Sisukord
Arvamus
Tänane leht
08.11.2016
Eesti Viikingiaarde leidjat ootab suur preemia «sugu: M» etendusel esinesid purjus näitlejad Dilbert esikülg 0811 osa I Palju õnne Male Mälumäng Horoskoop Eesti lühiuudised Tagakülg Eestis tehtud taskutank tegi esimest korda pauku EASi analüüs annab õiguse praegusele juhatusele (1) Keskerakond hakkab uut valitsust moodustama (30) Ülevaade: võimuvangerduste eestvedaja on olnud Reformierakond Libedus peab teedelt kaduma kaks korda kiiremini (4) Majandus Volkswageni skandaal võtab uusi tuure Nordica ja LOTi koostöö ohustab enim lähinaabreid (1) Majanduse lühiuudised Reisibüroodele tuleb Nordica partneri vahetusega ajutiselt tööd juurde Välismaa Kaevurite kustuvate unistuste maa Uued e-kirjad Clintonile süüdistust ei toonud (1) Clinton ja Trump läbi aegade Välismaa lühiuudised 08.11 ISISe meediauurija Michael Krona: hukkamisvideote asemel näitab ISIS nüüd lugusid pereisadest (1) Arvamus Taavi Minnik: Trump on juba võitnud (11) Priit Rohtmets: kas president peaks kirikus käima? (5) Juhtkiri: novembrirevolutsioon vabariigi valitsuses (12) Aivar Aotäht: lojaalne klient – sidefirmale tühi tegur (2) Aku Sorainen: Ärmast võiks saada riigi külalistemaja (14) Olev Remsu: mühakas võib USA valimised võita lihtsalt seetõttu, et tahetakse muutust (1) Päeva karikatuur: väikse Taavi kõikuv tool Kultuur Alateadvuse saabumine vagiinakujulises tiaaras Sport Mattias Käit peab minema operatsioonile ja jääb koondisest eemale Selver mängis taas tulega ja sai seekord ka kõrvetada Kalev/Cramo tsentri lahkumine pole veel kindel Spordi lühiuudised Korvpallirahva ärev küsimus: kellest saab uus president? Eesti rannavõrkpall kaob unustusse või tõuseb tuhast? (1) Infoneti president Andrei Leškin: rahvus pole tähtis, kui mängija on professionaalne Red Bulli paks rahakott võib otsustada WRC-sarja tuleva hooaja saatuse Tarbija Uus elektronmikroskoop tegi esimesed värvipildid nanoilmast Uuring: laste toidupirtsakuse põhjuseks on suuresti nende geenid Tartu Lastekunstikool sai uue juhi Talv on käes, aga Tähtveres mustab suusarajal asfalt. Miks? Mäksa ei aja taga suurvalda, vaid seisab elanike huvide eest Lõuna-Eesti suurim spaa lasi esimese vee basseini Mari-Liis Pintson: logistiline virvarr Peavaluhaiget aitab Tartus terve meeskond PÖFF toob tänavu hulga esilinastusi ja külalisi Tipptunni sähvatus: lasterohke Kaunase puiestee vajab tunnelit (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: Trump on juba võitnud

2 min lugemist
Donald Trump FOTO: SCANPIX

Valimispäevaga 8. novembril saavad oma kulminatsiooni Ameerika Ühendriikide presidendivalimised. Seda, kes lõpuks peale jääb, on vahetult enne valimisi sama keeruline öelda, kui enne kahe Inglise jalgpalliliiga liidermeeskonna omavahelist mängu võitjat nimetada.

Veebruarist alates on kihlveokontorites ja arvamusküsitlustes olnud soosikuks Hillary Clinton. Trumpi ebaõnnestunud debattide järel kasvanud Clintoni edu on viimastel päevadel küsitluste järgi aga kokku kuivanud. Oluline roll selles on FBI-l, kes alustanud uuesti Clintoni e-kirjade skandaali uurimist. Clintoni kampaaniameeskonnas on tekitanud see peataoleku olukorras, kus valimised juba lõpusirgel. Peale selle on Clintonid ja nendega kaasas käivad lõputuna näivad skandaalid suurema osa ameeriklastest lihtsalt ära tüüdanud.

Mitmed sotsiaalteadlased on enne valimispäeva tunnistanud, et viimaste arvamusküsitluste põhjal on raske võitjat ennustada, kuna võimalik viga on kuni neli toetusprotsenti ühele või teisele. Pärast seda, kui viimastel aastatel on hääletuspäeva-eelsed küsitlustulemused lõpptulemusest oluliselt erinenud – võtame kas või suvise Brexiti, šotlaste iseseisvusreferendumi või Briti 2015. aasta üldvalimised –, paljud ei julgegi seda teha.

Samas võib enne valimispäeva öelda, et Trump on juba võitnud. Ta on jõudnud tippu, heites üle parda kõik senised Ameerika poliitika mängureeglid, ja tõestanud, et see ongi kõige riskantsem, aga ühtlasi kiireim tee eduni. Mitte mängida kellegi teise reeglite järgi.

Erinevalt Clintonist pole Trump poliitik – ta on selles absoluutne võhik. Ta ei oska isegi nii hästi valetada, kui Clinton seda teeb. Teda pole kunagi kuhugi valitud, ta pole olnud kõrgetes riigiametites. Ta on ärimees ja šõumees, kuid ta on ka presidendivalimiste kampaania raamides näidanud end karismaatilise oraatori ja suurepärase müügimehena, müües end edukalt põhiauditooriumile.

Trump pole kartnud fokuseerida oma kampaaniat enamusele. Selleks on valge rahulolematu meesterahvas, kel kunagi jäi omandamata kolledžiharidus, kellel on närune töö ja Ameerika mõistes vilets palk. Kes peseb kiirtoidurestoranis laudu või rabab kuskil farmis või ehitusel tööd teha. Nende inimeste kaasa tõmbamiseks pole Trump häbenenud mängida Ameerika ühiskonna enamuse tumedamatel ihadel ja soovidel, milleks on sallimatus ja isolatsionism. Võib viimseni üritada kinnitada vastupidist, kuid fakt on see, et lääne ühiskonnas on väga paljudel inimestel poliitkorrektsusest mõõt täis saanud. Ka USA valimised on tõestus sellest.

Trumpi edu on siiski teatav ohumärk. Kooli ajalootundidest mäletame suurepäraselt, kuidas maailmasõdadevahelisel perioodil tõusid Euroopas esile samuti suurepärased demagoogid, kes tänu tugevale kõne- ja propagandakunstile apelleerisid enamusele, ja millega see kõik lõpuks lõppes. Jääb vaid üle loota, et need ajad ei naase enam kunagi.

Seotud lood
07.11.2016 09.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto