Sisukord
Arvamus
Postimees
19.11.2016
Eesti Dilbert Male Palju õnne Horoskoop Mälumäng Kontroll leidis Tallinna Sadamas kümme põhjendamatut lepingut Uus maksuplaan tõstab autode hinda Alkoholi salakaubavedu mereväe moodi Tagakülg Erakonnad panevad ministrid paika Eesti lühiuudised Isesõitvate autode õpetaja: 2020. aastal teedele jõudvad isesõitvad autod enamikku maailma ei sobi (2) Ekspeaministri sissepoole elu Peterburis: päris vahva on (1) Uudiseid loomaaiast: pelikanid ootavad pulmi Majandus Majanduse lühiuudised Uus maksuplaan tõstab autode hinda Turismisektori visa selgitustöö jõudis lõpuks kuuljate kõrvu Välismaa Obama lahkus Merkelit kiites Minielektrijaamad annavad külades tööd Washingtonis tunti Eesti kaitseministri vastu suurt huvi (3) Brexiti muusikal naerutab läbi pisarate 21. sajandil unistavad tadžikid Lenini lubadusest – saada elektrit Arvamus Juhtkiri: maksurevolutsiooni ei tule Postimees 1994. aastal: surmavalt kiirgav objekt Kiisa eramaja köögikapis pärines Saku radioaktiivsete jäätmete hoidlast Taimar Peterkop: elektroonilise demokraatia ragin (1) EKI keelekool: Leiger pole president Lõpuks ometi minister (2) Kätlin Konstabel: mõistmise triumf on võimalik Teine isa Mida Euroopa tegelikult vajab? Eerik-Niiles Kross: vana maailmakord ongi juba lõppenud (13) Ene Pajula veste: kõigi maade proletaarlased, ühinege ehk Mammi tervitab keskerakondlikku valitsust Peeter Langovitsi tagasivaade: Paldiski linnapilt muutub Kultuur Luuletaja Kaur Riismaa meheiga Soojuseotsingud kosmilise külmuse maal Meie kirjandusilma Suur Munamägi. Mats Traat – 80 Kuukass andis teatepulga härra Klaasile Pagunitega literaadi mälestused Eesti kultuuri täheatlas: keel kui olemise koda Aja auk. Oliver Stone ja Salvador Nädala plaat. Käänakutega vigur-rock AK Luuletaja Kaur Riismaa meheiga Soojuseotsingud kosmilise külmuse maal Meie kirjandusilma Suur Munamägi. Mats Traat – 80 Pagunitega literaadi mälestused Kuukass andis teatepulga härra Klaasile Taimar Peterkop: elektroonilise demokraatia ragin (1) Milline teater on poliitiline? Kätlin Konstabel: mõistmise triumf on võimalik Aja auk. Oliver Stone ja Salvador Nädala plaat. Käänakutega vigur-rock Eerik-Niiles Kross: vana maailmakord ongi juba lõppenud (13) Enneaegne surm kliimamuutustega võideldes: konflikt Euroopa ja Eesti energia- ja õhusaastepoliitika vahel (1) Arter Kui keha ei taha sõna kuulata Päikesepaistelise oru serenaad Rahvusvaheline rõivahunnik Mikk Targo teeb Eesti muusika kuuldavaks Intelligentne koomiksifilm Tark ei torma Mantel – talve tähtsaim rõivas FFFF ehk filmifriigid filmifestivalil Toita linde või mitte toita – selles on küsimus Burksikoht, mida armastavad pered Aga koidikud on siin sportlikud Hõbelusikas katab laua Poola köök ja elukestev õpe Nutikellad, tahvelarvutid ja lauaarvutid – kas kolm kaduvat tehnoloogiamulli? Audi Q2. Väike ja samas suur Jüri Luik: ega paanika meid kuskile aita. Oluline on jääda rahulikuks (14) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: maksurevolutsiooni ei tule

2 min lugemist
Uus kolmikliit makse karjatamas. FOTO: Urmas Nemvalts

Eesti maksusüsteemile on jagunud läbi aastate palju kiidusõnu. Ja seda mitte vaid kohalikelt võimupoliitikutelt, kellele niikuinii meeldib ennast kiita, vaid ka väljastpoolt Eestit. Siinset maksusüsteemi on korduvalt OECD maade hulgas investorite seisukohalt parimaks nimetanud näiteks mainekas mõttekoda Tax Foundation.

Viimastel nädalatel on seoses valitsusevahetusega peale Taavi Rõivase mossitamise suuremat tähelepanu pälvinud kaks teemat: Keskerakonna ja Ühtse Venemaa koostöölepe, millest esimesed uute juhtidega eesotsas kümne küünega kinni hoiavad, ning uue koalitsiooni majanduspoliitika. Viimase puhul on laiemat üldsust  peamiselt huvitanud uus maksupoliitika, kuna uude kolmikliitu kuuluvad SDE ja Keskerakonna poliitikud on varem sagedasti kritiseerinud kehtivat maksusüsteemi ning valimislubadustes traditsiooniliselt keskendunud tulu õiglasemale jaotusele.

Üldjoontes võib uue valitsuse maksu- ja majanduspoliitika paketti vaadates tõdeda, et räägiti palju, kuid muutub võrdlemisi vähe. Tõepoolest, ega töötavat süsteemi olegi tark lihtsalt muutmise pärast maha kiskuda. Maksud on ikkagi ükskõik millise riigi majanduse alus. Nad võimaldavad arendada infrastruktuuri, suurendada kodanike sotsiaalset kaitset, aga ka soodustada ettevõtluse ja majanduse arengut. See ongi initsiatiiv, mida uue koalitsiooni puhul võib tunnustada: on tehtud katse seisakut murda ning kõrvale heidetud vana ja jäik Exceli tabeli keskne valitsemine.

Kahtlemata eksisteerivad Eesti ühiskonnas suured varanduslikud lõhed ning väga suur osa meie inimestest elab vaesuses. Seepärast võib plaanitavat maksusoodustust, millest võidavad vaesemad ja nõrgemad ühiskonnaliikmed, lugeda positiivseks, seda enam, et sellest on kasu ka ettevõtjatel ja Eesti majandusel tervikuna.

Uutest maksumuudatustest puudutab paljusid Eestimaa elanikke lähedalt ka plaanitav autode registreerimise maks. Esialgu on palju selle juures veel ebaselge, kuid lihtsalt lahti seletatuna tuleb kodanikel tulevikus õiguse eest uut autot omada riigile maksma hakata. Samasugused maksud kehtivad ka paljudes teistes riikides ning kogemusi nendega on olnud halvemaid ja paremaid, kuid meiega sarnastes Ida-Euroopa maades on see viinud autopargi vananemiseni, mis ei ole keskkonna seisukohalt hea.

Väga oluline on aga uuele valitsusele meelde tuletada, et sellistest maksudest saadavat tulu kulutatakse läänemaailmas rangelt teede infrastruktuuri arendamiseks ja korrashoiule, mitte jooksvateks kulutusteks. Nagu peab ka magusate jookide ja lahja alkoholi maksustamisest saadav tulu edaspidi minema meie rahva kehvavõitu tervise parandamiseks.

Seotud lood
18.11.2016 21.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto