Sisukord
Arvamus
Postimees
17.11.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Nordea ja ametiühing ei leppinud hüvitises kokku Šaakalite kõhutäie maksavad kinni lambakasvatajad Naine otsustas haiged kassid uputada Nõukogu võttis EASi juhi maha Eesti lühiuudised Sassis päev Estonias ehk dirigent kassas ja direktor garderoobis Kõneluste lõpusirge paistab MMSi gruppi kuulunud Riina Raudsik esineb sadadele koolinoortele Tomberg: nõukogu tegutses mind tagasi kutsudes liiga tormakalt Male Madalapalgalistele lubatud lisatoetus võib jääda kättesaamatuks (1) Mälumäng Juhitav Oviir Majandus Tulekul on maksutõusud (17) Börsile võiks viia tosin riigifirmat Maksete edastajad: tarbijad võidavad Nordea ja ametiühing ei leppinud hüvitises kokku Laenude tasumisega on probleeme pea igal kümnendal perel Ettevõtjad saatsid koalitsioonile ettepanekud majanduse reformimiseks Majanduse lühiuudised Maksete tegemist ootab revolutsioon Välismaa Kelle sõber on Bulgaaria uus president? Macron lubab demokraatlikku revolutsiooni Välismaa lühiuudised 17.11. PERSOON. Lõuna-Korea nukuprintsess Park Geun-hye Mõjukas vabariiklane Bruce Jackson: Euroopa peaks Trumpi-ärevusest maha rahunema (1) Arvamus Kaire Uusen: miks paljud noored ei tööta ega õpi? (9) Aimar Ventsel: Trumpi edu üle üllatumine näitab, kui vähe tunneb üks ameeriklane teist (2) Imbi Paju: majanduse «verine» metafoor (3) Juhtkiri: tühja ministri ainus otsus (4) Kaupo Meiel: Ita Ever väärib auhinda ja tunnustust kõige eest, mida ta on teinud Riigikontrolli vastulause Irja Lutsarile: tähtis on jälgida protsessi Postimees 1929. aastal: Eesti-Soome sild pannakse proovile Kultuur Nukuteater ehk majatäis fantaasiat lastele Kultuuri lühiuudiseid Sport Selgus Eesti laskesuusakoondis, Lessing jäi välja Spordi lühiuudised Ogier istub juba järgmisel nädalal M-Spordi uue ralliauto rooli Võimsad vastased värinat ei tekita Suusaliit esitab MK-etapil osalevatele sportlastele arve (1) Paremad suusad, veidike kasvu – Sildaru asub võite kaitsma Tartu Kaarsild läheb remondi tõttu pooleks aastaks kinni (7) Andrus Ossip: kiire ja mugav rongiühendus Tartust Riiga vajab poliitilist otsust Narva maanteel valmib maailma suurim spreiprinditud maal (2) Meelelahutus- ja toidukohti kontrollinud ametnikud leidsid puudusi kaheksas kohas Kiigemetsas hakkab kõlama linnulaul ja kalpsama jänes Toivo Bitestop ehitab Tartusse uudse tankimiskoha Heeringasalati kõrvale üks revolutsioon, palun Noor kümnevõistleja pürib uuel hooajal tõsiste tegijate sekka Meelelahutus Koomiks Sudoku

Imbi Paju: majanduse «verine» metafoor

2 min lugemist
Imbi Paju FOTO: Erakogu

Kui lugeda ajalehtede majandusuudiseid, siis jääb tunne, et oleme sõjas: midagi lõhkeb, keegi langeb, kedagi lüüakse, keegi võitleb ja keegi ründab. Majandus on tegelikult ju meie igapäevase rahuliku elu loomulik osa, ent selle kirjeldamine sõja ja kakluse metafooride abil kallutab emotsionaalset pilti kogu meid ümbritsevast elust.

Tellijale Tellijale

Lugesin hiljuti artiklit EASi ja Ermamaa saagast, mille juures oli ettevõtlusministri Liisa Oviiri punaste huultega mureliku näoga foto. Loo pealkirjas on võimas metafoor: «Oviiri verine poolkuu», mis viitas tema suule. Edasi oli tekstis väljend «süütute vere hinnaga» ja «sosistatake», et ta tahab saada «punktivõitu iseendale». Mis tahes ka autori mõte oli, aga mulle kui lugejale tekitasid need jõulised vägivallametafoorid ettekujutuse verejanulisest ja ahnest ministrist.

Näiteid uudis- ja arvamuslugude müümisest vägivaldsete ja veriste metafooride abil on veel ja veel. Samas ei käsitle need lood ju sõda ega üldse füüsilist vägivalda, vaid igapäevaelu ja vaidlusi või rahumeelselt lahendatavaid konflikte, mis on loomulikud ka vabas, demokraatlikus õigusriigis.

Sõnad, sh metafoorid, mida me üksteisega suheldes kasutame, loovad kultuuriruumi, millest ammutame oma elule mõtte. See paneb küsima, millise teadvusepildiga riigis me elame. Kuidas sõnadega loodud reaalsus meid motiveerib ja julgustab? Millise suuna meie keelekasutus argipäevale annab? Kas see lisab vastastikust lugupidamist ja empaatiat? Kuidas see soodustab meievahelist koostööd?

Võtame näiteks haldusreformi. Need on tehnilist laadi ümberkorraldused, millest mõtlemise ja rääkimise keskel on inimestel tulnud pikalt elada ja arutamistes osaleda. Kõik igatsevad aga tegutsemiseks kodurahu ja stabiilsust. Reformist rääkimisel on kesksel kohal sõnad «vabatahtlik» ja «sunniviisiline». Need kujundid, millega inimesi tagant torgitakse, toovad esile mälupildi repressioonidest ja okupatsioonist, ajast, mil inimese elu ja saatus polnud tema enda kätes.

16.11.2016 18.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto