Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1925. aastal: riigi kasutamata vara

Eesti riigil on siin-seal kasutamata varandusi, mida ajahammas hävitab. 1925. a. eelarve vastuvõtmisel avaldas riigikogu soovi, et need varandused saaksid kiiremini likvideeritud. Seda silmas pidades, moodustas vabariigi valitsus aprillikuus komisjoni, kelle ülesandeks oli selgusele jõuda, kuipalju on sarnaseid varandusi ja mil teel oleks võimalik neid kõige kasulikumalt realiseerida. Ametkondadele tehti ülesandeks selgusele jõuda kõigi kasutamata riigi varanduste kohta ja need ära hinnata. Nüüd on lõpulikult vastuse annud kõik ministeeriumid peale teedeministeeriumi, kus hindamine veel lõpule pole viidud.

Üles antud ja hinnatud on seni umbes 100 milj. m. väärtuses vallasvara ja 10 milj. m. väärtuses hooneid. Kui aga arvesse võtta, et teedeministeeriumil varandusi üsna palju on, siis tõuseb lõpulik summa märksa suuremaks.

Ministeeriumide hindamise enese kohta tuleb tähendada, et see kaugeltki ühtlane ei ole. On kavatsus anda kõigi sarnaste varanduste hindamist ühe komisjoni kätte, kes seda praeguste turuhindade järele toimetaks.

Valitsuse poolt moodustatud komisjon kaalus ka põhjalikult kasutamata riigivaranduste realiseerimise küsimust, mille puhul selgus, et enampakkumise teel võimalik pole rutuliselt ja kasulikult neid varandusi likvideerida, sest enampakkumisel esinevad ostjatena harilikult vaheltkauplejad, kes aga võimalikult odavasti varandusi kätte püüavad saada. 3.11.1925

02.11.2016 04.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto