Sisukord
Tervis
Postimees
09.11.2016
Eesti Läti mees ootab päästvat telefonikõnet Tartust Talv võib Eestis kaduda Selgusid «Eesti laul 2017» poolfinalistid Mälumäng India kohtus toimus istung laevakaitsjate üle Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Poolesaja küla nime ähvardab ärakadumine või pikenemine (1) Esikülg 9. november Kambakas Reformierakonnale (3) Lüganuse kirikusse paigaldati ebaseaduslik altarivitraaž (1) Majandus Ettevõtjad: valitsus hoidugu teiste riikide vigadest (2) Majanduse lühiuudised Marks & Spencer tõmbab koomale Välismaa Obamade viimane etteaste esipaarina kujunes emotsionaalseks Philadelphia eelistas üksmeelselt Clintonit Šoti minister peab ELi iseseisvusest tähtsamaks Välismaa lühiuudised 9.11.2016 Küll häda õpetab: puudus paneb aleppolased leiutama Hongkongi rahvas igatseb vabadust KOHALIK VAADE: Kartmatu gruusia rüütli karjäär Odessas jäi üürikeseks (1) Vene häkkereid huvitab poliitikast enam raha Arvamus Jevgenia Värä: rahu, vene valija! (3) Allar Jõks: võimuerakond pillub huupi granaate nii partnerite kui avalikkuse pihta (15) Marleen Allemann: miks kukub Reformierakond pärast 17 aastat võimult? (14) Juhtkiri: loodav valitsusliit peab paljugi tõestama (2) Erkki Bahovski: nähtamatu revolutsioon? (1) Postimees 1931. aastal: mäss sulges Varssavi ülikooli (1) Ahto Lobjakas: Reformierakond on pöördes (7) Kultuur Pool sajandit muutumatut balletti Selgusid «Eesti laul 2017» poolfinalistid Fotograaf, kes niisama kolamas ei käi Sport Eesti ainus võimalus Belgia vastu – ühtne löögirusikas Tondiraba jäähallis suri hokimängija Spordi lühiuudised Taas MMil, sihiks koht esikuuikus Rahanappus suunas Pihod kasuliku otsuseni Kullamäe: võidame Austria klubi ainult siis, kui mängime oluliselt paremini Tarbija Patsient kurdab, et arstid meelitasid ta kallile uuringule (2) Tartu Muusikaelamuste andjaid tuleb isegi Argentinast Koolipere valis Ameerika presidenti (1) Santose, Elva ja Welco vutimehed sihivad uuel hooajal uusi kõrgusi Talv lõpetas Koidula sõidud Maarja kirik valmib laulupeoaastaks Vana kellamängu kritiseerinud muusik kuulas uuenenud kariljoni palad üle Vein ja Vine sai konkurendi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Läti mees ootab päästvat telefonikõnet Tartust

3 min lugemist
FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Kolmes Läti peres on juba mitu kuud kotid valmis pakitud, et kui Tartu Ülikooli kliinikumist peaks tulema kõne, saaksid nad kohe haigla poole sõitma hakata. Erakordseks teeb selle loo asjaolu, et elupäästva operatsiooni maksavad kinni annetajad.

Kolme Läti haige maksasiirdamise operatsiooni jaoks koguti raha portaali Ziedot.lv vahendusel, kirjutas TVnet.

Üks neist inimestest on Leonid Pahomov, kes oleks praeguseks võinud juba terve olla, aga kui arstid talle kolme aasta eest maksasiirdamise vajalikkusest rääkisid, siis öeldi Läti sotsiaalministeeriumist, et siirdamist tuleb oodata. Lubati, et varsti hakkab riik selle operatsiooni eest tasuma, kuid seda ei juhtunud. Raha Eestis tehtava operatsiooni jaoks koguti tänavu suve lõpus.

Leonid pakkis haiglasse sõiduks koti valmis augustis, et kui tuleb kauaoodatud kõne, siis saaks kohe Tartu poole sõitma hakata. Kõnet oodates püüab mees end vormis hoida, korteris on varbsein ja trenažöör, kuid harjutamist segab väsimus.

Unistab tütrega müramisest

Leonid sai 2006. aastal teada, et põeb hepatiiti. Ta ise arvab, et nakatus hambaarsti juures. Kümme aastat tagasi oli ta täies elusjõus mees, kes mängis malet, käis ratsutamas, rattaga ja mäesuuskadega sõitmas. Nüüd peab ta iga päev võtma suure hulga ravimeid, olema kolm korda nädalas tilguti all. Kui Tartust peaks tulema kutse operatsioonile, on mees valmis taksoga kohale sõitma.

Kolmeaastase tütre isa unistab praegu sellest, mida ta hakkab tegema pärast operatsiooni. «Tahaks sõita nii suuskade kui rattaga,» rääkis Leonid. Kindlasti tahab ta veeta aega koos oma tütrega, kes pole isa kunagi tervena näinudki.

«Inimesed, kes oma tervise tõttu vajavad elundisiirdamist, võetakse arstide konsiiliumi otsusega ootelehele,» selgitas Tartu Ülikooli kliinikumi transplantatsioonikeskuse direktor Virge Pall.

Ootelehel oodatakse konkreetsele patsiendile kõige paremini sobivat elundit. Palli sõnul on igal elundil oma kindlad ja väga täpsed kriteeriumid, mille alusel otsustatakse sobivus konkreetsele patsiendile, alates veregrupist, vanusest, suurusest jne.

«Ootelehel olijaile ei ole võimalik ette ennustada oletatavat operatsiooni kuupäeva. On ka selliseid patsiente, kel elundipuudulikkus üha süveneb ning kes ei jõua uut elundit ära oodata,» rääkis arst.

Elundisiirdamise ootelehel on 8. novembri seisuga kokku 69 patsienti. Kas nende seas on ka kolm Läti elanikku, tohter ei öelnud. «Me ei kommenteeri ootelehel viibivate patsientide tervise- ega isikuandmeid, sealhulgas kodakondsust,» ütles ta.

Lähtudes seadusest võib välisriigi kodaniku võtta ootelehele tingimusel, et ootelehe pidajale esitatakse garantii elundi siirdamise rahastamise kohta ja isiku omakäeliselt allkirjastatud kirjalik kinnitus selle kohta, et ta ei ole mõnes teises riigis elundi siirdamise ootelehele registreeritud. «Lisaks on oluline, et patsiendi tegelikust elukohast oleks võimalik jõuda doonorelundi olemasolul siirdamisele kolme-nelja tunni jooksul,» rääkis Pall.

Eesti inimesed ennekõike

Elundi siirdamiseks sarnase sobivusega patsientide olemasolu korral siiratakse elund esimese eelistusena Eesti kodanikule või sellega võrdsustatud isikule. Näiteks Eestis elav välismaalane, kellel on pikaajalise elaniku elamisluba, või Euroopa Liidu kodanik, kellel on alaline elamisõigus; teise eelistusena Euroopa Liidu liikmesriigi või Euroopa majanduspiirkonna riigi kodanikule; kolmanda eelistusena muu välisriigi kodanikule või kodakondsuseta isikule.

«Me ei pea eraldi arvestust siirdatud patsientide rahvuse, elamisloa või kodakondsuse (sealhulgas topeltkodakondsuse) järgi, sest see on ajas muutuv (näiteks kodakondsus, elamisluba) ja ei oma meie jaoks tähtsust,» ütles kliinikumi arst.

Elundisiirdamise maksumus sõltub konkreetse patsiendi diagnoosist ja terviseseisundist.

Tartu Ülikooli kliinikumis tehakse neeru-, maksa-, kopsu- ja kõhunäärmesiirdamisi. Südamesiirdamisi tehakse Eesti patsientidele Helsingi ülikooli haiglas Eesti ja Soome arstide koostöös.

_____________________

Tasub teada

  • Tervishoiuteenuste loetelu hinnakirja järgi on maksa siirdamise operatsiooni hinnaks 4408,26 eurot.
  • Maksasiirdamise kogu protsess on tunduvalt kallim, kuna sellele lisanduvad ettevalmistuse, järelravi, ravimite ja muu sellisega kaasnevad kulud.
Seotud lood
08.11.2016 10.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto