Sisukord
Arvamus
Postimees
09.11.2016
Eesti Läti mees ootab päästvat telefonikõnet Tartust Talv võib Eestis kaduda Selgusid «Eesti laul 2017» poolfinalistid Mälumäng India kohtus toimus istung laevakaitsjate üle Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakülg Poolesaja küla nime ähvardab ärakadumine või pikenemine (1) Esikülg 9. november Kambakas Reformierakonnale (3) Lüganuse kirikusse paigaldati ebaseaduslik altarivitraaž (1) Majandus Ettevõtjad: valitsus hoidugu teiste riikide vigadest (2) Majanduse lühiuudised Marks & Spencer tõmbab koomale Välismaa Obamade viimane etteaste esipaarina kujunes emotsionaalseks Philadelphia eelistas üksmeelselt Clintonit Šoti minister peab ELi iseseisvusest tähtsamaks Välismaa lühiuudised 9.11.2016 Küll häda õpetab: puudus paneb aleppolased leiutama Hongkongi rahvas igatseb vabadust KOHALIK VAADE: Kartmatu gruusia rüütli karjäär Odessas jäi üürikeseks (1) Vene häkkereid huvitab poliitikast enam raha Arvamus Jevgenia Värä: rahu, vene valija! (3) Allar Jõks: võimuerakond pillub huupi granaate nii partnerite kui avalikkuse pihta (15) Marleen Allemann: miks kukub Reformierakond pärast 17 aastat võimult? (14) Juhtkiri: loodav valitsusliit peab paljugi tõestama (2) Erkki Bahovski: nähtamatu revolutsioon? (1) Postimees 1931. aastal: mäss sulges Varssavi ülikooli (1) Ahto Lobjakas: Reformierakond on pöördes (7) Kultuur Pool sajandit muutumatut balletti Selgusid «Eesti laul 2017» poolfinalistid Fotograaf, kes niisama kolamas ei käi Sport Eesti ainus võimalus Belgia vastu – ühtne löögirusikas Tondiraba jäähallis suri hokimängija Spordi lühiuudised Taas MMil, sihiks koht esikuuikus Rahanappus suunas Pihod kasuliku otsuseni Kullamäe: võidame Austria klubi ainult siis, kui mängime oluliselt paremini Tarbija Patsient kurdab, et arstid meelitasid ta kallile uuringule (2) Tartu Muusikaelamuste andjaid tuleb isegi Argentinast Koolipere valis Ameerika presidenti (1) Santose, Elva ja Welco vutimehed sihivad uuel hooajal uusi kõrgusi Talv lõpetas Koidula sõidud Maarja kirik valmib laulupeoaastaks Vana kellamängu kritiseerinud muusik kuulas uuenenud kariljoni palad üle Vein ja Vine sai konkurendi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: loodav valitsusliit peab paljugi tõestama

2 min lugemist
Hullud päevad Stenbocki majas. FOTO: Urmas Nemvalts

Poliitikavaatlejad saavad veel pikalt arutleda, kes keda õieti reetis, milline erakond pikema kõrre tõmbas, kes poliitikutest on luuser ja kes võitja. Sel, kellele kuulub valitsuskriisi punktivõit, ei pruugi suures pildis erilist tähendust olla. Lahkumine umbusaldusega või mitte võib ju näiteks Taavi Rõivasele isiklikult palju lugeda, kuid praeguse kolmikliidu lõpp on tõsiasi ning nüüd ei tohi unustada peamist ehk Eestile eluliselt tähtsaid küsimusi.

Reformierakonnale võib ette heita ideetust ja otsustusvõimetust ning lisaks juubeldada, et õnnestus pikaajaline ülbe võimuerakond auti mängida, kuid seda kella ei saa lõputult lüüa. Šampanjauim lahtub. Avalikkus ootab uuelt valitsuselt tegevuskava ja selle elluviimist.

Esiteks julgeolek. Eesti on tegutsenud sihikindlalt, et meil oleks iseseisev kaitsevõime ja liitlaste tugi. Tuleval aastal on kaitsekulud enamgi kui kaks protsenti SKTst ning seda tuleb hoida. Koostöö partneritega NATOs ei tohi saada tagasilööki – me ei saa lubada ebakindlaid signaale valitsusse tulijatelt ega ka sealt lahkujatelt.

Teiseks majandus. Eesti SKT kasvas mullu 1,1 protsenti. Nii nigelat majanduskasvu pole me näinud masust saati ning tänavunegi prognoos ei luba midagi helget. Väikese avatud majandusena sõltume väliskeskkonnast ja mõnedki näitajad (tööhõive, maksude laekumine jne) pole ju halvad, ent tuleb leida käike olukorra parandamiseks. Kui uus võimuliit peaks tegema kannapöördeid, näiteks maksusüsteemis, tuleb otsuseid selgelt põhjendada.

Kolmandaks rahvastik. Pikaajaline väike sündimus ning ähvardav töökäte puudus on suur probleem ning erakonnad pole siin kuigi palju ideid pakkunud, valimiseelne populism välja arvatud. Valdkond vajab terviklähenemist.

Neljandaks riigireform. Vahest kõige tähtsama reformi läbiviimist on toetanud arvamusliidrid, mõttekojad, riigikontroll. Omavalitsustes on palju tööd ära tehtud. Kui siin järsult pidurit tõmmata, võib tagajärjeks olla kaos. Viiendaks Rail Baltic. Kui protsess seisma panna, jääme loodetud eurorahast ilma.

Seda loetelu võiks jätkata. Uue koalitsiooni loomise õhinas ei maksa alatähtsustada ka poliitilist kultuuri. Eesti on olnud edukas korruptsiooni väljajuurimisel. Üks võimule pürgijaist, Keskerakond, on kohtus süüdi mõistetud ning mitu erakonna liiget on rünnanud Eestit kui õigusriiki. Partei valis uue esimehe, kuid väärtusi puudutavaid seisukohavõtte pole avalikkus seni kuulnud.

Mõistagi peab valitsus, kui see edukate läbirääkimiste tulemusel moodustada õnnestub, tõestama koostöövõimet. Rõivase väljavahetamise arhitektid võivad loota, et tulevast valitsuskogemuseta peaministrit õnnestub juhtida, s.o Jüri Ratas oleks de facto peaminister Jevgeni Ossinovski ja Margus Tsahkna valitsuses. Valede ootuste korral tekib kiiresti luige, haugi ja vähi efekt ning seegi laevuke triivib karile.

Seotud lood
    08.11.2016 10.11.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto