Sisukord
Maailm
Postimees
11.11.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Viljandi ajaloolane seisab Mulgi valla nime vastu (13) Sada eurot pole siin mingi raha (17) Šaakalite rohkus paneb lambakasvatajad muretsema Riigikogu hakkab arutama ravikanepi legaliseerimist Päev päeva haaval võimuleppe poole (1) Tallinna jõulukuusk toodi tänavu Raplamaalt Paljud Eesti lapsed ei jõua õigel ajal ravile Elron kustutas tartlaste unistuse Riia liinist Raasuke: algatused tuleb kähku ellu viia (8) Majandus Sada eurot pole siin mingi raha (17) Majanduse lühiuudised Kinnisvara peab kontsernile raha teenima Stockmanni juht: Eestis läheb meil hästi, sest siinsel majandusel läheb paremini kui Soomel Raasuke: algatused tuleb kähku ellu viia (8) Välismaa Maailm pöördus New Yorgis tagurpidi KOHALIK VAADE: Hispaaniat vaevab krooniline töötus Obama ja Trump otsisid Valges Majas lepitust Trumpi traageldatud valitsus Välismaa lühiuudised 11.11.2016 Portugali vangla pakub koertemajutust USAs lahvatasid Trumpi võidu järel meeleavaldused Professor: Trump on üleilmse nakkuse tulemus (17) Arvamus Jaak Jõerüüt: arvamuste tsunami on USA valimiste lisatulemus (3) Juhtkiri: mõttekohti uuele valitsusele (11) Margus Paas: miks ei suudetud Trumpi võitu ette näha? (3) Hannes Lents: kas seadus peaks toetama kokkuleppevedusid? (4) Postimees 1911. aastal: rahvas toetab uut raudteed (1) Tanel Veenre: mis on isa armastuse mõõt? Henrik Roonemaa: kas sina näed oma Facebookis EKRE valijaid? (4) Rein Veidemann: usutunnistusest sõltumata oleme Lutheri pärijad (18) Kultuur Kultuuri lühiuudised Vanaema elutants kummituste kabarees Võiduseriaali fookuses 90ndate Eesti Sport Kas sajandi poksimatš peetakse uuesti? Võimalus on 75 protsenti Spordi lühiuudised Hamilton valmistub tiitlit loovutama Kullamäe: vaatamata kõigele pidanuksime edasi murdma Kanadas sündinud jalgpallikoondislane: Eesti on minu kindel valik Tour de Trump ja profimaadlus ehk USA president on spordipoiss Imemees Laine peegeldab Soome hoki töö vilju Tarbija Reisikiri: viimased Mongoolia rändajad kolivad linna Tartu Mingist Riia rongist ei maksa unistada Kolm mülgastänavat kaovad tuleval aastal Uus foor sunnib jalakäija pikalt ootama Tartu lumepark avab laupäeval nõlvad Vald plaanib Kavastu ajast ja arust veevärgi üle võtta Kolmanda klassi lapsed teenivad raha klassiekskursiooniks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maailm pöördus New Yorgis tagurpidi

3 min lugemist
Valimistulemuste selgumise ajal New Yorgis Times Square’il. FOTO: Eero Vabamägi

Miski pole enam endine. New Yorgi kesklinnas Times Square’il olid tuhanded inimesed kasvava lootusetustundega tundide kaupa jälginud, kuidas iga järgnev osariikide hääletustulemus aitas vabariiklaste presidendikandidaati Donald Trumpi võidule lähemale ja viis selle tema demokraadist rivaali käeulatusest üha kaugemale.

Kohaliku aja järgi kell 11 õhtul, mil paljud osariigid olid oma andmed esitanud, võis valgusreklaamide tulemöllu helenduses näha inimeste nägudelt peegeldumas erinevaid emotsioone: uskumatus, pahameel ja kõige enam veel lootuskilluke – järsku on see kõik ainult halb uni, alguse ebaedu ja varsti hakkab ka Clintoni nime taga olev arv Trumpile järele jõudma. Viha sellise otsuse teinud kaasmaalaste vastu oli kammitsetud, kõlasid vaid sporaadilised hõiked, kui järjekordne piirkond oma valikut demonstreeris: «Kuradi Kentucky! Kuradi Kesk-Lääs!»

Kaks vanemat naist, üks valge- ja teine mustanahaline, toetasid teineteist käsivarrest ja vaatasid pingsalt ekraanidele. «Ma ei saa enam millestki aru,» tunnistas üks. «Mina ka mitte. See on Ameerika, mida ma ei tunne,» ütles teine.

Ja näha oli, et nad tõesti ei mõistnud, mis täpselt toimus, mõistus tõrkus olukorraga leppimast: kuidas on see võimalik, et kokkuvõttes ikkagi pigem üksnes talutava ja – veel olulisem – ajutise veidrusena võetud Trump tüürib nüüd sihikindlalt tuumanupu poole?

Viimane tund enne seda, kui telekanalid ettevaatlikus sõnastuses Trumpi võitu hakkasid kuulutama, oli kohaletulnuid juba raske jälgida, sest tunda oli nende kollektiivse ahastuse kasvu. Ka muutusid hüüded kibedamaks – «Tere tulemast keskaega!», «Käige perse, idioodid!», «Kuradi maakad!». Paljud lihtsalt vaikisid, oskamata midagi öelda. Ühtäkki mõjusid ekraanidelt jooksvad lõbusad muusikalireklaamid ja baariuste vahelt paiskuv reibas tümakas eriti võõristust tekitavana.

Isegi siis, kui Trumpi pealejäämist oli juba raske ignoreerida, oli Times Square’il viibinutel ikka sama keeruline sellega leppida. «Ootame kümme minutit veel, järsku läheb olukord ikkagi paremaks. Ma ei usu, et Trump tõesti võidab,» sõnas Vinay Yam, silmad ekraanile naelutatud.

Siis ei olnud enam midagi oodata. Trump võitis. Clinton kaotas. Pisarad. Ahastus. Viha. Korduvalt kõlavad ähvardused Ameerikast ära kolida, valimistulemuse vastu protesti avaldada või otsida üles need, kes on süüdi. Tulemus oligi Times Square’il viibinud inimeste jaoks seda hämmastavam, et nad olid enda arvates tulnud demokraatide kandidaadi Clintoni võidupeole, kuid sattusid korraga hoopis uude reaalsusesse, millega neil mingit varasemat kokkupuudet ei ole olnud.

Tasapisi ilmus väljakule ka inimesi, keda enne eilset New Yorgi tänavatel kordagi märgata ei olnud – punaseid «Make America Great Again» nokatseid kandvad Trumpi toetajad. Üldiselt kõndisid nad üksinda, aga täis võitjate enesekindlust ja ehk ka mõningast soovi kaotajatemassile seda nina alla hõõruda. Kiiresti puhkesid inetud sõnasõjad, mis ei teinud au kummalegi poolele, sest pettumus ühelt poolt ja üleolevus teiselt poolt ei moodusta meeldivat komplekti.

Hiltoni hotell, kus Trump oma võidupidu pidas, asub Times Square’ist vaid kiviviske kaugusel ning ühtäkki hakkas aina tihedamalt tänavapilti ilmuma teisigi punaste nokatsitega mehi ja Trumpi plakateid kandvaid peaaegu eranditult kas joovastuses või lihtsalt purjus lärmakaid naisi.

«Trump võitis, kuna paljud ameeriklased toetasid teda. On tõsiasi, et praeguseni ei räägitud sellest avalikult ega näidatud seda eriti välja,» sõnas hotelli juures olnud Travis Wittmeyer, kes oli tulnud koos abikaasa Kaileyga Trumpi võitu tähistama.

Kummastav oli näha, kuidas ajakirjanikud punamütse järjest rajalt maha võtsid, ja siis sai kuulda, kuidas värske lisakinnituse saanud Trumpi toetajad võtsid koos meediaga läbi Trumpi lubadusi, analüüsides asjaliku tooniga ka tema kõige jaburamaid ideid, nagu puhas kivisüsi (clean coal) ning Mehhiko piirile ehitatav müür. Ja paistab, et presidendiks valimine õigustas nende jaoks lõplikult selliste arvamuste avaldamist, nagu näiteks «peavoolumeedia valetab!» ja «Hillary peaks vangi minema!».

Nii nagu Trump muutis seda, milline näeb välja presidendikampaania, nihutasid nüüd peatse riigipea elukoha Trump Toweri ette kogunenud poolehoidjad omakorda piiri kaugemale. «CNNi libu kaotas, CNNi libu kaotas!» karjusid nad. «Nüüd näeme, kuidas CNNi libu kinni pannakse!»

Hoone ees sillutisel oli purunenud muna, millega Trumpi-vastased olid varem pilvelõhkujat kostitanud. Aga eile oli vist küll esimene kord ajaloos, kus lõpuks Ameerika Ühendriikide presidendiks valitud mees võeti oma kodulinnas vastu «Boo!»-hüüete saatel. Üks on kindel – Trumpi presidendiks valimisega Ameerika ühiskond ühtsemaks ei muutunud.

Seotud lood
10.11.2016 12.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto