Sisukord
Arvamus
Postimees
17.11.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Tagakülg Horoskoop Nordea ja ametiühing ei leppinud hüvitises kokku Šaakalite kõhutäie maksavad kinni lambakasvatajad Naine otsustas haiged kassid uputada Nõukogu võttis EASi juhi maha Eesti lühiuudised Sassis päev Estonias ehk dirigent kassas ja direktor garderoobis Kõneluste lõpusirge paistab MMSi gruppi kuulunud Riina Raudsik esineb sadadele koolinoortele Tomberg: nõukogu tegutses mind tagasi kutsudes liiga tormakalt Male Madalapalgalistele lubatud lisatoetus võib jääda kättesaamatuks (1) Mälumäng Juhitav Oviir Majandus Tulekul on maksutõusud (17) Börsile võiks viia tosin riigifirmat Maksete edastajad: tarbijad võidavad Nordea ja ametiühing ei leppinud hüvitises kokku Laenude tasumisega on probleeme pea igal kümnendal perel Ettevõtjad saatsid koalitsioonile ettepanekud majanduse reformimiseks Majanduse lühiuudised Maksete tegemist ootab revolutsioon Välismaa Kelle sõber on Bulgaaria uus president? Macron lubab demokraatlikku revolutsiooni Välismaa lühiuudised 17.11. PERSOON. Lõuna-Korea nukuprintsess Park Geun-hye Mõjukas vabariiklane Bruce Jackson: Euroopa peaks Trumpi-ärevusest maha rahunema (1) Arvamus Kaire Uusen: miks paljud noored ei tööta ega õpi? (9) Aimar Ventsel: Trumpi edu üle üllatumine näitab, kui vähe tunneb üks ameeriklane teist (2) Imbi Paju: majanduse «verine» metafoor (3) Juhtkiri: tühja ministri ainus otsus (4) Kaupo Meiel: Ita Ever väärib auhinda ja tunnustust kõige eest, mida ta on teinud Riigikontrolli vastulause Irja Lutsarile: tähtis on jälgida protsessi Postimees 1929. aastal: Eesti-Soome sild pannakse proovile Kultuur Nukuteater ehk majatäis fantaasiat lastele Kultuuri lühiuudiseid Sport Selgus Eesti laskesuusakoondis, Lessing jäi välja Spordi lühiuudised Ogier istub juba järgmisel nädalal M-Spordi uue ralliauto rooli Võimsad vastased värinat ei tekita Suusaliit esitab MK-etapil osalevatele sportlastele arve (1) Paremad suusad, veidike kasvu – Sildaru asub võite kaitsma Tartu Kaarsild läheb remondi tõttu pooleks aastaks kinni (7) Andrus Ossip: kiire ja mugav rongiühendus Tartust Riiga vajab poliitilist otsust Narva maanteel valmib maailma suurim spreiprinditud maal (2) Meelelahutus- ja toidukohti kontrollinud ametnikud leidsid puudusi kaheksas kohas Kiigemetsas hakkab kõlama linnulaul ja kalpsama jänes Toivo Bitestop ehitab Tartusse uudse tankimiskoha Heeringasalati kõrvale üks revolutsioon, palun Noor kümnevõistleja pürib uuel hooajal tõsiste tegijate sekka Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: tühja ministri ainus otsus

2 min lugemist
Tallinn. 07.11.2016. EAS juhatuse esimees Hanno Tombertg lahkub kommentaare andmata kohtumiselt ettevõtlusminister Liisa Oviiriga. Pildil Hanno Tomberg. FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/

Üpris hüsteeriline Ärtuemand Lewis Carrolli kirjandusklassikasse kuuluvast raamatust «Alice imedemaal» tundis vaid üht karistusviisi, mis mõistagi lahendas ju kõik probleemid. Hüüe «Pea maha tal!» kõlas nii kohtusaalis kui ka väljasõidul. Samasugune käitumisloogika paistab ka sotsiaaldemokraadist ettevõtlusministri Liisa Oviiri eilsest otsusest tagandada Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juht Hanno Tomberg.

Riigi ühiskonna õiglustunnet riivanud ebamugav Ärma talu saaga sai eile juurde veel ühe inetu lehekülje. Minister näitas näpuga Tombergile ja määras ta poliitilise vastutuse kandjaks. Ja ongi case closed? Kahtlemata leidub EASi töös möödalaskmisi, millele ajakirjandus on tähelepanu juhtinud, ning neid tuleb korralikult analüüsida, kuid lahendada niimoodi probleem, mille tekitas kriitikatulva pälvinud toetus president Toomas Hendrik Ilvesele, on ebaõiglane. Esiteks langetati Ärmat puudutavad otsused varem. Teiseks kannatab poliitiline kultuur – patuoina otsimine ei näita vastutust, vaid soovi sellest kõrvale hiilida.

Pisut enam kui aasta tagasi valitsusremondi käigus ettevõtlusministri kohale asunud Oviirist pole ametiajal just palju kuulda olnud. Avalikkuse suurema tähelepanu on pälvinud tema kallid välisreisid mitmesse maailmajakku. Jah, ettevõtlusministri ülesanne ongi tutvustada Eestit välismaal ning sõlmida ettevõtjatele kasulikke kokkuleppeid, ent suuri edulugusid me paraku ei tea. Neist ei räägitud ka kriitikale vastates. Minister ja tema eestkõnelejad teatasid hoopis demagoogiliselt, et ajakirjandus pidavat tööreise, millest «enamik olid eesmärgipärased», alusetult puhkuseks. «Nii mõtlevad vahel inimesed, kes töö tõttu reisima ei pea,» märkis Oviir sotsiaalmeedias ajakirjanike (!) kohta.

Veel sai Oviir avalikku tähelepanu seoses riigi üürikorterite ehitamise kavaga, mida ta kaitses, ning üllatava avaldusega võõravihast ühiskonnas. Postimehe väitlusklubis tõdes Maris Lauri, et ettevõtluse asemel pöörab ettevõtlusminister tähelepanu hoopis sotsiaalprobleemidele. Postimehe hinnanguis aasta ametis olnud Taavi Rõivase valitsuse ministritele jäi sotsist ettevõtlusminister viimasele kohale. Ühe etteheitena tõime esile ettevõtjate tõdemuse, et kogenematu minister ei suuda väliskohtumistel arutelusid sisukalt suunata.

Valitsus on lahkumas. Sotsid jätkavad, kuid Ärtuemanda meetoditega minister ei peaks ametisse jääma ega poliitilistes otsustes osalema. On veel omaette küsimus, kas otsus majandusministeerium poolitada ja valdkond kahe ministri vahel jagada üleüldse loodetud kasu on toonud. Uus valitsus peaks kabinetti koostades sellele hinnangu andma.

Seotud lood
16.11.2016 18.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto