Sisukord
Arvamus
Tänane leht
23.11.2016
Eesti Selged jõujoonte muutused Reformierakonnas Süüriast Eestisse toodud pere tuli isast lahutada (34) Palju õnne Dilbert Horoskoop Mälumäng Tagakülg Male Julge naine aitas tabada ohtliku ründaja Minu vald, minu elanikud, minu raha, minu kool! (23) Haldusreformi vaenava vallavanema portree Esikülg 23. november Poolsada meetrit lennanud auto maandus majas Kalev kinkis Tallinna loomaaiale martsipanist hoolealused Ravimeid välja petnud naine mõisteti vangi Majandus Brexit tegi britid 1,2 triljoni naela võrra vaesemaks (1) Majanduse lühiuudised Pensionifonde kummitab siiani 2008. aasta (1) Välismaa Soome jälgib sadu võimalikke islamiäärmuslasi KOHALIK VAADE: Endine politseijuht jääb Leedus halli kardinali varju Välismaa lühiuudised 23.11.2016 Külm ilm raskendab koalitsiooni võitlust Mosulis (1) Austraalia sisemaal võidab joomaläbu armastuse otsimisel Tinderit (1) Graafik: kuidas sõidavad rongid, mis jõuaks Tallinnast Tartusse vähem kui 12 minutiga (5) Arvamus Gert Siniloo: aeg on rahakotirauad valla lüüa! (5) Jarmo Mäkelä: ehkki Soome poliitikud on läänemeelsed, pole nad siiski baltlased, kirjutatakse Venemaal Andrei Kuzitškin: venelased peavad Eestit sanktsioonide nõrgimaks lüliks (11) Erkki Bahovski: Hitler või Truman? (1) Postimees 1993. aastal: riigikogu liikmed teevad ettepaneku prostitutsioon seadustada Juhtkiri: vägivallale pole õigustust (3) Eksperdid: anname linnadele-valdadele suurema otsustusõiguse Kultuur Vana armsa Sipsiku uus elu Kultuuri lühid Sport Malaisia lõpetab F1 etappide korraldamise Spordi lühiuudised Mae ootab Otepääle viiekohalist arvu vaatajaid Hooaeg algab – uued juhendajad, optimistlik meel Eesti treenerid raudse eesriide taga Ainus mustanahaline snuukriproff süüdistab alaliitu rassismis Tarbija Postimehe test: enamik laste lemmiktoite pole põnnidele sobivad Tartu Saksa noormehed mängivad Eesti lastega Abilinnapea: Tartu kaotab tuhandeid maksumaksjaid Noortekodu lapsed mängivad loo kodu väärtusest Hoolekandeasutused seavad Tartus end sisse (1) Toome kaunid nõlvad vaimustavad ka kummitusi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Bahovski: Hitler või Truman?

2 min lugemist
Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski. FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Saksa 20. sajandi ajaloos on kuupäeval 9. november eriline koht: 1918 kaob monarhia, 1923 korraldab Adolf Hitler putši, 1938 toimub kristalliöö ja 1989 langeb Berliini müür. Aga 9. november 2016 võib olla eriline päev ameeriklastele, sest siis selgus Donald Trumpi valimisvõit.

Tellijale Tellijale

Ses plaanis oleks isegi paslikum võrrelda 2016. aasta 9. novembrit 1933. aasta 30. jaanuariga, mil Hitlerist sai Saksamaa kantsler. Kannatust, ma tean, et Trumpi võrdlemine Hitleriga on leierdatud teema, aga mõni märk on siiski oluline maha panna.

Saksa ajaloolane Volker Ullrich on oma uusimas ja suurepärases Hitleri biograafias näidanud, kuidas 1933. aastal pandi täiesti puusse lootusega, nagu võiks Hitler kantsleri ametis justkui rahuneda ja mitte teha asju, mida ta oli kirjutanud ja rääkinud. Kuidas Saksa parempoolsed – aga mitte natsid – lootsid Hitlerit taltsutada ja oma huvides ära kasutada. Sellest on muidugi ka varem kirjutatud, aga mida on vähem mainitud, on see, kuidas tegelikult oli Hitler 1933. aastaks ammu oma programmi «Mein Kampfis» teatavaks teinud ja seda ka oma kõnedes üle korranud. Ent keegi Saksa peavoolupoliitikuist ei kippunud teda tõsiselt võtma.

22.11.2016 24.11.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto