Sisukord
Sport
Postimees
10.11.2016
Eesti Savisaarel ei õnnestunud juhtivat riigiprokuröri oma kriminaalasjast taandada Raske vaevaga uue valitsuse poole (20) Dilbert Soome president käis esimest korda NATO peamajas Palju õnne Male Horoskoop Mälumäng Tagakülg Esikülg 10. november Trumpi meeskond vajab kiiret Balti-koolitust (10) Majandus Poliitiline ebakindlus on nii USAs kui Euroopas kasvanud Eesti ettevõtjate arvates võib Trump majandusele hästi mõjuda Šokk turgudel jäi lühiajaliseks Välismaa «Ma armastan Ameerikat. Tänan teid!» Naer läbi pisarate – Trumpi meemid ujutasid interneti üle Moskva rõõm Trumpi üle elab müütidel ja lootusel Kuidas maailma liidrid Donald Trumpi võidu vastu võtsid (1) Trump peab halvima vältimiseks lepitama vabariiklased Kes viisid Trumpi võidule? Clintoni kõrval oli kaotaja arvamusküsitluste tööstus (2) Emmet Tuohy: Trumpi ego võib meid katastroofist säästa (2) Ameeriklased hääletasid kanepi ja kondoomide üle Arvamus Juhtkiri: Ameerika presidendivalimistele maailmalõppu ei järgne (5) Kalle Muuli: uus valitsus annab Eestile uue võimaluse (12) Endine Bushi nõunik: Trumpilt pole Ameerika välispoliitikasse radikaalseid pöördeid oodata (1) Sven Mikser: mida teha Trumpi administratsiooniga? (7) Postimees 1994. aastal: laulja Pearu Paulus nõuab ETA-lt moraalse kahju hüvitamiseks 100 000 krooni Päeva karikatuur: mis on Trump maailmakõiksuse seisukohast... Kultuur On ainult võimalus mäletada või unustada Parim nõuanne Marsi-lennuks: «Ärge pange midagi endale suhu» Sport Spordi lühiuudised Kalev sattus uue keskmängija otsingutel suurtesse raskustesse Tartu teenis eurosarjas valusa kaotuse Elupäästva aparaadi omamist peetakse tülikaks Kangerti olümpiasõit alistas Taaramäe Giro etapivõidu Värske jalgrattaliidu presidendi eesmärk: Piritale uus velotrekk Paraad lükkab Kelly Sildaru võistlemise Vabaduse väljakul edasi (1) Jalgpalli surm Red Bulli ja Ida-Saksamaa moodi Tarbija Küülik, kelle eeskujul hakkas kass heina näksima Tartu Suusahooaeg Tähtveres läks lahti (1) Rimi lubab: Säästumarketite lõpp ostja rahakotile suurt põntsu ei pane Vaid üks Tartu toidukoht läbis tiheda konkursisõela Tartusse Raatuse tänava algusesse tuleb suur tervisekeskus Lammutamise viisaastak lõpeb punakotkaste ohvitseride sööklaga Kurva saatusega kunstnik käis maalimas Postimehe maja rõdul Väikeste Nukitsate kolimine nõuab tarkust (1) Sügaval sisemaal seisavad kolm tuletorni, mis juhatavad kalurid koju Kivist ja betoonist tulemärkide ajastu ei ole kaugeltki lõppenud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Suusahooaeg Tähtveres läks lahti

2 min lugemist

Eile hommikuks said tumedad kohad valgeks triigitud. Enamik Tähtvere spordipargi ja dendropargi suusaradadest, mille nädalalõpu tuisk oli paljudes paikades lumest paljaks puhunud, näevad tänu nädala alguses lisandunud lumele välja nagu talve parimatel päevadel. Suusahooaja võib silmagi pilgutamata alanuks kuulutada.

Aga silmi ei maksa radadelt siiski veel väga palju kõrvale pöörata, et suuskadele mitte viga teha.

Vastikud puulehed

Alustada võiks lihtsaimal rajal, spordipargi 850-meetrisel ovaalil. Selle siseküljel, saepururajal kinni tambitud lumevaibal leidub mitmes kohas, ennekõike ovaali esimesel poolel, väikseid puitlaaste. Ohtlikud need pole, ent sunnivad hoolsalt jälgima, kuhu suusa lükkad. Asfalti katvale lumekihile ei tasu veel minna, sest see on liiga õhuke, samuti luurab selle all jää.

Aga silmi ei maksa radadelt siiski veel väga palju kõrvale pöörata, et suuskadele mitte viga teha.

Edasi, kui mõningane kindlustunne lihtsal rajal käes, võib suunduda ligi kilomeetrisele nn Lauri ringile, mis vonkleb ovaali ning Emajõe äärde viiva allee vahelisel alal.

Seal on aga üks ebameeldiv koht, mis võib vastikult üllatada. Kui läheneda kergelt laskuval reljeefil Supilinna tiigi äärsele sõiduteele, on rada palistatud paarikümne meetri pikkuses kollaste lehtedega. Kui suuskadega lehtedele peale sõita, võivad nood liuglemise järsult kinni tõmmata ning ninuli lennutada.

Keset ovaali vooklev kuue tõusu ja kuue laskumisega ning rohkete kurvidega 1,3 kilomeetri pikkune sprindirada on juba edasijõudnutele. Selle läbimine nõuab nii kehalist võimekust kui tehnilisi oskusi. Ühtlasi tasub sealsetel nõlvadel vaadata hoolega ette, sest nii mõneski kohas on lumekate õhuke ning võib prognoosida, et mida rohkem sõitjad noid nõlvu nühivad, seda rohkem lumetut pinnast nähtavale tuleb.

Kõige raskem on dendropargi umbes viiekilomeetrine seitsme tõusu ja seitsme laskumisega ring. Need, kel treenitus vähene ning julgustki jääb vajaka, ei peaks sinna kindlasti minema.

Tõusud on tavasuusatajale liiga pikad ja kohati ka järsud, lisaks tuleb üles ronides tähelepanelikult jälgida, et suuskadega üle lehtede, okste, turritavate heinatuttide ning pruuni pinnase ei sõidaks.

Laskumistel puudub klassikajälg, nagu enamasti mujalgi dendro- ja spordipargi radadel, mis nõuab head suuskade valitsemist.

Muretuima sõidu koht

Küll aga on dendropargi luhal lumekate peaaegu veatult valge. Just seal, tasastel lõikudel saab praegu parima ja muretuima suusasõidu.

Kel suuski pole, saab neid laenata laululava parkla külje all punastest tellistest ja terrassiga Suusavendade hooldemajast. Sealsamas saab lasta ka suuski määrida. Tööpäevadel on hooldemaja avatud kella üheksast üheksani, nädalavahetustel kümnest neljani.

Tartu laululava all avab suusalaenutus uksed siis, kui lumekate on senisest märksa paksemaks muutunud.

Seotud lood
09.11.2016 11.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto