Sisukord
Arvamus
Tänane leht
11.11.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Viljandi ajaloolane seisab Mulgi valla nime vastu (13) Sada eurot pole siin mingi raha (17) Šaakalite rohkus paneb lambakasvatajad muretsema Riigikogu hakkab arutama ravikanepi legaliseerimist Päev päeva haaval võimuleppe poole (1) Tallinna jõulukuusk toodi tänavu Raplamaalt Paljud Eesti lapsed ei jõua õigel ajal ravile Elron kustutas tartlaste unistuse Riia liinist Raasuke: algatused tuleb kähku ellu viia (8) Majandus Sada eurot pole siin mingi raha (17) Majanduse lühiuudised Kinnisvara peab kontsernile raha teenima Stockmanni juht: Eestis läheb meil hästi, sest siinsel majandusel läheb paremini kui Soomel Raasuke: algatused tuleb kähku ellu viia (8) Välismaa Maailm pöördus New Yorgis tagurpidi KOHALIK VAADE: Hispaaniat vaevab krooniline töötus Obama ja Trump otsisid Valges Majas lepitust Trumpi traageldatud valitsus Välismaa lühiuudised 11.11.2016 Portugali vangla pakub koertemajutust USAs lahvatasid Trumpi võidu järel meeleavaldused Professor: Trump on üleilmse nakkuse tulemus (17) Arvamus Jaak Jõerüüt: arvamuste tsunami on USA valimiste lisatulemus (3) Juhtkiri: mõttekohti uuele valitsusele (11) Margus Paas: miks ei suudetud Trumpi võitu ette näha? (3) Hannes Lents: kas seadus peaks toetama kokkuleppevedusid? (4) Postimees 1911. aastal: rahvas toetab uut raudteed (1) Tanel Veenre: mis on isa armastuse mõõt? Henrik Roonemaa: kas sina näed oma Facebookis EKRE valijaid? (4) Rein Veidemann: usutunnistusest sõltumata oleme Lutheri pärijad (18) Kultuur Kultuuri lühiuudised Vanaema elutants kummituste kabarees Võiduseriaali fookuses 90ndate Eesti Sport Kas sajandi poksimatš peetakse uuesti? Võimalus on 75 protsenti Spordi lühiuudised Hamilton valmistub tiitlit loovutama Kullamäe: vaatamata kõigele pidanuksime edasi murdma Kanadas sündinud jalgpallikoondislane: Eesti on minu kindel valik Tour de Trump ja profimaadlus ehk USA president on spordipoiss Imemees Laine peegeldab Soome hoki töö vilju Tarbija Reisikiri: viimased Mongoolia rändajad kolivad linna Tartu Mingist Riia rongist ei maksa unistada Kolm mülgastänavat kaovad tuleval aastal Uus foor sunnib jalakäija pikalt ootama Tartu lumepark avab laupäeval nõlvad Vald plaanib Kavastu ajast ja arust veevärgi üle võtta Kolmanda klassi lapsed teenivad raha klassiekskursiooniks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Margus Paas: miks ei suudetud Trumpi võitu ette näha?

1 min lugemist
Margus Paas FOTO: promo

Ameerika uus president Donald Trump rääkis oma esimeses kõnes, kuidas ta taasühendab Ameerika Ühendriigid, tagab perede heaolu ja taastab selle endise hiilguse. Mõnes mõttes kõlas see nagu armastusavaldus USA rahvale, kampaaniaaegsest räuskamisest polnud jälgegi. Tegelikult muutus Trumpi toon juba valimiskampaania viimastel päevadel.

Lõpuks tahavad inimesed kuulda ilusaid sõnu, millega neile avaldatakse igavest armastust, antakse lootust ja kindlustunnet, isegi kui need on ainult sõnad. Ratsionaalsetele argumentidele, aga suuresti vastandamisele ja oponendi naeruvääristamisele üles ehitatud Clintoni kampaania ei töötanud.

Valimiseelsed küsitlused ei suutnud Trumpi võitu ette näha, nagu juhtus ka brittide Brexiti referendumi puhul. Arvamusküsitlus kui meetod ei pruugi tagada adekvaatset prognoosi, kui selle metoodika puudusi arvesse ei võeta ning teiste meetodite kaasamisega ei korrigeerita. See, mida inimesed arvavad või enda kohta ütlevad, ei pruugi alati kajastuda nende tegelikus käitumises. Emotsioon, lugude rääkimine, muinasjutuefekt on see, mida valdavalt kasutatav sotsiaalteaduste metodoloogia ei oska piisavalt arvestada. Ratsionaalsed argumendid kipuvad segastel aegadel mitte töötama, sest massidel on salapärane tung irratsionaalsuse poole.

Analüüsisin väga põgusalt valimiseelsete küsitluste tulemusi ja võrdlesin neid valimistepäeva lävepakuküsitluse tulemustega. Peamised erinevused, mis silma jäid: esiteks, enamikus küsitlustes ülehinnati naissoost valijate toetust Clintonile ja alahinnati nende toetust Trumpile ning teiseks, valijad, kes tegid oma valiku kahe kandidaadi vahel kas alles septembris, oktoobris või viimasel hetkel, hääletasid pigem Trumpi poolt. Trump näis kampaania lõppfaasis keskenduvat oma nõrkadele külgedele, Clinton aga jätkas oma eeldatavatele tugevatele külgedele rõhumisega.

Edaspidi peaks uuringumetoodika leidma võimaluse sõeluda välja erinevused inimeste arvamuse ja reaalse käitumise vahel ning ennustada viimasel hetkel tehtud emotsionaalseid otsuseid ja nende mõju lõplikele tulemustele. See ei saa olema kerge ülesanne.

Seotud lood
10.11.2016 12.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto