Sisukord
Arvamus
Postimees
04.11.2016
Eesti Ettevõtjad tahaksid dividendidelt vähem maksu maksta (11) Riigireetur Dressenilt võeti kodakondsus Usaldamatuse kiuste täistuuridel edasi (1) esikas 0411 osa II EASi piinad pikenevad veel nädalaid (33) Dilbert Mälumäng Male Palju õnne Tagakülg Horoskoop Majanduse lühiuudised Sirgel teelõigul hukkus kolm inimest (1) Maailma Looduse Fond muretseb Läänemere pärast Kallas saab siiani Brüsselist raha Balti jaama turg laieneb igas suunas (2) Majandus Majanduse lühiuudised Konkurents gaasiturul on seni ikka veel silmapete (1) Kallas saab siiani Brüsselist raha Kihlveokontorid panustavad Brexitit meenutades Trumpi võidule (1) Välismaa Maailma Looduse Fond muretseb Läänemere pärast Põhja-Korea naiste kannatused ei lõpe põgenemisega Kallas saab siiani Brüsselist raha Välismaa lühiuudised 4.11.2016 May sai kohtult külma duši Naela kurss pöördus kohe tõusule Kihlveokontorid panustavad Brexitit meenutades Trumpi võidule (1) Arvamus Scott Abel: ameeriklastel on valida Edgar Savisaare ja Martin Helme vahel (9) Vandeadvokaat Ants Nõmper: varem või hiljem lubatakse ka Eestis surmaabi (4) Ene Ergma: minu soovitus IRLile - on aeg lõpetada suurte tühjade sõnade tegemine (11) Postimees 1935. aastal: alkoholism tähendab hävitust – prof. J.Tõnissoni kõne karskuspühal Juhtkiri: tuleb siis Brexit või ei tule? (1) Andres Einmann: rehvivahetajad, kas te ei taha minu raha? (21) Andrus Karnau: unustatud pension II (4) Kultuur Puuvillakiu reis ümber maailma Sport Leicester City vallutab Euroopat Spordi lühiuudised Rooba: paberil näeb Eesti koondis hea välja (1) Lisamäng tiitli nimel – kas oleme originaalitsejad või mitte? Gunnar Männik: liikumine – see on elu Uus süsteem lahutas sportlase ja treeneri Järjekordne surmav peatrauma tõi esile vana probleemi, ent lahendus paistab Tallinn Balti jaama turg laieneb igas suunas (2) Tarbija Mallorcale tasub peale bikiinide kaasa pakkida ka matkasaapad Tartu Üks ja sama maantee, aga olud nagu öö ja päev (2) Öömaraton ootab seiklema Tähetee hakkab viima Toomele Bibliograafist kasvas kõrgelt tunnustatud koorijuht ja helilooja Kallaste võlakoorem ähvardab Peipsi vallale vee peale tõmmata Šokeerivad lood väärtustavad aega ja elu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: tuleb siis Brexit või ei tule?

2 min lugemist
Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu lipud. FOTO: Stefan Rousseau/PA Wire/PA Images

Brittide tegelik lahkumine Euroopa Liidust sai eile veel ühe tõkke. Kohus leidis, et lahkumist ei saa käivitada ilma parlamendi otsuseta. Theresa May valitsus soovis aga vältida parlamendi kaasamist lahkumisavalduse esitamisse.

Loomulikult annab see taas jõudu spekulatsioonidele, et võib-olla Brexitit ikka ei tulegi. Praegu seda varianti küll eriti tõenäoliseks ei peeta. Kui see aga tõesti nii läheks, võiksid nii Eesti kui ka teised ELi riigid selle üle rõõmustada. Brittide lahkumises ei näe midagi head ei Põhjamaad ega Balti riigid. Kaotame tugeva vabakaubandust ning paljusid teisi jagatud väärtusi toetava liitlase. Ühendkuningriigi võimalik nõrgenemine lahkumise järel ei ole mitte ühelgi moel meie huvides.

Ometi oleks ka Brexitist loobumisel negatiivsed tagajärjed, kui see toimuks viisil, mis lõhestab Briti ühiskonda ja annaks uut hoogu populistlikult lahmivatele poliitilistele jõududele. Kui inimestele jääb mulje, et pahad poliitikud on nende Brexiti kuidagi ära sahkerdanud, saab see olla vaid toit eliidivastastele meeleoludele. Veidi teine oleks lugu siis, kui näiteks erakorralistel parlamendivalimistel võidaks ühemõtteliselt need, kes on Brexiti vastu.

Igal juhul tähendab eilne kohtuotsus, et ebaselguse periood pikeneb. Valitsus saab otsuse kõrgemasse kohtuastmesse edasi kaevata. Kui ka sealt tuleb samasugune otsus, tähendab see esiteks vaidlusi selle üle, mille üle ja kuidas parlamendi kojad täpsemalt arutlema ja otsustama hakkavad.

Üks võimalus on, et parlament annaks lakoonilise «ei» või «jah» vastuse – kas esitada ELile lahkumisavaldus või mitte. Ennustatakse, et kuigi parlamendis on ülekaalus Brexiti vastu olnute leer, tuleks otsus ometi lahkumist pooldav, sest poliitikute enamus ei riski minna referendumil avaldatud tahte vastu. See seaks valitsuse uuesti tugevamasse positsiooni ning erakorraliste parlamendivalimiste tõenäosus oleks väike.

Teine võimalus on, et parlament hakkab jõulisemalt dikteerima lahkumisläbirääkimiste positsioone, ning seda tõenäoliselt siis Brexitit lahjendavas suunas. See pikendaks protsessi ja erakorraliste valimiste tõenäosus kasvaks. Siis sõltuks palju valimiste ajast – sellest, millised Brexiti majanduslikud ja muud mõjud on ühiskonnale kohale jõudnud. Need pole aga kõigi gruppide jaoks ühtmoodi head või halvad ega saabu kõigile ühel ajal.

Tuleme tagasi pealkirjas esitatud küsimuse juurde. Ainus enam-vähem hea viis Brexiti ärajäämiseks olekski see, kui mõeldavatel erakorralistel valimistel saaks ühemõttelise võidu need poliitikud, kes on Brexiti vastu ja ka ütlevad selle kampaania ajal välja. Briti naela kursi eilne väike võnge ülespoole võibki näidata seda, et mõned turuosalised midagi säärast ennustavad.

Kindlalt saab praegu öelda vaid seda, et ebaselguse periood pikeneb. Ka siis, kui kõik muud rahvusvaheliste suhete tegurid oleks rahulikud ja ennustatavad, oleks selgusetuses raske midagi head leida. Praegusel niigi ülikeerulisel ajal on see aga kaheldamatult suur täiendav riskitegur.

Seotud lood
03.11.2016 05.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto