Sisukord
Arvamus
Postimees
09.11.2016
Eesti Läti mees ootab päästvat telefonikõnet Tartust Talv võib Eestis kaduda Selgusid «Eesti laul 2017» poolfinalistid Mälumäng India kohtus toimus istung laevakaitsjate üle Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Poolesaja küla nime ähvardab ärakadumine või pikenemine (1) Esikülg 9. november Kambakas Reformierakonnale (3) Lüganuse kirikusse paigaldati ebaseaduslik altarivitraaž (1) Majandus Ettevõtjad: valitsus hoidugu teiste riikide vigadest (2) Majanduse lühiuudised Marks & Spencer tõmbab koomale Välismaa Obamade viimane etteaste esipaarina kujunes emotsionaalseks Philadelphia eelistas üksmeelselt Clintonit Šoti minister peab ELi iseseisvusest tähtsamaks Välismaa lühiuudised 9.11.2016 Küll häda õpetab: puudus paneb aleppolased leiutama Hongkongi rahvas igatseb vabadust KOHALIK VAADE: Kartmatu gruusia rüütli karjäär Odessas jäi üürikeseks (1) Vene häkkereid huvitab poliitikast enam raha Arvamus Jevgenia Värä: rahu, vene valija! (3) Allar Jõks: võimuerakond pillub huupi granaate nii partnerite kui avalikkuse pihta (15) Marleen Allemann: miks kukub Reformierakond pärast 17 aastat võimult? (14) Juhtkiri: loodav valitsusliit peab paljugi tõestama (2) Erkki Bahovski: nähtamatu revolutsioon? (1) Postimees 1931. aastal: mäss sulges Varssavi ülikooli (1) Ahto Lobjakas: Reformierakond on pöördes (7) Kultuur Pool sajandit muutumatut balletti Selgusid «Eesti laul 2017» poolfinalistid Fotograaf, kes niisama kolamas ei käi Sport Eesti ainus võimalus Belgia vastu – ühtne löögirusikas Tondiraba jäähallis suri hokimängija Spordi lühiuudised Taas MMil, sihiks koht esikuuikus Rahanappus suunas Pihod kasuliku otsuseni Kullamäe: võidame Austria klubi ainult siis, kui mängime oluliselt paremini Tarbija Patsient kurdab, et arstid meelitasid ta kallile uuringule (2) Tartu Muusikaelamuste andjaid tuleb isegi Argentinast Koolipere valis Ameerika presidenti (1) Santose, Elva ja Welco vutimehed sihivad uuel hooajal uusi kõrgusi Talv lõpetas Koidula sõidud Maarja kirik valmib laulupeoaastaks Vana kellamängu kritiseerinud muusik kuulas uuenenud kariljoni palad üle Vein ja Vine sai konkurendi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Allar Jõks: võimuerakond pillub huupi granaate nii partnerite kui avalikkuse pihta

2 min lugemist
Allar Jõks. FOTO: Sander Ilvest

Poliitika on kunst. Kunst, see on loovus ja stiil. Kui palju me seda praegu Eesti poliitikas näeme, küsib jurist ja endine õiguskantsler Allar Jõks.

«Reformierakond ei kavatse lahkuda võitluseta. Meie poolt hääletut alistumist oodata ei maksa.» Nii reageeris peaminister eile koalitsioonikaaslaste SDE ja IRLi ettepanekule tagasi astuda.

Tegemist oleks justkui sõjaseisukorraga. Võimuerakond pillub huupi granaate nii partnerite kui avalikkuse pihta lootuses, et ehk keegi pihta või aru saab, kui head nad on. Kaevikusse varjunud maksumaksjate appikarjeid ei ole aastaid keegi kuulnud.

«Me seisame parema Eesti eest, alati,» sõnastas peaminister. Häda selles ongi, et isegi kui sa oled õigel teel, aetakse sind alla, kui sa seal lihtsalt seisad.

Kas parem Eesti on kilekotid, ämma raha ja neli sidrunit? Kas parem Eesti on võimu koondamine ja teisitiarvajate naeruvääristamine? Või on parem Eesti see, kus esimeses hädas aetakse käsi ettevõtja taskusse?

«Soovin vaadata riigikogu liikmetele silma sel hetkel, kui nad hääletavad vasakpöörde poolt,» hoiatas peaminister umbusaldajaid koostöö eest Keskerakonnaga.

Kirjutasin aastal 2008 loo «Kellele kuulub Eesti riik». Sealt leiab suurepäraseid näiteid Keskerakonna ja Reformierakonna partnerlusest ajast, kui 2004. aastal allkirjastatud koostööprotokoll Keskerakonna ja Ühtse Venemaaga peaministriparteile veel haiget ei teinud. KERE pärandiks on ühiskond, mis põhineb usul, et lahendus, mis on parim erakonnale, on parim kõigile. Ja uhkemat ausammast vasakpoolsele majanduspoliitikale kui Eesti Raudtee taasriigistamine on raske leida.   

Reformierakond heidab ette, et valitsusremont toimub ajal, mil julgeolekuriskid on maailmas kasvanud. Vaatame ajas tagasi. Märtsis 2014 oli Venemaa president Vladimir Putin just taotlenud föderatsiooninõukogult volitusi sõjaväe Ukrainasse saatmiseks. Föderatsiooninõukogu toetas presidendi taotlust ühehäälselt. Ukraina välisministeerium pöördus NATO poole palvega kaaluda kõiki võimalusi Ukraina territoriaalse terviklikkuse säilitamiseks.

Samal ajal toimus peaministripartei eestvedamisel valitsuse vahetus, mille vajalikkust oli avalikkusel raske mõista. Kas niisugune valikuline julgeolekuohtude hindamine lähtub veendumusest, et on ainult üks ja ainus erakond, kelle juhtimisel oleme me kaitstud? Kui see on nii, siis see on julgeolekurisk.      

Poliitika tähendab oskust ühiskonda lugeda. Presidendi valimistel ei protesteerinud valimiskogu liikmed kohalikest omavalitsustest mitte ainult pooliku haldusreformi ega kohaliku võimu kaaperdamise vastu. Nad hääletasid ülbuse ja nõrga poliitilise juhtimise vastu. Selle vastu, et liiga kaua võimul olnud ei samastaks ennast ega erakonda riigiga.

Selleks et novembri võimuvahetusest ei kujuneks NO99 etendus «Reformierakonna juhatus vol 2» ja me saaks ausalt ja vääriliselt hinnata peaministripartei panust Eestisse, maksaks lahkuda väärikalt.

Ja küsida alliksaarelikult – kas võimu õigustada või õigust võimustada? 


Allar Jõks täiendas Postimehe jaoks oluliselt oma varem sotsiaalmeedias avaldatud kommentaari.

Seotud lood
08.11.2016 10.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto