Sisukord
Arvamus
Postimees
21.11.2016
Eesti Tagakülg Palju õnne Sajad inimesed ei pääse aasta lõpuni ravile (2) Esikülg 21. november Ratas: meie liidus pole kavaldamist (7) Uus valitsus astub ametisse tõenäoliselt kolmapäeval Karistusregistris valitseb segapuder Vabaõhumuuseumis prooviti selga kadrisandi kostüüme Ühinemistuhinas Nõo vald ühtegi vabatahtlikku liitumishuvilist ei leidnud Toom: osalen Vene telesaadetes kohusetundest (1) Käsmust pärit vabatahtlik merepäästja pälvis rahvusvahelise tunnustuse Prantsusmaa toob Eestisse tankid ja lahingumasinad Uus võimuliit kolib sisekaitseakadeemia Narva Dilbert Põhja-Tallinn tühistab raha neelavad massiüritused Horoskoop Eesti lühiuudised 21.11 Majandus Äriregister kirjutab ettevõtjate võlad korstnasse (1) Välismaa Välismaa lühid AJA PEEGEL: Bill Clintoni pahad päevad PILTUUDIS: India rongitragöögias sai surma üle saja inimese Merkel otsustas jätkata Arvamus Tõnis Oja: uus valitsus, minu rahaga ärge arvestage! (12) Jaak Aaviksoo: viha ratsionaalsuse vastu ehk uued masinapurustajad (24) Raul Vinni: etteotsustatud vastusega küsitlus Tiit Riismaa: Rail Baltic kui telefonipost riigi püksis (6) Postimees 1897. aastal: putukate tähtsusest Juhtkiri: avanss Keskerakonnale – avalikkus ootab muutusi (1) Alar Nääme: võimuvahetus aitab Tallinna vanalinna Kultuur Väärt toit ja kõrgkultuur tuleb endal kasvatada (1) Sport Suusatajate seis pole hooaja alguses kiita Eksootiline reis algas kahvatu viigiga Spordi lühiuudised Hooajal joon all, põnevad päevad ootavad ees CSKA loots: Kalev/Cramo vastu ei saa keegi puhkust Lumi kaob: kas suusaspordist võiks juba praegu loobuda? Doping tõi Northugile rahu ja vaikuse Tenniseässade uimerdamine võetakse luubi alla Tallinn Põhja-Tallinn tühistab raha neelavad massiüritused Tarbija Kõik, mida pead teadma auto esiklaasi täketest (1) Tartu Mööblikaupluste pakendid rändavad olmeprügisse (1) Suured mehed purustasid rekordeid Keeleteadlane uurib meie peas paukselt tekkivaid sõnaseoseid Eesti Rahva Muuseumi töötajad rabavad mitmel rindel Lavastaja Ain Mäeots: pean ABBA muusikat geniaalseks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tõnis Oja: uus valitsus, minu rahaga ärge arvestage!

2 min lugemist
Tõnis Oja FOTO: TOOMAS TATAR/PM/SCANPIX BALTICS

Uus valitsuskoalitsioon teatas neljapäeva õhtul suure aplombiga, et kavatseb võõrandada kolme ettevõtte vähemusosalused ja aktsiaseltsi Eesti Teed täielikult.

«See on väga suur ambitsioonikas plaan, mida pole tehtud ja mis on meil plaanis teha kahe aasta jooksul,» ütles neljapäeva õhtul pressikonverentsil Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Margus Tsahkna.

Kohalik investeerimiskommuun, kes on riigile kuuluvate suurettevõtete vähemusosaluste börsile viimist oodanud pikisilmi juba aastaid, millegipärast seda rõõmuhõisetega vastu ei võtnud. Muidu üsna elavas LHV investeerimisfoorumis, kus avaldavad oma mõtteid nii aktiivsed väikeinvestorid kui ka elukutselised finantsspetsialistid, tehti selle teema kohta vaid üks sissekanne ja seegi oli lihtsalt teavitus uue valitsuse plaanidest.

Investorite/spetsialistide leigus on mõistetav, sest tegelikult on aktsiate võõrandamisplaan ambitsioonikusest kaugel ning pigem soovitakse ära sokutada kärbatanud õunu. Vaatame siis, mida need pakutavad ettevõtted kujutavad.

On arusaamatu, miks viie maakonna teede hooldusega tegelev Eesti Teed üldse riigile kuulub. Kuna ettevõtte aktsiatest kavatsetakse erastada 100 protsenti, siis võib arvata, et see müüakse tervikuna ühele pakkujale, ning spekuleerin, et tulevasteks omanikeks saavad ettevõtte praegused juhid.

Ka sellest, miks kuulub riigile EVR Cargo, mille peamine tegevus on Venemaa naftasaaduste vedamine punktist A punkti B, pole ma mitte kunagi aru saanud. Nüüd plaanib tulevane valitsuskoalitsioon müüa vaid vähemusosaluse. Johtuvalt transiidisektori allakäigust kukuvad ka EVR Cargo majandusnäitajad kolinal. Kui veel 2011. aastal teenis ettevõte 15 miljonit eurot kasumit, siis eelmisel aastal langeti juba kahjumisse. 85 protsenti ettevõtte varast moodustavad masinad ja seadmed, millest suurem osa liigub asjatundjast kolleegi sõnul Kuusakoski poole.

Kahe ettevõtte vähemusosalused plaanitakse viia börsile. Eesti Energia tütarettevõte Enefit Taastuvenergia on 2,5 miljoni euro suuruse käibega väikefirma, millele lisandus eelmisel aastal üle nelja miljoni euro taastuvenergia toetust. Ettevõte on kasumlik ainult tänu toetustele ning sobib investeerimiseks pigem riskikapitalistidele kui tavalistele väikeinvestoritele.

Ainus väljapakutud ettevõte, millesse investeerimine võiks ka väikeaktsionäridele atraktiivne olla, on Tallinna Sadam. Paraku on see olnud viimastel aastatel kahanev, mitte kasvav ettevõte. Lisaks on see täis korruptsiooni mädapaiset ja riigi poolt peale sunnitud parvlaevaäri. Ettevõtte juht Valdo Kalm on küll Eesti üks võimekamaid tippjuhte, aga on selge, et kujunemine ettevõtteks, mille aktsiaid võiks soovitada igaühele, võtab veel aega ning lähimal kahel aastal Tallinna Sadam küll IPO-kõlblik ei ole.

Tsahkna ütles Postimehele, et kui tal oleks võimalik Tallinna Sadama aktsiatesse investeerida, siis ta teeks seda. Kulla uus valitsus, Tsahkna raha võite te saada, minu omaga aga ärge arvestage.

Seotud lood
19.11.2016 22.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto