Sisukord
Arvamus
Tänane leht
09.11.2016
Eesti Läti mees ootab päästvat telefonikõnet Tartust Talv võib Eestis kaduda Selgusid «Eesti laul 2017» poolfinalistid Mälumäng India kohtus toimus istung laevakaitsjate üle Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Poolesaja küla nime ähvardab ärakadumine või pikenemine (1) Esikülg 9. november Kambakas Reformierakonnale (3) Lüganuse kirikusse paigaldati ebaseaduslik altarivitraaž (1) Majandus Ettevõtjad: valitsus hoidugu teiste riikide vigadest (2) Majanduse lühiuudised Marks & Spencer tõmbab koomale Välismaa Obamade viimane etteaste esipaarina kujunes emotsionaalseks Philadelphia eelistas üksmeelselt Clintonit Šoti minister peab ELi iseseisvusest tähtsamaks Välismaa lühiuudised 9.11.2016 Küll häda õpetab: puudus paneb aleppolased leiutama Hongkongi rahvas igatseb vabadust KOHALIK VAADE: Kartmatu gruusia rüütli karjäär Odessas jäi üürikeseks (1) Vene häkkereid huvitab poliitikast enam raha Arvamus Jevgenia Värä: rahu, vene valija! (3) Allar Jõks: võimuerakond pillub huupi granaate nii partnerite kui avalikkuse pihta (15) Marleen Allemann: miks kukub Reformierakond pärast 17 aastat võimult? (14) Juhtkiri: loodav valitsusliit peab paljugi tõestama (2) Erkki Bahovski: nähtamatu revolutsioon? (1) Postimees 1931. aastal: mäss sulges Varssavi ülikooli (1) Ahto Lobjakas: Reformierakond on pöördes (7) Kultuur Pool sajandit muutumatut balletti Selgusid «Eesti laul 2017» poolfinalistid Fotograaf, kes niisama kolamas ei käi Sport Eesti ainus võimalus Belgia vastu – ühtne löögirusikas Tondiraba jäähallis suri hokimängija Spordi lühiuudised Taas MMil, sihiks koht esikuuikus Rahanappus suunas Pihod kasuliku otsuseni Kullamäe: võidame Austria klubi ainult siis, kui mängime oluliselt paremini Tarbija Patsient kurdab, et arstid meelitasid ta kallile uuringule (2) Tartu Muusikaelamuste andjaid tuleb isegi Argentinast Koolipere valis Ameerika presidenti (1) Santose, Elva ja Welco vutimehed sihivad uuel hooajal uusi kõrgusi Talv lõpetas Koidula sõidud Maarja kirik valmib laulupeoaastaks Vana kellamängu kritiseerinud muusik kuulas uuenenud kariljoni palad üle Vein ja Vine sai konkurendi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jevgenia Värä: rahu, vene valija!

2 min lugemist
Jevgenia Värä FOTO: Liis Treimann

«Ah, kuidas Keskerakond nüüd oma vene valijaga käituma hakkab?!» Ausalt öeldes ei saa ma aru meeleheitlikust seletamisest selle küsimuse ümber, mis käib ühismeedias alates laupäevase kongressi lõpust. Vene valijal pole põhjust muretseda Keskerakonna võimuvahetuse pärast ühel väga lihtsal põhjusel: need praktilised sammud, mis Keskerakond oma venekeelse valija jaoks tegi, olid nii mõõdukad, et uuel juhtkonnal pole mingit põhjust nendest loobuda.

Muidugi räägime siin just praktilistest asjadest, mitte sellest, kuivõrd rohkem või vähem ebamääraselt vastatakse küsimusele, kelle oma on Krimm. Ka sellest ajast, kui Keskerakond viimati valitsuses oli, et mäleta ma, et riigi poliitika nn vene küsimuses, olgu see haridus, kodakondsus või suhted naaberriigiga, oleks kuidagi radikaalselt muutunud.

Ma ei usu ka, et miski ohustaks erakonna vene poliitikuid, kelle pärast erakonna toetajad erilist muret tunnevad. Need hääled, mille saavad Mihhail Kõlvart ja muidugi eeskätt Yana Toom, on just nimelt nende personaalsed hääled, mitte erakonna omad. Yana Toom on üldsegi omaette fenomen, üksikmängija, kelle lend oli vist ootamatu ka tema erakonnakaaslaste jaoks.

Kui Keskerakond tõesti peaks moodustama uue valitsuse, siis selge see, et Yana Toomile ministriportfelli ei pakuta, kuid ta võib rahulikult edasi pidada oma eurosaadiku ametit – uute valimisteni on veel aega küll ja küll. Ja pole põhjust arvata, et Jüri Ratas sellest häältemagnetist loobub.

Mis puudutab nooremaid vene poliitikuid, kes kasutavad Keskerakonda kui trampliini oma karjääris, siis on tõesti võimalik, et nüüd ootab neid natuke tihedam konkurents kohaliku võimu tasandil. Ehkki seegi pole probleem, sest probleem on inimeste nappus, ja mitte ainult Keskerakonnale. Seda kinnitavad kõrged kohad, mille said kohe Tallinnas erakonda vahetanud vähegi kogenud poliitikud, näiteks praegune Kristiine linnaosa vanem, endine sots Vadim Belobrovtsev.

Küll aga peaks Keskerakond ise natuke rohkem seletama: selgitama vene valijale, et teda tõesti miski ei ohusta, ja püüdma mitte kaotada neid tuhandeid hääli, mille toob endaga Edgar Savisaar. Aga riskin ütelda, et ka teatud häälte kaotus pole lühiperspektiivis tragöödia. Kui valida, kas olla igavene opositsionäär parima tulemusega riigikogu valimistel või saada natuke vähem parlamenditoole, kuid olla koalitsiooni liige, siis teine variant näib palju sümpaatsem.

Ainus koht, kus asi pole sugugi nii kindel ei erakonnale ega ka tema vene toetajaskonnale, on Tallinn. Küsimus, kas Keskerakonna ainuvõim pealinnas jääb püsima ka pärast järgmisi kohalikke valimisi, on praegu vägagi avatud.

Seotud lood
08.11.2016 10.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto