Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.11.2016
Eesti Ettevõtjad tahaksid dividendidelt vähem maksu maksta (11) Riigireetur Dressenilt võeti kodakondsus Usaldamatuse kiuste täistuuridel edasi (1) esikas 0411 osa II EASi piinad pikenevad veel nädalaid (33) Dilbert Mälumäng Male Palju õnne Tagakülg Horoskoop Majanduse lühiuudised Sirgel teelõigul hukkus kolm inimest (1) Maailma Looduse Fond muretseb Läänemere pärast Kallas saab siiani Brüsselist raha Balti jaama turg laieneb igas suunas (2) Majandus Majanduse lühiuudised Konkurents gaasiturul on seni ikka veel silmapete (1) Kallas saab siiani Brüsselist raha Kihlveokontorid panustavad Brexitit meenutades Trumpi võidule (1) Välismaa Maailma Looduse Fond muretseb Läänemere pärast Põhja-Korea naiste kannatused ei lõpe põgenemisega Kallas saab siiani Brüsselist raha Välismaa lühiuudised 4.11.2016 May sai kohtult külma duši Naela kurss pöördus kohe tõusule Kihlveokontorid panustavad Brexitit meenutades Trumpi võidule (1) Arvamus Scott Abel: ameeriklastel on valida Edgar Savisaare ja Martin Helme vahel (9) Vandeadvokaat Ants Nõmper: varem või hiljem lubatakse ka Eestis surmaabi (4) Ene Ergma: minu soovitus IRLile - on aeg lõpetada suurte tühjade sõnade tegemine (11) Postimees 1935. aastal: alkoholism tähendab hävitust – prof. J.Tõnissoni kõne karskuspühal Juhtkiri: tuleb siis Brexit või ei tule? (1) Andres Einmann: rehvivahetajad, kas te ei taha minu raha? (21) Andrus Karnau: unustatud pension II (4) Kultuur Puuvillakiu reis ümber maailma Sport Leicester City vallutab Euroopat Spordi lühiuudised Rooba: paberil näeb Eesti koondis hea välja (1) Lisamäng tiitli nimel – kas oleme originaalitsejad või mitte? Gunnar Männik: liikumine – see on elu Uus süsteem lahutas sportlase ja treeneri Järjekordne surmav peatrauma tõi esile vana probleemi, ent lahendus paistab Tallinn Balti jaama turg laieneb igas suunas (2) Tarbija Mallorcale tasub peale bikiinide kaasa pakkida ka matkasaapad Tartu Üks ja sama maantee, aga olud nagu öö ja päev (2) Öömaraton ootab seiklema Tähetee hakkab viima Toomele Bibliograafist kasvas kõrgelt tunnustatud koorijuht ja helilooja Kallaste võlakoorem ähvardab Peipsi vallale vee peale tõmmata Šokeerivad lood väärtustavad aega ja elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ene Ergma: minu soovitus IRLile - on aeg lõpetada suurte tühjade sõnade tegemine

2 min lugemist
Ene Ergma FOTO: Eesti Teaduste Akadeemia

Kas uus nimi muudab midagi, kui sisu ei muutu? Sellise küsimuse võiks esitada ühele erakonnale, kes otsib meeleheitlikult oma identiteeti ja kohta Eesti poliitmaastikul, kirjutab endine riigikogu esimees ja endine IRLi liige Ene Ergma.

Kui meil oleks võimalik hetkeks põigata üle kümne aasta tagusesse Eestisse, kus suure hurraaga tuli võimule uus erakond Res Publica, eesotsas noored ja vihased mehed, siis kahjuks sai peagi ilmsiks, et see oli Pyrrhose võit, kuna võidujoovastus oli nii suur, et jalad tulid maa küljest lahti.

Rumalusi tehti küllaga ja head kolleegid poliitmaastikul, kellelt Res Publica kohad ära näpsas, olid sõbralikult nõus tehtud vigu veel rohkem võimendama. Kuid siiski olid neil uued julged ideed, mida aktsepteerisid isegi endised isamaaliitlased, kes Res Publicaga ühinesid.

Kaugetel tudengiaastatel kuulus nn punaste ainete hulka marksismi-leninismi filosoofia. See aine ei olnud minu huviobjekt – tegelikult asjatult! –, noored füüsikud olid tollal vaimustunud Jean-Paul Sartreʼist, Franz Kafka eksistentsialismist jne. Nii jäi nõutav punane filosoofia unarusse, aga üks asi jäi sealt mulle siiski meelde. See puudutas vormi ja sisu omavahelist seost: kui muutub üks, peab ka teine muutuma.

Mulle meenutas see Newtoni kolmandat seadust mõjust ja vastumõjust ning tundus seetõttu väga loogilisena. Oli võtta ka häid näiteid reaalsest elust: Gorbatšov tahtis mäletatavasti teha inimnäoga sotsialismi, muutes lihtsalt välisfassaadi, ja me teame kõik, milleni see viis!

Vähemalt minule on selge, et uued nimed vanale sisule ei muuda midagi, ma nimetaksin uue nime otsimist asendustegevuseks. Öeldakse, et ajalugu liigub mööda spiraali ja iga areng saavutab teatud aja jooksul kas kõrgema või madalama taseme. Kui võtta algpunktiks üheksakümnendate aastate Isamaa, täpsemalt Isamaaliidu, siis kahjuks on praegu tegemist liikumisega spiraali mööda alla.

Tahaksin oma endisele erakonnale soovitada: on aeg lõpetada suurte tühjade sõnade tegemine. Iga vorm on vaja täita tõelise sisuga. Selleks edu neile!


Ene Ergma astus Res Publica liikmeks 2002. aastal ning oli pärast erakonna liitumist Isamaaga aastast 2007 IRLi aseesimees. 2016 astus IRList välja.

Seotud lood
03.11.2016 05.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto