Sisukord
Arvamus
Postimees
03.11.2016
Eesti Mälumäng Palju õnne Dilbert Horoskoop Male Postimehe test: eriarstile pääsemiseks on oma nipid (5) Tagakülg Reps lubas jätta Kremli ukse lahti Narkoärikas kiskus kultusbändi kohtuasja Savisaar võib kutsuda kongressi boikottima Eesti lühiuudised Auditid tegid EASi juhtidest mustad lambad (5) Valge lumevaip kattis pea kogu Eesti Süstlavahetuse ümber möllavad kired (1) Majandus Musk viib Tesla katusele Majanduse lühiuudised Brändid võtsid youtuber’itelt süütuse Välismaa PERSOON: Proua Abedin ja härra Viiner (1) Saksa poliitikud kritiseerivad Putini gaasijuhet üha teravamalt Välismaa lühiuudised Erdoğani solvanud saksa koomiku kohtuasi läks uuele ringile Kommentaar: Mis Mosuliga tegelikult toimub? (2) Trump ja Farage – kaasvõitlejad ja hingesugulased Arvamus Kadri Simson: Aasa plaan lõpetab majandussurutise alles 2023. aastaks (9) Urmas Klaas: riigireformiga hoogsalt edasi (3) Juhtkiri: moodsad kommionud Postimees 1925. aastal: riigi kasutamata vara Jüri Laurson: elekter ei mõista nalja - külvab surma Egle Heinsar: koostööks pole vaja asutusi liita (1) Aare Tammemäe: valitsus saab majanduskasvu, kui loob investeerimisobjekte (2) Kultuur Ütle, kas sa oled feminist? (2) Ruum on huvitav ja teisi anekdoote kunstinäituselt Sport Spordi lühiuudised Viimaste minutite väravad tõid Meistrite liigas neli edasipääsejat Selver jätkab Kohila alustatud teekonda Värsked tuuled ujumiskoondise süsteemis Suur kemplus Eesti suusaelus: kellele kuulub raha, kes peab tasuma kulude eest? Inglased ja šotlased peavad FIFAga lillesõda Priit Pullerits: Eesti imede karuteene Tallinn Süstlavahetuse ümber möllavad kired (1) Tartu Tartu linnapea loodab valimistelt 7000 häält Tasulisest alast leiab tasuta parkimiskohti Mugav bussipiletisüsteem takerdus mobiiliuuendustesse (1) Mänguasjamuuseumisse saabub kastide kaupa Legosid Priit Pullerits: Eesti imede karuteene Tugevamad ja targemad tartlased tahavad sekkuda kõrgesse mängu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jüri Laurson: elekter ei mõista nalja - külvab surma

2 min lugemist
Jüri Laurson FOTO: Pm

Tänapäeval ei kujuta me elu ette ilma elektrita, kuid elekter kätkeb endas ka võimalikku surmaohtu, kui sellega vääralt ümber käia, kirjutab elektriinsener Jüri Laurson.

Sõna «elekter» all mõistetakse praegusajal elektrienergiat või elektrivoolu. Kui elektriohutusnõuete järgi valmistatud elektriseade on nõuetekohaselt paigaldatud, hooldatud ja kasutatud, ei tohi see põhjustada ohtu inimeste elule, varale ega keskkonnale.

Tänavu on soojad ilmad möödas ja saabunud külmad sunnivad toasooja saamiseks kütteseadmeid intensiivselt kasutama. Õnnetuste ja tulekahjude vältimiseks on seega ülim aeg lasta pädevatel asjatundjatel kontrollida oma elamu elektripaigaldise ja kütteseadmete korrasolekut ja need korda teha. Kindlaim viis ohtliku rikkekoha avastamiseks on kontrollmõõtmine.

Mõõtmistulemuste alusel tuleb tellida elektripaigaldise audit: protokollist on näha, kas seda on ohutu kasutada. Auditit võivad teha  selleks spetsialiseerunud akrediteeringuga ettevõtjad.

Kui elektripaigaldis ohutu ei ole, võivad tagajärjed olla rasked mitte ainult omanikele, vaid ka naabritele ja keskkonnale. Õnnetuste vältimiseks peaksid omanikud tegema kõik, et elektri- või kütteseadme rikke korral ei häviks nende vara ega hukkuks inimesi.

Kuna elektrit käsitletakse suurema ohu allikana, võivad elektritöid teha vaid selleks piisava elektri- ja elektriohutusalase ettevalmistusega inimesed. Tehnilise järelevalve ameti artikli «Elektriohutusnõuded tavaisikule» andmetel toimub Eestis aastas ligikaudu 50 elektriga seotud õnnetust ning ligi 200 elektriseadme või -paigaldise rikkest põhjustatud tulekahju. Päästeameti andmetel on aga juba 2016. aastal elektriseadmetest või -paigaldistest alguse saanud tulekajudes hukkunud seitse ja kütteseadmetest tekkinud põlengutes kuus inimest.

Elektripaigaldise ehituse nõuded on 25 aastaga põhjalikult muutunud. Siinjuures on lihtsalt ime, et vanade majade renoveerimata elektripaigaldistes tekkivate rikete tagajärjel hukkunuid nii vähe on. Tundub, et osal elektrilöögi saanud inimestel on lihtsalt vedanud, sest looja on andnud neile teise hingamise.

Tänapäeval tuleb müügile ikka üha uuemaid elektrilisi kodumasinaid, mis nõuavad elektripaigaldise juhistikus  kaitsejuhi olemasolu. See aga eeldab, et enne selliste kodumasinate kasutuselevõttu on eramu või korteri elektripaigaldis tänapäeva standardite järgi ümber ehitatud, st rakendatud elektriohutusnõudeid, mis on palju rangemad kui enne 1994. aastat kehtinud eeskirjas.

Siinjuures tuleb mainida, et paljudes vanades eramutes ja kortermajade korterites pole elektripaigaldist küll ajakohastatud, kuid kasutatakse elektritoitel veekeetjaid, külmkappe, pesumasinaid, nõudepesumasinaid, elektripliite, mikrolaineahje, arvuteid jt elektriseadmeid, mis nõuavad elektripaigaldise juhistikus kaitsejuhti ja rikkevoolukaitset. Sageli on kasutuses olev elektripaigaldis majanduslikel põhjustel või elektriohu alahindamise tõttu renoveerimata jäetud.

Elu näitab, et paljud omanikud ei taju, et elektripaigaldises muutub aja jooksul juhtmete isolatsioon halvemaks ja kontaktühendused harukarpides ja pistikupesades nõrgemaks, mille tagajärjel võib tekkida tulekahjuoht. Hilja on mõelda elektripaigaldise remondile siis, kui punane kukk juba päral.

Seotud lood
02.11.2016 04.11.2016
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto