Sisukord
Arvamus
Tänane leht
08.11.2016
Eesti Viikingiaarde leidjat ootab suur preemia «sugu: M» etendusel esinesid purjus näitlejad Dilbert esikülg 0811 osa I Palju õnne Male Mälumäng Horoskoop Eesti lühiuudised Tagakülg Eestis tehtud taskutank tegi esimest korda pauku EASi analüüs annab õiguse praegusele juhatusele (1) Keskerakond hakkab uut valitsust moodustama (30) Ülevaade: võimuvangerduste eestvedaja on olnud Reformierakond Libedus peab teedelt kaduma kaks korda kiiremini (4) Majandus Volkswageni skandaal võtab uusi tuure Nordica ja LOTi koostöö ohustab enim lähinaabreid (1) Majanduse lühiuudised Reisibüroodele tuleb Nordica partneri vahetusega ajutiselt tööd juurde Välismaa Kaevurite kustuvate unistuste maa Uued e-kirjad Clintonile süüdistust ei toonud (1) Clinton ja Trump läbi aegade Välismaa lühiuudised 08.11 ISISe meediauurija Michael Krona: hukkamisvideote asemel näitab ISIS nüüd lugusid pereisadest (1) Arvamus Taavi Minnik: Trump on juba võitnud (11) Priit Rohtmets: kas president peaks kirikus käima? (5) Juhtkiri: novembrirevolutsioon vabariigi valitsuses (12) Aivar Aotäht: lojaalne klient – sidefirmale tühi tegur (2) Aku Sorainen: Ärmast võiks saada riigi külalistemaja (14) Olev Remsu: mühakas võib USA valimised võita lihtsalt seetõttu, et tahetakse muutust (1) Päeva karikatuur: väikse Taavi kõikuv tool Kultuur Alateadvuse saabumine vagiinakujulises tiaaras Sport Mattias Käit peab minema operatsioonile ja jääb koondisest eemale Selver mängis taas tulega ja sai seekord ka kõrvetada Kalev/Cramo tsentri lahkumine pole veel kindel Spordi lühiuudised Korvpallirahva ärev küsimus: kellest saab uus president? Eesti rannavõrkpall kaob unustusse või tõuseb tuhast? (1) Infoneti president Andrei Leškin: rahvus pole tähtis, kui mängija on professionaalne Red Bulli paks rahakott võib otsustada WRC-sarja tuleva hooaja saatuse Tarbija Uus elektronmikroskoop tegi esimesed värvipildid nanoilmast Uuring: laste toidupirtsakuse põhjuseks on suuresti nende geenid Tartu Lastekunstikool sai uue juhi Talv on käes, aga Tähtveres mustab suusarajal asfalt. Miks? Mäksa ei aja taga suurvalda, vaid seisab elanike huvide eest Lõuna-Eesti suurim spaa lasi esimese vee basseini Mari-Liis Pintson: logistiline virvarr Peavaluhaiget aitab Tartus terve meeskond PÖFF toob tänavu hulga esilinastusi ja külalisi Tipptunni sähvatus: lasterohke Kaunase puiestee vajab tunnelit (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aku Sorainen: Ärmast võiks saada riigi külalistemaja

2 min lugemist
Aku Sorainen FOTO: Toomas Huik

Selle asemel, et panna endine president Toomas Hendrik Ilves raskesse rahalisse olukorda, on loodetavasti võimalik leppida temaga kokku, et ta jätkab Ärma talu kasutamist riigi huvides. Ta võiks seal võõrustada riigile tähtsaid «turiste» ja kõrgeid külalisi, nagu ekspresidentidel mujal maailmas kombeks.

Tellijale Tellijale

Ilves otsustas pärast ametiaja lõppu loobuda Ärma talus turismiga tegelemisest ja kokkuleppel EASiga maksta tagasi vaid osa EASi saadud toetusest. Rahandusministeeriumi audit selgitas, et Evelin Ilves jõudis nõutud viie aasta asemel tegeleda taluturismiga Ärmal vaid kuus kuud, enne kui ta aastal 2007 peatas Ärmal turismitegevuse.

Avalik arvamus nõuab president Ilveselt saadud riigitoetust tagasi täies ulatuses, kuna Ärmal pole Evelin Ilvese 2006. aastal tehtud äriplaani järgitud, ja nüüd ei kavatse Ilves taluturismiga enam tegelema hakata. Euroopa Komisjon pole asjast huvitatud ja peab seda Eesti riigisiseseks küsimuseks.

Üllatavalt vähe on avalikkuses arutatud aga seda, miks ja kelle huvides Ärma talus alustatud turismitegevus üldse lõpetati.

2007. aasta suvel küttis Eesti meedias kirgi teema, et nüüdse endise presidendi nüüdseks endine proua Evelin Ilves soovis arendada Ärma talus turismitegevust, samas kui avalik arvamus pidas seda presidendipaarile kohatuks. Kritiseeriti sedagi, et hinnad Ärma talus on liiga kõrged, nii et tavaline Eesti kodanik ei jõua maksta ekskursioonipileti ja lõuna eest. «Olgu selle hinnaga kuidas on, aga ikkagi on kummaline, et iga suvaline suvitaja võib Eesti presidendi talus ringi lonkida — peaasi, et tal vaid rahakott puuga seljas oleks,» nentis Postimees 2007. aasta 13. juunil oma juhtkirjas.

Ilmus naljapilte president Ilvesest turismitalu peremehena. Skandaali kustutamiseks leiti juriidiliselt korrektne lahendus: president Ilves rentis oma palga eest Ärma talu oma tollase abikaasa Evelini käest ja hakkas võtma Ärmal vastu kõrgeid riigitegelasi ja külalisi. Hiljem pidi Evelin Ilves veel käima kohut turismitalu ehitajatega – peatöövõtja Aus Invest polnud oma nime vääriline, sest firma omanikud olid põgenenud Norrasse ja jätnud alltöövõtjad tühjade pihkudega.

07.11.2016 09.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto