Sisukord
Arvamus
Postimees
19.11.2016
Eesti Dilbert Male Palju õnne Horoskoop Mälumäng Kontroll leidis Tallinna Sadamas kümme põhjendamatut lepingut Uus maksuplaan tõstab autode hinda Alkoholi salakaubavedu mereväe moodi Tagakülg Erakonnad panevad ministrid paika Eesti lühiuudised Isesõitvate autode õpetaja: 2020. aastal teedele jõudvad isesõitvad autod enamikku maailma ei sobi (2) Ekspeaministri sissepoole elu Peterburis: päris vahva on (1) Uudiseid loomaaiast: pelikanid ootavad pulmi Majandus Majanduse lühiuudised Uus maksuplaan tõstab autode hinda Turismisektori visa selgitustöö jõudis lõpuks kuuljate kõrvu Välismaa Obama lahkus Merkelit kiites Minielektrijaamad annavad külades tööd Washingtonis tunti Eesti kaitseministri vastu suurt huvi (3) Brexiti muusikal naerutab läbi pisarate 21. sajandil unistavad tadžikid Lenini lubadusest – saada elektrit Arvamus Juhtkiri: maksurevolutsiooni ei tule Postimees 1994. aastal: surmavalt kiirgav objekt Kiisa eramaja köögikapis pärines Saku radioaktiivsete jäätmete hoidlast Taimar Peterkop: elektroonilise demokraatia ragin (1) EKI keelekool: Leiger pole president Lõpuks ometi minister (2) Kätlin Konstabel: mõistmise triumf on võimalik Teine isa Mida Euroopa tegelikult vajab? Eerik-Niiles Kross: vana maailmakord ongi juba lõppenud (13) Ene Pajula veste: kõigi maade proletaarlased, ühinege ehk Mammi tervitab keskerakondlikku valitsust Peeter Langovitsi tagasivaade: Paldiski linnapilt muutub Kultuur Luuletaja Kaur Riismaa meheiga Soojuseotsingud kosmilise külmuse maal Meie kirjandusilma Suur Munamägi. Mats Traat – 80 Kuukass andis teatepulga härra Klaasile Pagunitega literaadi mälestused Eesti kultuuri täheatlas: keel kui olemise koda Aja auk. Oliver Stone ja Salvador Nädala plaat. Käänakutega vigur-rock Sport Inglismaa koondise kapteni raske nädal Spordi lühiuudised Eesti tennise helge tulevik: raha on, mängijaid samuti Salumets: mängijatega peab tööd tegema, mitte laskma neil niisama istuda Uue külmutusseadme abil olümpiaajalugu tegema AK Soojuseotsingud kosmilise külmuse maal Meie kirjandusilma Suur Munamägi. Mats Traat – 80 Pagunitega literaadi mälestused Kuukass andis teatepulga härra Klaasile Taimar Peterkop: elektroonilise demokraatia ragin (1) Milline teater on poliitiline? Kätlin Konstabel: mõistmise triumf on võimalik Aja auk. Oliver Stone ja Salvador Nädala plaat. Käänakutega vigur-rock Eerik-Niiles Kross: vana maailmakord ongi juba lõppenud (13) Enneaegne surm kliimamuutustega võideldes: konflikt Euroopa ja Eesti energia- ja õhusaastepoliitika vahel (1) Arter Tark ei torma Mantel – talve tähtsaim rõivas FFFF ehk filmifriigid filmifestivalil Toita linde või mitte toita – selles on küsimus Burksikoht, mida armastavad pered Aga koidikud on siin sportlikud Hõbelusikas katab laua Poola köök ja elukestev õpe Nutikellad, tahvelarvutid ja lauaarvutid – kas kolm kaduvat tehnoloogiamulli? Audi Q2. Väike ja samas suur Jüri Luik: ega paanika meid kuskile aita. Oluline on jääda rahulikuks (14) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peep Pahv: pilk peeglisse ja koos edasi

2 min lugemist
Postimehe sporditoimetuse juht Peep Pahv. FOTO: Andres Haabu

Korvpalliliidu presidendiks saav Jaak Salumets ütles välja tõe, mille peaksid oma lipukirjaks võtma kõik spordialaliitude juhid. «Korvpalliliit on klubide jaoks teenindavas rollis. Alaliidu juhatus ja tegevjuhtkond pole põllul tööd tegevate inimesteta mitte keegi,» teatas spordimehe ning treenerina tulest ja veest läbi käinud mees. Individuaalalal võib klubi asendada lihtsalt sportlasega – mõte jääb samaks.

Eriti tähelepanelikult tasuks seda lauset lugeda Eesti Suusaliidu juhtidel, kes ähvardavad alaliiduga lepingu sõlmimisest keelduvaid sportlasi MK-etappidele mitte lubada. Olgu omavahelised arusaamatused millised tahes, alaliit peab tegema kõik selleks, et sportlaste töö väljenduseks olev võistlemine ei kannataks. Alaliit on loodud sportlastele võimaluste loomiseks, mitte selleks, et küsitava sisuga ja sportlaste silmis sobimatute lepingute abil neile oma tahtmist peale suruda.

Jõupositsioonilt allkirja nõudmise asemel tuleks välja selgitada, miks üks või teine punkt on sportlastele nii vastukarva ning mida saaks teha erimeelsuste lahendamiseks. Probleemid tuleb lahti rääkida juba varakult, mitte jätta lahenduse otsimist võistlushooaja alguseks.

Vastuseis lepingule, milles sportlasel lasub rohkelt kohustusi, kuid alaliidu roll piirdub mõne elementaarse punkti täitmisega, oli ju etteaimatav – eriti veel olukorras, kus alaliidu enda osa sportlaste ettevalmistuse rahastamisel jääb tagasihoidlikuks ning suur hulk koondisest on koondunud Team Haanjasse ja eelistab harjutada oma raha eest ja omapäi.   

Suusatamise sisetülis pole siiski kõik must ja valge ning sammu tagasi peaksid tegema ka Team Haanja liikmed. Loomulikult võib alati lepingupunktide üle diskuteerida, mõne nüansiga mitte nõustuda ning pakkuda asemele oma varianti, kuid lähtuma peab reaalselt olukorrast.

Team Haanja arhitekt Mati Alaver ja mõned vanemad suusatajad mäletavad veel selgelt aegu, millal nad olid Eesti spordis sisuliselt eristaatuses. Suusatamine oli Eesti spordi lipulaev, raha jagus ka toonases mõistes teisejärgulistele tegijatele ning tingimused treenimiseks ja äraelamiseks olid suurepärased.

Praegu on olukord teine. Eesti suusatamisse pole jäänud ühtegi säravat staari, rahakad sponsorid on ala juurest lahkunud ning võrreldes kunagiste võimalustega tuleb läbi ajada piskuga. Tuleb arvestada tegelikkusega, et nii-öelda murdmaasuusatamise liidu aeg on läbi. Nüüd jagub suusaliidus rohket tähelepanu ka teistele aladele. Toimunud muutuste – mõned on nimetanud seda ka paleepöördeks – pärast vimma pidada näib samuti väiklasena.

Müts maha Team Haanja inimeste ees, et nad on suutnud leida endale otsetoetajaid – võtmeisikuks on siin jätkuvalt Alaver –, kuid samas tuleb mõista, et suusaliidu jaoks on need toetajad kadunud. Sellega tuleb arvestada.

Vaevalt lähiajal suusarahva rahakott paisub. Seepärast oleks paslik mõlemal leeril peeglisse vaadata ja mõtelda, mida ja kuidas saaks teha, et Eesti murdmaasuusatamine mudast välja tuua. Koos. Omavahelise sõjata.

Seotud lood
18.11.2016 21.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto