Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.11.2016
Eesti Ettevõtjad tahaksid dividendidelt vähem maksu maksta (11) Riigireetur Dressenilt võeti kodakondsus Usaldamatuse kiuste täistuuridel edasi (1) esikas 0411 osa II EASi piinad pikenevad veel nädalaid (33) Dilbert Mälumäng Male Palju õnne Tagakülg Horoskoop Majanduse lühiuudised Sirgel teelõigul hukkus kolm inimest (1) Maailma Looduse Fond muretseb Läänemere pärast Kallas saab siiani Brüsselist raha Balti jaama turg laieneb igas suunas (2) Majandus Majanduse lühiuudised Konkurents gaasiturul on seni ikka veel silmapete (1) Kallas saab siiani Brüsselist raha Kihlveokontorid panustavad Brexitit meenutades Trumpi võidule (1) Välismaa Maailma Looduse Fond muretseb Läänemere pärast Põhja-Korea naiste kannatused ei lõpe põgenemisega Kallas saab siiani Brüsselist raha Välismaa lühiuudised 4.11.2016 May sai kohtult külma duši Naela kurss pöördus kohe tõusule Kihlveokontorid panustavad Brexitit meenutades Trumpi võidule (1) Arvamus Scott Abel: ameeriklastel on valida Edgar Savisaare ja Martin Helme vahel (9) Vandeadvokaat Ants Nõmper: varem või hiljem lubatakse ka Eestis surmaabi (4) Ene Ergma: minu soovitus IRLile - on aeg lõpetada suurte tühjade sõnade tegemine (11) Postimees 1935. aastal: alkoholism tähendab hävitust – prof. J.Tõnissoni kõne karskuspühal Juhtkiri: tuleb siis Brexit või ei tule? (1) Andres Einmann: rehvivahetajad, kas te ei taha minu raha? (21) Andrus Karnau: unustatud pension II (4) Kultuur Puuvillakiu reis ümber maailma Sport Leicester City vallutab Euroopat Spordi lühiuudised Rooba: paberil näeb Eesti koondis hea välja (1) Lisamäng tiitli nimel – kas oleme originaalitsejad või mitte? Gunnar Männik: liikumine – see on elu Uus süsteem lahutas sportlase ja treeneri Järjekordne surmav peatrauma tõi esile vana probleemi, ent lahendus paistab Tallinn Balti jaama turg laieneb igas suunas (2) Tarbija Mallorcale tasub peale bikiinide kaasa pakkida ka matkasaapad Tartu Üks ja sama maantee, aga olud nagu öö ja päev (2) Öömaraton ootab seiklema Tähetee hakkab viima Toomele Bibliograafist kasvas kõrgelt tunnustatud koorijuht ja helilooja Kallaste võlakoorem ähvardab Peipsi vallale vee peale tõmmata Šokeerivad lood väärtustavad aega ja elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1935. aastal: alkoholism tähendab hävitust – prof. J.Tõnissoni kõne karskuspühal

1 min lugemist
Jaan Tõnisson oli 1935. - 1939. ka Tartu Ülikoolis ühistegevuse professor FOTO: Wikipedia

Tänavust üleriiklikku karskuspüha peeti pühapäeval. Üle maa korraldati karskusjumalateenistusi ja karskusaktusi  ning rahvakoosolekuid. «Vanemuise» aktusel kõneles prof. J. Tõnisson, kes tähendas kõnes kokkuvõetult:

/…/ Kuid alkohol ei tähenda üksi hävitust elule, vaid ta hävitab ka majanduslikku jõukust. Kuni 30. juunini 1934.a. oli meil 1006 joogikohta. Kuid siis tuli uus alkoholiseadus ja kolme järgneva kuu jooksul tõusis joogikohtade arv 1376 peale ning 27. maiks käesoleval aastal oli Eestis juba 1715 joogikohta. Meie riiklikus eelarves etendab viinamonopol tähtsat osa, moodustades eelarvest 13-14 protsenti, kuna endise Vene riigi eelarves oli see 12 protsenti. Ja ometi on venelased tuntud oma alkoholi tarvitamisega.

Meie kartulikasvatamise küsimust saab teisiti lahendada kui viinamonopoli abil. Kartuleid võib anda sigadele, valmistada neist tärklist ja müüa välismaale seemnekartuliks. Isegi Schveits ja Prantsusmaa – suuremad veinivalmistajad maad – on hakanud viimasel ajal teid leidma, kuidas puuvilja ja viinamarju kasutada teisiti, kui neist valmistada veini. On hakatud puuvilja konserveerima, kuivatama ja peale selle suuremal määral ka alkoholita veinivirret, morssi, valmistama.

Kui eesti rahvas tahab ka tulevikus jääda vabaks, siis peab eestlane enesele aru andma alkoholi mõjust.

4.11.1935

Seotud lood
03.11.2016 05.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto