K, 29.11.2023

Spetsialistid selgitavad: kõik uuest elatisabisüsteemist

Dagmar Lamp
, Postimehe naisteportaali juhataja
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Elatisvõlgnike nimekiri Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja kodulehel.
Elatisvõlgnike nimekiri Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja kodulehel. Foto: Internet

Postimees palus lugejatel saata meile oma kõige pakilisemad küsimused, et saaksime koos neile vastused leida. Vastavad sotsiaalministeeriumi laste ja perede osakonna nõunik Liisa-Lotta Raag, justiitsministeeriumi eraõiguse talituse nõunik Jekaterina Agu ning kohtutäiturid Urmas Tärno ja Arvi Pink.

Kas ma saan lapsele elatisabi taotleda ka siis, kui ma pole lapse vanem või kui kohus pole määranud mind lapse eestkostjaks?

Liisa-Lotta Raag (LLR): Ei, elatisabi saab taotleda vaid lapse vanem või tema seaduslik esindaja (eestkostja). Kui laps on täisealine, siis saab ta elatisabi taotleda isiklikult.

Kuidas ma saan täitemenetlusaegset elatisabi taotleda siis, kui lapse isa ei ole märgitud lapse sünnitunnistusele?

LLR: Kui lapse isa ei ole märgitud lapse sünnitunnistusele, tuleb esmalt pöörduda kohtusse ja tuvastada lapse isadus, ning seejärel pöörduda kohtusse ja esitada kohtule elatise nõudmise hagi või elatisnõude maksekäsu kiirmenetluse avaldus. Kui kohtulahend on jõustunud ja võlgnik lapsele elatist ei maksa, tuleks pöörduda kohtutäituri poole, kes alustab täitemenetluse. Kohtutäiturile tuleb esitada ka taotlus täitemenetlusaegse elatisabi taotlemiseks.

Kas elatisabi saavad taotleda vaid need üksikvanemad, kes elavad vaid lastega koos (st uut elukaaslast pole)?

LLR: Ei, olenemata sellest, kas last kasvataval vanemal on uus elukaaslane või mitte, on tal võimalik oma lapsele elatisabi taotleda, kui lapse teine vanem lapsele elatist ei maksa.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles