Sisukord
Juhtkiri
Postimees
21.11.2016
Eesti Tagakülg Palju õnne Sajad inimesed ei pääse aasta lõpuni ravile (2) Esikülg 21. november Ratas: meie liidus pole kavaldamist (7) Uus valitsus astub ametisse tõenäoliselt kolmapäeval Karistusregistris valitseb segapuder Vabaõhumuuseumis prooviti selga kadrisandi kostüüme Ühinemistuhinas Nõo vald ühtegi vabatahtlikku liitumishuvilist ei leidnud Toom: osalen Vene telesaadetes kohusetundest (1) Käsmust pärit vabatahtlik merepäästja pälvis rahvusvahelise tunnustuse Prantsusmaa toob Eestisse tankid ja lahingumasinad Uus võimuliit kolib sisekaitseakadeemia Narva Dilbert Põhja-Tallinn tühistab raha neelavad massiüritused Horoskoop Eesti lühiuudised 21.11 Majandus Äriregister kirjutab ettevõtjate võlad korstnasse (1) Välismaa Välismaa lühid AJA PEEGEL: Bill Clintoni pahad päevad PILTUUDIS: India rongitragöögias sai surma üle saja inimese Merkel otsustas jätkata Arvamus Tõnis Oja: uus valitsus, minu rahaga ärge arvestage! (12) Jaak Aaviksoo: viha ratsionaalsuse vastu ehk uued masinapurustajad (24) Raul Vinni: etteotsustatud vastusega küsitlus Tiit Riismaa: Rail Baltic kui telefonipost riigi püksis (6) Postimees 1897. aastal: putukate tähtsusest Juhtkiri: avanss Keskerakonnale – avalikkus ootab muutusi (1) Alar Nääme: võimuvahetus aitab Tallinna vanalinna Kultuur Väärt toit ja kõrgkultuur tuleb endal kasvatada (1) Sport Suusatajate seis pole hooaja alguses kiita Eksootiline reis algas kahvatu viigiga Spordi lühiuudised Hooajal joon all, põnevad päevad ootavad ees CSKA loots: Kalev/Cramo vastu ei saa keegi puhkust Lumi kaob: kas suusaspordist võiks juba praegu loobuda? Doping tõi Northugile rahu ja vaikuse Tenniseässade uimerdamine võetakse luubi alla Tallinn Põhja-Tallinn tühistab raha neelavad massiüritused Tarbija Kõik, mida pead teadma auto esiklaasi täketest (1) Tartu Mööblikaupluste pakendid rändavad olmeprügisse (1) Suured mehed purustasid rekordeid Keeleteadlane uurib meie peas paukselt tekkivaid sõnaseoseid Eesti Rahva Muuseumi töötajad rabavad mitmel rindel Lavastaja Ain Mäeots: pean ABBA muusikat geniaalseks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: avanss Keskerakonnale – avalikkus ootab muutusi

2 min lugemist
Jüri Ratas, Kadri Simson FOTO: Tiina Kõrtsini / Õhtuleht

Keskerakonna esimees Jüri Ratas sai ametlikult peaministrikandidaadiks, uue võimuliidu tegevuskava on põhipunktides paigas, niisamuti kohtade jaotus kabinetis. Kuigi kõige selle juures on sümpaatseid aspekte, tuleb möönda, et Keskerakond on Eesti avalikkuselt saanud praegu kõva avansi, mis tuleb tegudega välja teenida. Väärtuste tasandil on küsimusi endiselt rohkem kui vastuseid.

Portfellide jaotus annab nii Eestisse kui ka väljapoole signaali, et meie senised suunad välis- ja julgeolekupoliitikas säilivad, et eelolev Euroopa Liidu eesistumine õnnestub, mille tähtsust rõhutas ka president Kersti Kaljulaid. Välisministriks saab valdkonnas asjatundlik Sven Mikser SDEst, kaitseminister tuleb IRList. Positiivne on valitsuse tööd arvestades seegi, et osa ministreist jätkab senistel ametikohtadel.

Keskerakonnast tuleb kogemusteta ministreid, kuid see pole neile peamine tõestamise koht. Keskerakonnal tuleb Jüri Ratase juhtimisel näidata, et tõepoolest ollakse valmis olema demokraatliku õigusriigi peaministripartei. Veel hiljuti on nii mõnigi erakonna eelmisele esimehele Edgar Savisaarele truu liige olnud sellesama õigusriigi poole külje või lausa seljaga. Koostööleppest Ühtse Venemaaga on palju räägitud, see on endiselt külmutatud – see ei toimi, aga säilib see-eest hästi.

Suhtumine peab kindlasti peegelduma ka Tallinnas, mille majanduslik ja poliitiline mõõde ei ole võrreldav ühegi teise omavalitsusega. Keskerakonnal on pikka aega olnud volikogus enamus ning see on kujundanud olukorra, kus loomulik demokraatlik arutelu on Eesti pealinnas mandunud. Tõsiasi, et valitsuse juhterakonnal on maksumaksja miljonite eest ülal peetav üleriigilise ringhäälinguloaga taskutelevisioon, pole kahtlemata euroopalik. Näiteks eelmisel nädalal oli Tallinna TVs vähemalt neli keskerakondlase juhitud telesaadet ning eetris oli laiendatud uudistemagasin «Täna +», kus samuti domineerisid keskerakondlased.

Aega, mil Keskerakonnal tuleb avanss välja teenida, vajab oma ridade korrastamiseks ka opositsioon, mille kandvaks jõuks peaks kujunema Reformierakond. Olukord, kus Savisaare juhitud Keskerakonnaga ei soovitud poliitilist koostööd teha, tähendas ühtlasi opositsiooni toimimist tühikäigul, mis kahtlemata ei tulnud Eesti arengule kasuks.

Selleks aga, et Reformierakond suudaks opositsiooniliidri rolli sisse elada, tuleb partei organisatsioonis teha läbi muutused. Oravatele nurjunud presidendivalimised, esimehe nõrkus ja otsustamatus peaministrina, mittetoimiv organisatsioon pole see pind, millelt saaks kujuneda tõhus ja terav kriitiline jõud, mida ühiskond vajab.

Seotud lood
19.11.2016 22.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto