzwald võis selliselt väljenduda tsensuuri petmiseks. Aga võib olla ka nii, nagu on kirjutanud akadeemik Jaan Undusk artiklis «Eksistentsiaalne Kreutzwald», et eepose loomine oli kantud absurditundest: teades, et rahvas on väljasuremisele määratud, tuli «anda neile siiski kõik, mida üks kultuurrahvas vajab».

04.11.2016 07.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto