Sisukord
Arvamus
Tänane leht
07.11.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Keskerakonna uueks esimeheks sai Jüri Ratas Tagakülg Eesti lühiuudised Ansip: no kuidas ta kriis ei ole!? (32) Ratase sõprade kongress Eesti uut tervishoiumudelit hakatakse katsetama Viljandis Mandri ja Hiiumaa tulevane ühendaja on koduteel Poetöötaja varastas kassadest aastate jooksul 49 000 eurot Oravapartei saadikud lahkuvad nõukogudest Esikülg 7. november Elamislubade väljastamist puudutav seadusemuudatus tõi pered kokku (2) Horoskoop Kalur võis uppuda mõrda sattunud hüljeste tõttu Male Vladimir Juškin: Putin loob uut meeskonda, kes viiks ellu valikulisi repressioone Majandus Uberi Eesti-missiooni sära ja hiilgus ... või niru lõpp? (7) Välismaa Tõsielusarja-mees newyorklases austust ei tekita (11) Teravalt vastandlikud – nagu võitlus, nii ka lubadused Vaimustushüüded šokolaadilinna pimeduses Newyorklane Nicholas Horman: miks ma ei lähe valima Arvamus Kerstin Meresma: miks ma ei või otsustada surra? (5) Suursaadik Marin Mõttus: Türgist, pikemalt kui päevauudis Tarmo Pikner: Keskerakond visises tühjaks ja sai esimeheks Savisaare andeka õpilase (6) Jarmo Mäkelä: hiigelpikad leivasabad Soomes – pilt Vene meediast (4) Juhtkiri: andke Keskerakonnale valimisteni aega (4) Postimees 1931. aastal: kolmiksõja algus Mandshuurias? Ameerika astub vahele? Kultuur Inimeselt ei ole võimalik midagi «kätte saada» Millised on riigikirjanike esimesed viljad? Sport Kalev/Cramo mängija siirdus suurima konkurendi ridadesse Spordi lühiuudised Ogier sai viimaks oma tahtmise Koondis areneb väikeste sammudega, suur töö ootab ees Mehed, kes viisid esimese tiitli Lasnamäele Murray täidab samm-sammult brittide ootusi Uraaniga rikastatud iraanlane jättis Kiivika medalita (1) Tarbija Oma matuseid planeeriv mees jäi pangas hätta Teleriost algab juba kodus (2) Kuidas matta lähedast, kui raha pole? Tartu Eriline lasteaed läheb müüki (1) Kogenum Tammeka astuski sammu edasi Langele tuleb Lõuna-Eesti suurim kardirada (1) Eili Arula: 90 pole eesmärk Tartu erakoolid – rahvusliku kooli teerajad Elektriteater lahkub Uue Teatri majast Tähtsa võistluse jaoks käib põhjalik kuivtrenn (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Suursaadik Marin Mõttus: Türgist, pikemalt kui päevauudis

5 min lugemist
Marin Mõttus FOTO: Välisministeerium

Eesti on praeguses keerulises olukorras otsustanud rääkida Türgiga, mitte Türgist, kirjutab Eesti suursaadik Ankaras Marin Mõttus. Ta kirjeldab Eesti ja Türgi suhete tausta ja praegust seisu ning väidab, et kahe riigi tipptasemel kohtumistel ei tegeleta keerutamisega.  

Tellijale Tellijale

1935. aastal avas 12-aastane Türgi Vabariik saatkonna 17-aastase Eesti Vabariigi pealinnas Tallinnas. Välissaatkondi oli toonases Eestis ainult üheksa ja küllap lisas värske Türgi saadik Nuri Batu Tallinna diplomaatilisele korpusele värvi. «Ta on tänapäeva türklase prototüüp – suur eurooplane ja veel parem türklane,» kirjutas uuest saadikust Uudisleht septembris 1935. Eestit ees ootavatest karmidest aegadest ei osanud tollal veel keegi mõelda, kuid huvitav oleks teada Türgi toonase presidendi Mustafa Kemal Atatürgi kaalutlusi saatkonna avamisel nii kauges Põhjamaa linnas. Omajagu visionääri temas kahtlemata oli... Igatahes oli Türgi üks neid riike, mis ei tunnustanud kunagi Nõukogude okupatsiooni Eestis.

Uudis, et Türgi valis külmas sõjas poole aastal 1952, astudes NATO liikmeks, jõudis Eestisse ilmselt poliitpropagandistliku kõverpeegli kaudu, kui üldse jõudis. Türgi polnud endale valinud kerget teed, aga erinevalt Eestist oli ta teinud selle valiku ise – niivõrd, kuivõrd riik saab üldse maailmapoliitikas päris iseseisvalt otsustada. Ja märtsis 2006 – pool aastat pärast Türgi liitumisläbirääkimiste algust Euroopa Liiduga – asusid Türgi Vabariigi lennukid Balti õhuturbemissiooni raames valvama Eesti taevast. Sellele järgnenud kümnend pole olnud kummalegi riigile päris pilvitu, kuid on sisaldanud koguni kolme riigipea tasemel visiiti, hulga ministrite külastusi ja kümneid sisukaid ning avameelseid konsultatsioone.

05.11.2016 08.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto